Stadion MOSiR Rybnik

Pojemność 15 000
Kraj Polska
Miasto Rybnik
Kluby KS ROW Rybnik, ROW 1964 Rybnik
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt PLN 160 M ($42.5 M)
Czas budowy ?
Projekt MAMGUSTA Architekci

Reklama

Stadion MOSiR Rybnik – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt przebudowy stadionu MOSiR w Rybniku?

Choć rybnicki stadion przeszedł w XXI wieku szereg modernizacji, obiekt wymaga kompleksowej przebudowy, aby mógł zostać przystosowany do nowoczesnych standardów. O konieczności podjęcia zdecydowanych działań zdają sobie sprawę władze miasta, które zleciły organizację konkursu na koncepcję architektoniczną.

Konkurs rozstrzygnięto w kwietniu 2025, a zwyciężyła w nim pracownia MAMGUSTA Architekci. Plan zakłada kompletną przebudowę stadionu, realizowaną etapami, bez konieczności wyłączania obiektu z użytkowania. Prace mają potrwać kilka lat, a możliwy termin ich rozpoczęcia to rok 2027.

Po przebudowie pojemność stadionu wzrośnie do 15 tys. widzów. Nowe, dwupiętrowe trybuny utworzą pełny owal wokół toru żużlowego i zostaną całkowicie zadaszone – razem z torem. Przebudowa dedykowana jest przede wszystkim żużlowcom, chociaż obiekt ma zachować możliwość rozgrywania meczów piłki nożnej.

Dlaczego potrzebna jest kompleksowa modernizacja stadionu MOSiR w Rybniku?

Stadion w Rybniku powstał pod koniec okresu międzywojennego – pierwsze zawody rozegrano na nim w czerwcu 1939. Obiekt może pomieścić nieco ponad 10 tys. widzów i służy przede wszystkim dwóm dyscyplinom: piłce nożnej oraz żużlowi. Stadion bywał także areną koncertów muzycznych gwiazd światowego formatu.

W XXI wieku na stadionie przeprowadzono szereg remontów, m.in. zainstalowano plastikowe krzesełka, sztuczne oświetlenie i pneumatyczne bandy, wyremontowano tor oraz zamontowano podgrzewaną murawę. Pomimo tego, stadion coraz bardziej odbiega od nowoczesnych aren piłkarskich i żużlowych, których w ostatnim czasie powstaje w Polsce coraz więcej.

Jak powstała koncepcja przebudowy stadionu MOSiR w Rybniku?

O tym, że miasto przymierza się do kompleksowej modernizacji obiektu, prezydent Rybnika Piotr Kuczera poinformował w maju 2022. Następnie miasto zleciło opracowanie studium w celu przeanalizowania różnych wariantów przebudowy stadionu.

Inwestycja powróciła do publicznej debaty w marcu 2024 – wtedy klub żużlowy KS ROW Rybnik, podczas przedsezonowej prezentacji zawodników, zaprezentował film z wizualizacjami przebudowanego stadionu. Do sprawy odniosły się także władze miasta, które potwierdziły swoje zaangażowanie w modernizację areny.

Miasto zdecydowało się zorganizować konkurs architektoniczny na koncepcję przebudowy stadionu i zleciło jego przeprowadzenie katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Kiedy przeprowadzono konkurs na koncepcję przebudowy stadionu MOSiR w Rybniku?

Konkurs został ogłoszony 16 grudnia 2024. Wstępne zainteresowanie udziałem wyraziło 56 podmiotów, a ostatecznie do jury wpłynęło 16 prac konkursowych (dwie kolejne zostały zgłoszone już po upływie ostatecznego terminu i nie były rozpatrywane).

Publiczne ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 25 kwietnia 2025 w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku. Jego zwycięzcą została koncepcja przygotowana przez studio MAMGUSTA Architekci z Warszawy, która według jury wyróżniała się lekkością, elegancją oraz zgodnością z założeniami konkursowymi.

Przyznano także II nagrodę dla pracy autorstwa Wenzel + Wenzel, dwa równorzędne wyróżnienia (90 Architekci i ARCHiTEKT studio projektowe) oraz trzy wyróżnienia honorowe.

Co zakłada koncepcja przebudowy stadionu MOSiR w Rybniku?

Plan zakłada kompletną przebudowę rybnickiego stadionu, po której otrzyma on zupełnie nowe, dwupoziomowe trybuny, które utworzą pełny owal dookoła toru żużlowego – w odróżnieniu od obecnej formy, w której północna strona pozostaje otwarta. Po zakończeniu prac pojemność stadionu wzrośnie do 15 tys. miejsc.

Nad trybunami powstanie lekkie zadaszenie, które pokryje nie tylko widownię, ale także tor żużlowy. Na trybunie zachodniej będzie się znajdować strefa VIP, a po stronie wschodniej strefa dla zawodników. Do wschodniej trybuny przylegać ma rozległy pawilon z biurami i pomieszczeniami administracyjnymi.

Trybuna na południowym łuku pomieści strefę odnowy biologicznej oraz zaplecze dla sąsiedniego stadionu lekkoatletycznego. Z kolei na północnym łuku znajdzie się park maszyn. Pod trybunami powstaną również parkingi i pomieszczenia techniczne.

Trybuny osłoni przezierna elewacja z białych listew. Jednym z kluczowych akcentów wizualnych będą również zewnętrzne, skośne słupy podtrzymujące konstrukcję dachu.

Stadion zachowa możliwość organizacji meczów piłkarskich, choć projekt skupia się przede wszystkim na zapewnieniu jak najlepszych warunków dla sportu żużlowego. Docelowo miasto chciałoby, aby piłkarze przenieśli się na osobny, przeznaczony wyłącznie dla nich obiekt.

Kiedy stadion MOSiR w Rybniku zostanie przebudowany?

Przebudowa ma zostać przeprowadzona w pięciu etapach, a przez cały czas jej trwania obiekt ma nadal funkcjonować. Kolejność etapów przedstawia się następująco:

  1. trybuna zachodnia ze strefą VIP
  2. trybuna wschodnia wraz z pawilonem biurowo-administracyjnym
  3. południowy łuk ze strefą odnowy i zapleczem dla lekkoatletów
  4. północny łuk z parkiem maszyn
  5. zadaszenie całego stadionu

Prace mają potrwać kilka lat, a według ostrożnych szacunków mogłyby się rozpocząć w 2027. Koszt realizacji inwestycji wstępnie szacowany jest na ok. 160 mln zł, przy rozbieżnych prognozach mieszczących się w przedziale od 70 aż do 200 mln zł.

Powodzenie inwestycji zależne będzie od możliwości finansowych miasta, które najprawdopodobniej samodzielnie będzie musiało udźwignąć koszta.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2025