Noul stadion Michael Klein
Pojemność | 10 100 |
---|---|
Kraj | Rumunia |
Miasto | Hunedoara |
Kluby | Corvinul Hunedoara |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | RON 313.8 M ($69 M) |
Czas budowy | 2024–2026 |
Reklama
Noul stadion Michael Klein – opis projektu
Jak prezentuje się Stadionul Michael Klein?
Stadion w Hunedoarze został otwarty w 1960. Obiekt wyposażono w bieżnię, otoczoną przez trybuny oparte głównie na nasypach ziemnych. Najważniejszym użytkownikiem areny jest klub piłkarski Corvinul Hunedoara. Zespół ten przeżywał swój najlepszy okres w latach 80. XX wieku, kiedy, wspierany przez miejscowy kombinat metalurgiczny, regularnie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej.
W latach 90. stadion otrzymał imię Michaela Kleina, rumuńskiego piłkarza grającego na pozycji lewego obrońcy, reprezentanta kraju. Klein był wychowankiem Corvinulu i występował w tej drużynie w latach 1977–1988, rozgrywając dla niej 313 spotkań. W 1993, w wieku 33 lat, zawodnik zmarł w wyniku zawału serca, którego doznał podczas treningu.
Po transformacji ustrojowej miejscowy klub mocno podupadł i przechodził przez rozmaite turbulencje. Również stan stadionu ulegał pogorszeniu i coraz bardziej odstawał on od współczesnych standardów.
Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Hunedoarze?
Kwestię budowy nowego stadionu poruszył w swej kampanii wyborczej Dan Bobouţanu, który w 2016 został wybrany na burmistrza Hunedoary. W kolejnych latach miasto podjęło wysiłki na rzecz pozyskania wsparcia na realizację tego celu. Projekt zyskał poparcie różnych przedstawicieli władz na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i centralnym, m.in. od Ministra Rozwoju.
Kluczowe dla przedsięwzięcia było zaangażowanie w projekt rządowej spółki Compania Națională de Investiții (CNI), w ramach narodowego programu budownictwa o znaczeniu publicznym lub społecznym, dzięki czemu inwestycja mogła uzyskać finansowanie z budżetu państwa.
29 października 2021 miasto podpisało umowę z pracownią PGA Markers na opracowanie studium wykonalności. W maju 2022 magistrat ogłosił zakończenie tych prac i zaprezentował pierwsze wizualizacje oraz szczegóły dotyczące nowego stadionu, m.in. pojemność (10,5 tys. widzów) i szacowany koszt (54 mln €). Obiekt miał otrzymać typowo piłkarski charakter i powstać od zera w miejscu swojego poprzednika.
Kiedy podjęto kluczowe decyzje w sprawie budowy nowego stadionu w Hunedoarze?
19 grudnia 2022 rząd Rumunii zatwierdził realizację projektu, przyznając środki na budowę stadionu. Przy okazji zmianie uległy niektóre założenia, nieznacznie zmalała planowana pojemność (do 10,1 tys. widzów), a zwiększeniu uległy szacowane koszty (przyznana kwota wynosiła ok. 313,8 mln lei lub ponad 64 mln €).
W czerwcu 2023 Compania Națională de Investiții ruszyła z przetargiem na zaprojektowanie i budowę nowego stadionu. Otwarcie ofert miało nastąpić w sierpniu tego samego roku, ale jedna z firm zaskarżyła warunki przetargu i sprawa trafiła do sądu, przez co procedura została na kilka miesięcy wstrzymana. Ostatecznie otwarcie ofert ma nastąpić na początku 2024.
Kiedy powstanie nowy stadion w Hunedoarze?
Przed rozpoczęciem budowy nowego stadionu konieczna będzie jeszcze rozbiórka dotychczasowego obiektu, za którą mają zapłacić lokalne władze. Właściwa inwestycja powinna ruszyć w 2024, a realizacja zadania ma potrwać 28 miesięcy, z czego 6 miesięcy rezerwuje się na prace projektowe.
Jaki będzie nowy Stadionul Michael Klein?
Nowy stadion powstanie w miejscu poprzednika, w przeciwieństwie do którego będzie posiadał typowo piłkarski układ. Trybuny otoczą boisko ze wszystkich stron i zostaną podzielone na część górną i dolną. Pierwsze rzędy widowni znajdą się wysoko ponad murawą, a pojemność areny wyniesie 10,1 tys. widzów. Obiekt powinien spełniać wymogi kat. 4 UEFA.
Trybuny zostaną w pełni zadaszone. Poszycie dachu będzie w pewnym sensie przedłużeniem elewacji stadionu, co nada mu formę spójnej, prostokątnej bryły. Elewacja będzie złożona z poziomych listew i zostanie urozmaicona podświetlanymi wstęgami, które nadadzą stadionowi ekstrawagancki wygląd. Duże zmiany zajdą też w otoczeniu, natomiast patronem obiektu pozostanie Michael Klein.
Reklama
Wizualizacje
-