Cervin Coliseum
Pojemność | 18 000 |
---|---|
Kraj | Szwajcaria |
Miasto | Sion |
Kluby | FC Sion |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | CHF 420 M ($511 M) |
Czas budowy | ?–2029 |
Projekt | Christian Constantin SA |
Reklama
Cervin Coliseum – opis projektu
Jak w skrócie prezentuje się projekt Cervin Coliseum?
Nowy stadion dla FC Sion zaprojektował… jego właściciel i prezes, który jest również architektem! Budowa nowej areny dla klubu była od lat jego marzeniem, a wizja którą stworzył cechuje się niezwykłym rozmachem i innowacyjnością.
W liczącym zaledwie 35 tys. mieszkańców Sionie ma bowiem powstać obiekt porównywalny z najnowocześniejszymi stadionami na świecie – zamykany dach, imponująca powierzchnia ekranów LED oraz wielkie łuki w konstrukcji – to tylko niektóre z cech projektu.
Jednym z najbardziej oryginalnych rozwiązań jest wielka muszla koncertowa, która ma stanąć za jedną z bramek. Wrażenie robi również trybuna główna – złożona z kaskadowych tarasów o fantazyjnej, meandrycznej formie, ma pomieścić ekskluzywne loże, restaurację oraz hotel.
Prawdziwie nowatorskim pomysłem jest opuszczana na linach platforma, która ma chronić murawę na czas koncertów i innych imprez. Inspirację zaczerpnięto z nowego Bernabéu, gdzie w tym samym celu zastosowano równie śmiałą koncepcję: podziemny magazyn, w którym chowane są segmenty boiska.
Aby projekt został zrealizowany, konieczne będzie wsparcie lokalnych władz. Sam właściciel również oferuje niemały wkład własny, ale jednocześnie stawia sprawę niemal na ostrzu noża – albo nowy stadion powstanie, albo zrezygnuje z dalszego wspierania klubu…
Jak powstał projekt nowego stadionu dla FC Sion?
Na początku 2023 prezes FC Sion, Christian Constantin, zaczął sygnalizować, że latem 2024 zamierza opuścić klub. Wkrótce potem zaproponował jednak budowę nowego stadionu, który miał pomieścić 15 tys. widzów i kosztować 120 mln franków szwajcarskich. Razem z planowanym ośrodkiem treningowym, na inwestycje potrzeba było 150 mln franków.
Constantin deklarował wkład własny w wysokości 50 mln franków. Dalsze 50 mln pochodzić miało z kredytów, a brakujące 50 mln dołożyć miały lokalne władze. W razie uzyskania porozumienia z miejscowymi władzami, Constantin obiecywał pozostanie przy funkcji prezesa klubu i dalsze inwestowanie w zespół.
Jakie były wcześniejsze próby budowy nowego stadionu dla FC Sion?
Constantin od dawna marzył o budowie nowego stadionu dla klubu. W 2004 proponował budowę nowego obiektu w nieodległym Martigny, skąd sam pochodzi. W 2007 stworzył plan budowy stadionu wraz z centrum handlowym w Riddes, położonym między Martigny i Sionem (ok. 15 km na zachód od Sionu). Żaden z tych planów nie doczekał się realizacji, lokalne władze przeznaczyły natomiast środki na renowację Stade de Tourbillon.
Czy budowa nowego stadionu dla FC Sion jest konieczna?
Dotychczasowy obiekt FC Sion, Stade de Tourbillon, został otwarty w 1968. Z ponad 50-letnim stażem jest to jeden z najstarszych obiektów w szwajcarskim futbolu. Choć jego stan bez większych problemów pozwala na dalsze użytkowanie, nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku zwiększyłby komfort widzów, prestiż klubu i jego możliwości.
Budowa nowej areny wpisywałaby się również w krajowy trend – nowoczesne stadiony powstały w ostatnich latach m.in. w Lozannie, Szafuzie czy w Lucernie.
Kiedy pojawiła się pierwsza koncepcja nowego stadionu dla FC Sion?
