Damanhur Olympic Stadium

Pojemność45 500
Kraj Egipt
MiastoDamanhur
KlubyAla’ab Damanhour SC
KategoriaProjekt realizowany
KosztEGP 250 M ($ 54 M)
Czas budowy2003–?
Inne nazwy Damanhur International Stadium
Wykonawca Hassan Allam Construction Company

Reklama

Damanhur Olympic Stadium – opis projektu

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu w Damanhurze?

Na początku XXI wieku, w oddalonym o ok. 60 km na wschód od Aleksandrii Damanhurze, rozpoczęto realizację nowego kompleksu sportowego, którego głównym elementem miał być duży, wielofunkcyjny stadion. Egipt starał się wówczas o otrzymanie praw do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2010, które miały się odbyć w którymś z afrykańskich krajów. Obiekt w Damanhurze dołączył do tej inicjatywy jako jedna z potencjalnych aren turnieju.

Jak wyglądać miał nowy stadion w Damanhurze?

Nowy stadion miał powstać na zachodnich obrzeżach miasta, przy głównej drodze prowadzącej do Aleksandrii. Plan zakładał budowę wielofunkcyjnego stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, otoczoną ze wszystkich stron przez trybuny. Trybuny wzdłuż boiska miały być wyższe od tych na łukach, a górne partie trybuny zachodniej miały zostać zadaszone. Na łukach pojawiłyby się elektroniczne tablice wyników.

Widownia miała zostać w pełni wyposażona w indywidualne krzesełka, a pojemność stadionu zakładano na poziomie 45 500 widzów. Po zewnętrznej stronie, w okolicach narożników, powstać miały cztery kolumny ze spiralnymi wejściami prowadzącymi na trybuny. Za trybunami stanąć miały także cztery maszty oświetleniowe. Gospodarzem stadionu potencjalnie stać się miał miejscowy klub piłkarski Ala’ab Damanhour SC.

W otoczeniu stadionu powstać miała hala sportowa na 4500 widzów i kryty basen o wymiarach olimpijskich, a także obiekty do squasha, boiska i korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci, budynek administracyjny, meczet oraz hotel.

Jak przebiegała realizacja projektu nowego stadionu w Damanhurze?

Koszt realizacji całego kompleksu szacowano na 250 mln funtów egipskich. Projekt finansowany był z budżetu muhafazy Al-Buhajra. Pełne zakończenie inwestycji planowano na rok 2008 lub 2009. W 2003 rozpoczęto pierwszy etap budowy, który obejmował powstanie części trybun, obiektów do squasha oraz zewnętrznego ogrodzenia. Prace wyceniono na 90 mln funtów, a wykonawcą zostało Hassan Allam Construction Company.

W maju 2004 na gospodarza mundialu w 2010 wybrano Południową Afrykę. Egipt nie otrzymał ani jednego głosu, przegrywając także z kandydaturą Maroka. Niedługo później, w lipcu 2004, budowa stadionu w Damanhurze została wstrzymana. Zaawansowanie prac szacowano wówczas na 20%, a na placu budowy gotowy był już żelbetowy szkielet trybuny wschodniej oraz fragmenty trybun na łukach. Do momentu wstrzymania prac na budowę wydano 38 mln funtów.

Budowę próbowano później wznowić, ale wzrost cen materiałów budowlanych spowodował podniesienie szacunkowych kosztów realizacji całego projektu do 500 mln funtów. Na dodatek okazało się też, że według planów przez teren na którym budowano stadion przebiegać miała linia wysokiego napięcia, a jej przesunięcie generowało kolejne koszty.

Czy budowa stadionu w Damanhurze zostanie ukończona?

Od 2004 plac budowy pozostaje opuszczony. Na działce sąsiadującej ze stadionem od zachodu nowe budynki wybudował natomiast uniwersytet w Damanhurze. W 2015 uczelnia wykupiła teren stadionu wraz z działką sąsiadującą od południa. Na dodatkowej działce rozpoczęła się budowa kolejnych budynków. Stadion w przyszłości ma być dokończony i stać się obiektem uniwersyteckim, służącym również lokalnej społeczności.

Reklama

Wizualizacje