Estadio Nacional del Paraguay
Pojemność | 47 000 |
---|---|
Kraj | Paragwaj |
Miasto | Asunción |
Kluby | – |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | ? |
Czas budowy | 2026–2028 |
Reklama
Estadio Nacional del Paraguay – opis projektu
Jak doszło do powstania planów nowego Stadionu Narodowego Paragwaju?
W 2017 Urugwaj i Argentyna oficjalnie zapowiedziały zamiar ubiegania się o organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2030. W tym samym roku do inicjatywy dołączył jeszcze Paragwaj, a w 2019 również Chile. Specjalną okazją do zorganizowania mundialu w Ameryce Południowej w 2030 miał być jubileusz 100-lecia pierwszego turnieju, który odbył się w Urugwaju.
11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła gospodarzy mistrzostw świata w 2030. Turniej odbędzie się głównie w Hiszpanii, Portugalii i Maroku (pod koniec procesu wyboru była to jedyna kontrkandydatura krajów z Ameryki Południowej), ale w związku z jubileuszem 100-lecia uczyniono także gest w stronę Urugwaju, Argentyny i Paragwaju, w których na początku mistrzostw odbędzie się po jednym spotkaniu.
Kiedy zaprezentowano plany nowego Stadionu Narodowego Paragwaju?
Pod koniec lipca 2024, przy okazji publikacji oferty Hiszpanii, Portugalii i Maroka oraz Urugwaju, Argentyny i Paragwaju na organizację Mistrzostw Świata 2030 (tzw. „bid book”), zaprezentowano m.in. propozycje dotyczące stadionu w Paragwaju, na którym miałby się odbyć jeden mecz mundialu.
W ofercie zaprezentowany został projekt modernizacji Estadio Defensores del Chaco, który ewentualnie mógłby również zostać zaadaptowany na potrzeby modernizacji Estadio General Pablo Rojas lub Estadio Manuel Ferreira. Jako alternatywę przedstawiono natomiast projekt zupełnie nowego Stadionu Narodowego Paragwaju.
Wcześniej wydawało się, że mundialowe spotkanie w Paragwaju odbędzie się na Estadio CONMEBOL. Miał to być zupełnie nowy stadion, którego bardzo wstępną koncepcję zaprezentowano w 2023, jednak później brak było nowych doniesień na temat tego projektu.
Co zakładają plany nowego Stadionu Narodowego Paragwaju?
Nowy Stadion Narodowy ma powstać w północnej części stolicy Paragwaju, Asunción, nad brzegiem rzeki Paragwaj, przy Avenida Costanera Norte. Obiekt ma być typowo piłkarski i będzie mógł pomieścić na trybunach ok. 47 tys. widzów. Wokół stadionu zaplanowano dużo miejsc parkingowych.
Trybuny stadionu będą się lekko obniżać w kierunku północnym i zostaną przykryte płaskim, translucentnym dachem. Z zewnątrz trybuny otoczone będą cienkimi, żelbetowymi kolumnami. Elewacja ma zostać wzbogacona o oświetlenie LED, które będzie zmieniało barwy zależnie od okazji.
Na stadionie znajdą się strefy dla VIP-ów, miejsca dla dziennikarzy oraz osób poruszających się na wózkach. Obiekt zostanie wyposażony w najnowsze technologie, a także rozwiązania zgodne z ideami zrównoważonego rozwoju. Stadion otrzyma dynamiczną, nowoczesną formę, choć inspiracją dla projektu były również tradycyjne wyroby hafciarskie, tzw. ñandutí.
Kiedy powstanie nowy Stadion Narodowy Paragwaju?
Koncepcja powstała jako jedna z propozycji w związku z koniecznością przygotowania przez Paragwaj odpowiedniego obiektu na Mistrzostwa Świata 2030. Racjonalność tej inwestycji musi zostać oceniona pod kątem wielu czynników i porównana z alternatywnymi możliwościami.
W razie, gdyby zdecydowano się na budowę nowego Stadionu Narodowego, według wstępnych ustaleń prace miałyby zostać przeprowadzone w latach 2026–2028. Obiekt byłby w posiadaniu paragwajskiej federacji piłkarskiej (APF) i zarządzałaby nim podległa jej spółka.
Jaką rolę ma pełnić nowy Stadion Narodowy Paragwaju?
Impulsem do budowy stadionu ma być organizacja meczu podczas Mistrzostw Świata 2030, jednak dzięki inwestycji Paragwaj otrzymałby zupełnie nowy, nowoczesny Stadion Narodowy, który zastąpiłby w tej roli Estadio Defensores del Chaco. Na stadionie można byłoby organizować kolejne duże imprezy, służyłby on reprezentacji kraju oraz miejscowym klubom, jak również imprezom kulturalnym i innym wydarzeniom.
Reklama
Wizualizacje
-