5 grudnia 2023 na łamach L'Illustré pojawiły się wizualizacje nowego stadionu dla FC Sion. Autorem koncepcji był sam właściciel i prezes klubu – Christian Constantin. 11 stycznia 2024 cztery podmioty: klub, władze miasta i kantonu Valais oraz regionalny związek piłkarski (Association valaisanne de football, AVF), podpisały list intencyjny w sprawie dalszej kooperacji na rzecz inwestycji w infrastrukturę FC Sion.
Choć intencją klubu była budowa nowego stadionu, władze sugerowały również możliwość modernizacji dotychczasowego Stade de Tourbillon. Memorandum wskazywało, że strony do końca roku powinny dojść do porozumienia w sprawie szczegółów inwestycji oraz wypracować wspólny plan działania.
Jaka była pierwsza koncepcja nowego stadionu dla FC Sion?
Nowy stadion miał powstać w pobliżu Stade de Tourbillon i pomieścić 15 tys. widzów lub 25 tys. w przypadku organizacji koncertów. Trybuny miały zostać w pełni zadaszone i okryte z zewnątrz elewacją. Krawędź dachu miała jednocześnie służyć za ogromny, okrężny telebim.
Uwagę zwracała muszla koncertowa, usytuowana za jedną z bramek – jej półokrągły kształt inspirowany był nową areną koncertową w Las Vegas (Sphere), a wewnętrzna strona miała służyć jako wielki ekran. Wyjątkowa miała być również trybuna główna, na której zaplanowano kilkupoziomowe tarasy w fantazyjnej, meandrycznej formie.
Częścią planu była także budowa klubowej akademii oraz inwestycje deweloperskie, z których dochody miałyby wspierać działalność FC Sion. Wszystkie projekty miały łącznie pochłonąć 510 mln franków.
Kim jest twórca koncepcji nowego stadionu dla FC Sion?
Christian Constantin był prezesem FC Sion już w latach 90. XX wieku. W 2003 ponownie objął tą funkcję – ratując klub przed upadkiem – i odtąd sprawuje ją nieprzerwanie. Constantin dawniej sam grał w piłkę (na pozycji bramkarza), a ponadto jest architektem i prowadzi własną pracownię architektoniczną Christian Constantin SA.
Jako prezes FC Sion, Constantin zasłynął z wielu kontrowersyjnych działań, m.in. z bardzo częstych zmian na stanowisku trenera drużyny. Z drugiej strony, za jego kadencji zespół kilka razy zdobył Puchar Szwajcarii i występował w rozgrywkach europejskich.
Kiedy zaprezentowano nową koncepcję stadionu dla FC Sion?
Wizja zaprezentowana pod koniec 2023 nie była ostateczna – w maju 2024 pojawiły się pierwsze przecieki, a 25 czerwca 2024 klub opublikował film z nową koncepcją stadionu, opracowaną także przez Christiana Constantina, która była rozwinięciem poprzednich planów.
Kiedy może powstać nowy stadion dla FC Sion?
Według wstępnych założeń, stadion miałby powstać do lata 2029. Wcześniej, w 2026, miałaby być gotowa klubowa akademia, natomiast inwestycje deweloperskie powinny zostać ukończone do 2033.
Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym na początku 2024, strony miały osiągnąć porozumienie do końca roku, co ostatecznie nie nastąpiło. W tym czasie klub zaprezentował jednak nową, znacznie rozszerzoną koncepcję stadionu.
Christian Constantin niejednokrotnie formułował dość bezkompromisowe stanowisko, zapowiadając, że jeśli nie uda mu się doprowadzić do budowy stadionu, zrezygnuje ze wspierania klubu, co najprawdopodobniej oznaczałoby zdegradowanie go do poziomu amatorskiego.
Ile ma kosztować budowa nowego stadionu dla FC Sion?
Pierwsze informacje mówiły o kosztach budowy stadionu na poziomie 120 mln franków szwajcarskich (plus 30 mln na akademię). Kiedy pojawiła się pierwsza koncepcja, padła kwota 510 mln franków, ale wliczono w nią również kosztowne inwestycje deweloperskie.
Realizacja nowej, rozszerzonej wizji stadionu będzie z pewnością dużo droższa od pierwotnej wersji. Plan zakłada szereg drogich i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, jak ogromne łuki, zamykany dach, opuszczana na linach, duża platforma czy wielkie ekrany LED.
