King Fahd Sports City

Pojemność 70 000
Kraj Arabia Saudyjska
Miasto Rijad
Kluby
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt ?
Czas budowy 2024–2026

Reklama

King Fahd Sports City – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt przebudowy King Fahd Sports City?

Projekt modernizacji King Fahd Sports City, dotychczas największego i najważniejszego stadionu w kraju, zakłada przede wszystkim likwidację bieżni lekkoatletycznej i przybliżenie trybun do boiska, dzięki czemu obiekt zyska typowo piłkarski układ. Stadion w dużej mierze zachowa jednak swój dotychczasowy charakter i wyjątkowy dach, który przypomina namioty.

Plany przebudowy stadionu opublikowano w ramach oferty Arabii Saudyjskiej na organizację Pucharu Azji 2027. W październiku 2023 Arabia Saudyjska zapewniła sobie również status gospodarza Mistrzostw Świata 2034, w ramach których na King Fahd Sports City także mają zostać rozegrane mecze. Przebudowę stadionu zaplanowano na lata 2024–2026.

Jak powstał projekt przebudowy King Fahd Sports City?

Jak prezentuje się King Fahd Sports City?

King Fahd Sports City został otwarty w 1987 i jest to największy stadion w Arabii Saudyjskiej. Obiekt był świadkiem wielu znaczących wydarzeń, odbywały się na nim mecze Pucharu Konfederacji, młodzieżowych mistrzostw świata, grała tu reprezentacja kraju i korzystały z niego miejscowe kluby. Chociaż stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną, zdecydowanie częściej od imprez lekkoatletycznych gości mecze piłkarskie.

Obiekt odznacza się wyjątkowym membranowym dachem przywodzącym na myśl namioty beduinów. W momencie otwarcia był to największy powierzchniowo stadionowy dach na świecie (47 tys. m²).

Kiedy powstały pierwsze plany modernizacji King Fahd Sports City?

Do modernizacji najważniejszego stadionu w kraju przymierzano się już od pewnego czasu. W 2016 przyjęto koncepcję włoskiego studia Schiattarella Associati, która zakładała rozbudowę zaplecza oraz pewne zmiany na trybunach, przy jednoczesnym zachowaniu wizerunku stadionu oraz jego charakterystycznego dachu.

Projektu włoskich architektów ostatecznie nie wdrożono w życie i stadion od czasu otwarcia wciąż pozostawał w niezmienionej formie. Wraz z rosnącymi ambicjami Arabii Saudyjskiej na organizację dużych imprez sportowych, zwłaszcza piłkarskich, zaczęto jednak pracować nad kolejnymi planami modernizacji obiektu.

Kiedy powstała aktualna koncepcja przebudowy King Fahd Sports City?

Arabia Saudyjska chciała stworzyć wspólną kandydaturę, wraz z Grecją i Egiptem, na organizację Mistrzostw Świata 2030, ponadto kraj ubiegał się też o status gospodarza Pucharu Azji 2027.

Ze wspólnej kandydatury na mundial nic nie wyszło, ale 1 lutego 2023 Arabia Saudyjska została potwierdzona jako organizator Pucharu Azji 2027. Tego samego dnia szerszej publice przedstawiono plany dotyczące stadionów na te zawody, w tym projekt przebudowy Stadionu Króla Fahda, który miał być najważniejszym obiektem tej imprezy, goszcząc m.in. finał turnieju.

Głównym założeniem projektu była likwidacja bieżni lekkoatletycznej i zamiana stadionu w obiekt typowo piłkarski.

Jakie zmiany wprowadzono w projekcie przebudowy King Fahd Sports City?

W grudniu 2023 przedstawiono uaktualnioną koncepcję przebudowy stadionu, która wprowadzała m.in. trochę inny wygląd trybun i mniejszą pojemność (70 tys. widzów, w porównaniu do zapowiadanych wcześniej 80 tys.), jak również zmienioną aranżację otoczenia.

Nieco wcześniej, w listopadzie 2023, miała też miejsce inna zmiana. Dotychczas używaną nazwę stadionu, King Fahd International Stadium, zastąpiono nową: King Fahd Sports City.

Czy King Fahd Sports City będzie areną mundialu?

Chociaż nie udało się powalczyć o Mistrzostwa Świata 2030, Arabia Saudyjska, tym razem już samodzielnie, postanowiła ubiegać się o kolejną edycję mundialu, w 2034. W październiku 2023 FIFA przyjmowała wnioski od kandydatów. Proces ograniczony był do krajów strefy azjatyckiej i Oceanii, a ponieważ Arabia Saudyjska jako jedyna złożyła ofertę, w ten sposób praktycznie zapewniła sobie organizację turnieju.

W związku z przygotowaniami do mundialu, Arabia Saudyjska musiała przedstawić jeszcze bardziej ambitną ofertę, niż na Puchar Azji. Pełną listę 15 obiektów proponowanych na mistrzostwa ogłoszono 31 lipca 2024, kiedy opublikowany został tzw. „bid book”.

Na liście stadionów na mundial znalazł się oczywiście King Fahd Sports City, choć już nie jako największy i najważniejszy obiekt, gdyż na organizację meczu otwarcia i finału, a także jako nowy stadion narodowy, powstać ma ogromny King Salman International Stadium.

Co zakłada projekt przebudowy King Fahd Sports City?

Projekt zakłada likwidację bieżni lekkoatletycznej i przebudowę trybun, które mają przybliżyć się do boiska. Zmiany zajdą również w otoczeniu areny. Dzięki rozbudowie obiekt zyska piłkarski układ, a pojemność trybun powiększy się do ok. 70 tys. widzów.

Stadion zachowa swój rozpoznawalny dach, do krawędzi którego zostanie podczepiony okrężny, panoramiczny telebim. Modernizacja zwiększy komfort odwiedzających i możliwości komercyjne stadionu, na którym ma powstać muzeum sportu i nowe sklepy.

Pomimo likwidacji bieżni lekkoatletycznej, będzie istniała możliwość jej tymczasowej instalacji, podobnie jak to miało miejsce na Hampden Park na czas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2014. Bieżnia będzie potrzebna np. na igrzyska azjatyckie, które mają odbyć się w Rijadzie pod koniec 2034.

Kiedy King Fahd Sports City zostanie przebudowany?

Według informacji z opublikowanego latem 2024 mundialowego „bid booka”, przebudowa King Fahd Sports City planowana jest na lata 2024–2026.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023