Stadion Rakowa Częstochowa
Pojemność | 15 000 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Częstochowa |
Kluby | Raków Częstochowa |
Kategoria | Projekt autorski |
Koszt | ? |
Czas budowy | ? |
Projekt | inż. arch. Paula Jaworek |
Reklama
Stadion Rakowa Częstochowa – opis projektu
Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu Rakowa Częstochowa na terenach Elanexu?
Projekt koncepcyjny nowego stadionu Rakowa Częstochowa powstał w ramach pracy magisterskiej na Politechnice Śląskiej, a jego autorem jest inż. arch. Paula Jaworek. Koncepcję zaprezentował 15 kwietnia 2024 klub za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, po czym zyskała ona popularność w ogólnopolskich portalach internetowych.
Projekt zakłada budowę zupełnie nowego stadionu na terenie dawnego zakładu przemysłowego Elanex. Lokalizacja ta jest jedną z opcji branych pod uwagę w ramach dysputy dotyczącej stadionu Rakowa Częstochowa.
Co zakłada koncepcja stadionu Rakowa autorstwa inż. arch. Pauli Jaworek?
Według koncepcji, stadion miałby zająć miejsce hal produkcyjnych Elanexu. Najbardziej wartościowe elementy zabudowy, jak charakterystyczny komin oraz wieża ciśnień, zostałyby zachowane i odnowione. Część budynków ma zostać zintegrowana ze stadionem, tworząc halę sportową czy pasaż handlowy.
Stadion ma powstać na planie prostokąta, z boiskiem orientowanym na osi północ-południe i standardową lokalizacją trybuny głównej po stronie zachodniej. W otoczeniu areny zaplanowano nowe parkingi. W porównaniu do obecnego położenia stadionu Rakowa, budowa obiektu na terenach Elanexu znacznie przybliżyłaby go do centrum miasta.
Obiekt ma otrzymać prostą formę z płaskim dachem i jednopoziomowymi trybunami o pojemności 15 tys. widzów. Stadion ma spełniać kryteria IV kategorii UEFA i będzie zdolny do organizacji spotkań Ligi Mistrzów.
Elementem elewacji będą skośne podpory dachu, wypełnione w niektórych miejscach zielenią. Za nimi znajdzie się także siatka elewacyjna, a fasada trybuny głównej będzie przeszklona.
Na stadionie mają powstać powierzchnie handlowo-usługowe, pomieszczenia zakwaterowania oraz biura, zapewniające funkcjonowanie obiektu poza dniami meczowymi. Obiekt ma również korzystać z najnowszych rozwiązań ekologicznych.
Koncepcja powstała w zgodzie z aktualnymi wymogami i standardami, a także potrzebami Rakowa. Uwzględnienie aspektów komercyjnych i wdrożenie ekologicznych rozwiązań odpowiada wyzwaniom przyszłego zarządzania oraz utrzymania obiektu. Do zalet projektu należy spójność architektoniczna i dbałość o walory estetyczne. Koncepcja jest także ciekawą ideą rewitalizacji opuszczonych od początków XXI wieku obiektów poprzemysłowych.
Jak projekt autorstwa inż. arch. Pauli Jaworek może przyczynić się do sprawy budowy nowego stadionu dla Rakowa?
Projekt, rozpropagowany przez sam klub, może być uznany za głos w dyskusji na temat stadionu Rakowa Częstochowa. Klub zanotował w ostatnim czasie pasmo sukcesów sportowych na czele z mistrzostwem Polski w 2023 i występami w fazie grupowej Ligi Europy.
Odpowiadając na te sukcesy władze miasta zmodernizowały stadion przy ul. Limanowskiego, jednak tą interwencję można uznać za doraźną, dlatego trwają dyskusje na temat budowy nowoczesnego stadionu z prawdziwego zdarzenia. Kwestia stadionu poruszana była przez wielu polityków, a przekazanie 40 mln zł na budowę obiecywał w 2023 nawet ówczesny premier Mateusz Morawiecki.
Reklama
Wizualizacje
-
Powiązane aktualności
2024
-
Częstochowa: Studium wykonalności nowego stadionu Rakowa - czy stać na to miasto?
W marcu podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które określi m.in. wskazania dotyczące lokalizacji i wielkości stadionu, jego wstępną koncepcję architektoniczną oraz analizę finansową planowanej inwestycji. Dokument ten pierwotnie miał zostać ukończony do 12 lipca bieżącego roku, termin ten został jednak przesunięty na wrzesień.
-
Częstochowa: Kończy się czas na stworzenie studium wykonalności budowy stadionu Rakowa. Co dalej?
Kibice Rakowa Częstochowa od lat czekają na nowoczesny stadion. W marcu podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które określi m.in. wskazania dotyczące lokalizacji i wielkości stadionu, jego wstępną koncepcję architektoniczną oraz analizę finansową planowanej inwestycji.
-
Stadionowe Wiadomości: Widzew a większy stadion, Nowy projekt Rakowa, Rekord w Chorzowie
W najnowszym sprawozdaniu ze świata stadionów udajemy się w 10 miejsc, gdzie przez ostatnie tygodnie dużo się działo, ale creme de la creme to nasze polskie podwórko - obietnice, kontrowersje i rekordy.
-
Częstochowa: Raków pokazuje nowy pomysł na stadion!
Aktualny obiekt mistrzów Polski jest pieszczotliwie nazywany przez kibiców „orlikiem”. Otuchę w serca fanów Rakowa miał wlać filmik, który udostępnił na swoich social mediach klub. Przedstawia on nowy pomysł na arenę, która znajdowałaby się na terenach dawnego zakładu Elanex.