Stade de Sclessin

Pojemność32 126
Kraj Belgia
MiastoLiège
KlubyStandard
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 100 mln
Czas budowy2021 - 2024
Projekt Assar Architects
Wykonawca BAM Galère, CIT Blaton

Reklama

Stade de Sclessin – opis projektu

Zapowiadana od 2016 rozbudowa Stade de Sclessin okazuje się nieco mniej okazała, niż planował pierwotnie Standard. Z pojemności w okolicach 40 tys. miejsc klub zszedł do maksymalnie 35 tys. widzów. Zysk względem stanu wyjściowego to zasługa budowy nowej głównej trybuny po wschodniej stronie boiska.

Choć otrzyma inne nachylenie i gabaryty niż pozostałe, to podział na trzy poziomy oraz sylweta sprawią, że ma domknąć bryłę stadionu w niemal niezauważalny sposób. Na sześciu piętrach zaplecza znajdą się biura, nowe pomieszczenia dla piłkarzy, a także strefa hospitality. Na nowej trybunie miejsce dla siebie znajdą też osoby z ograniczoną mobilnością (ok. 110).

Co ciekawe, budowa nowej trybuny wschodniej jest możliwa dzięki porozumieniu z władzami Walonii, na mocy którego Standard może zburzyć biegnący wzdłuż obecnej konstrukcji pas drogi, ale pod warunkiem budowy nowego na swój koszt.

Na przebudowie skorzystają też inne trybuny. Częściowo zagospodarowane będzie ich zaplecze, a wokół całego stadionu powstanie esplanada, dzięki której tłum nie będzie wylewał się bezpośrednio na ulice, jak przed przebudową. Częściowo zadaszona, esplanada ma się stać miejscem spotkań nie tylko w dni meczowe.

Na zachodnim przedpolu stadionu zaplanowano zupełnie nowe budynki, gdzie ma się znaleźć ok. 6000 m2 biur pod wynajem, prawie 1000 m2 pod komercję, a także plac zabaw (600 m2), przedszkole (400 m2), duży tor do laser tag (2000 m2) i strefa wellness (500 m2). Przewidziano także fanshop i muzeum klubowe.

Położony w poprzemysłowej okolicy obiekt ma korzystać na nowej linii i terminalu tramwajowym, systemie autobusów pomeczowych, a także drastycznie powiększonej dostępności parkingów. 272 miejsca postojowe znajdą się wewnątrz trybuny wschodniej, aż 600 po drugiej stronie ulicy, a kolejny wielopoziomowy parking przewidziano za północną trybuną. W sumie ma być ponad 1500 miejsc.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2019