W kwietniu 2025 Christian Constantin podał w wywiadzie, że budowa samego stadionu wraz z akademią ma kosztować 450 mln franków – z czego 30 mln to koszt powstania akademii – więc sam stadion powinien pochłonąć 420 mln franków.
Constantin deklaruje wkład własny w wysokości 400 mln franków, chociaż dotyczy to całego projektu, włącznie z planami deweloperskimi. Wcześniej władze kantonu Valais deklarowały również, że są gotowe pokryć 30% kosztów inwestycji w stadion, ale miało to miejsce jeszcze przed prezentacją nowej wersji projektu.
Co zakłada projekt nowego stadionu dla FC Sion?
O ile pierwszy wariant projektu można już było uznać za ambitny, to jego nowa, rozszerzona wersja wykracza daleko poza pierwotne założenia, zadziwiając swoją skalą i rozmachem.
Stadion otrzyma zwartą, zamkniętą formę, a jego elementem mają być biegnące wzdłuż, ogromne łuki, pomiędzy którymi – na rozpiętych kablach – możliwe będzie rozciągnięcie membrany, co pozwoli na otwieranie i zamykanie dachu nad boiskiem.
Wewnątrz, podobnie jak w pierwotnej wersji, powstać ma charakterystyczna, półkolista muszla koncertowa, a trybunę główną tworzyć mają kaskadowe tarasy o nieregularnej, artystycznej linii, zawierające ekskluzywne loże.
Trybuna główna oferować będzie szereg udogodnień dla gości VIP, jak wysokiej klasy restauracje. Jej częścią będzie również hotel ze 100 pokojami. Regularne, dwupiętrowe trybuny dla zwykłych kibiców powstaną od strony wschodniej i południowej. Pojemność stadionu ma wynosić 18 tys. widzów, a na koncerty – 30 tys.
Za północną bramką stanie wspomniana już muszla koncertowa, a po jej bokach znajdzie się ściana, zamieniona w olbrzymi ekran – podobnie jak wnętrze muszli, a także spód dachu. Ciekawym udogodnieniem będzie opuszczana w dół platforma, która ma tworzyć podest zapewniający ochronę murawy w przypadku organizacji np. koncertów.
Specjalny podest, scena, zamykany dach oraz ogromne ekrany sprawią, że obiekt będzie nowoczesną i atrakcyjną przestrzenią do organizacji nie tylko wydarzeń sportowych, ale również konferencji, koncertów oraz innych imprez kulturalnych, np. corocznego festiwalu Sion sous les étoiles.
Projekt otrzymał roboczą nazwę Cervin Coliseum – Cervin to francuska nazwa szczytu Matterhorn, a Coliseum to nawiązanie do starożytnego, rzymskiego Koloseum. Stadion nadal planowany jest w tej samej lokalizacji, co w przypadku pierwszej wersji projektu – kawałek na północ od Stade de Tourbillon.
Co było inspiracją dla projektu nowego stadionu FC Sion?
Projekt nowego stadionu dla FC Sion czerpie inspirację z zaawansowanego technologicznie, nowego Bernabéu, jak również z nowoczesnych obiektów sportowych w Stanach Zjednoczonych.
Istotnym założeniem było wypracowanie efektywnego modelu biznesowego – stąd nacisk na możliwość organizowania jak największej liczby wydarzeń o zróżnicowanym charakterze oraz wprowadzenie szerokiej oferty premium i funkcji komercyjnych.
Jakie dodatkowe inwestycje mają zostać zrealizowane w związku z planami budowy nowego stadionu dla FC Sion?
Plan zakłada realizację trzech kluczowych projektów: obok stadionu, jest to również akademia, a także inwestycje deweloperskie.
Akademia ma odegrać ważną rolę w rozwoju klubu – posłuży zarówno jako ośrodek szkolenia młodych talentów, jak i zaplecze treningowe dla pierwszej drużyny.
Inwestycje deweloperskie obejmują m.in. budowę 600 nowych apartamentów. Zyski osiągane z tych inwestycji miałyby stanowić istotne wzmocnienie dla klubowego budżetu.
Reklama
Wizualizacje
-
2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2024 © Christian Constantin SA 2023 © Christian Constantin SA 2023 © Christian Constantin SA 2023 © Christian Constantin SA
2023: