Grand Stade de Casablanca

Pojemność 93 000
Kraj Maroko
Miasto Benslimane
Kluby Wydad AC, Raja CA
Kategoria Projekt nieaktualny
Koszt $404 M
Czas budowy ?
Projekt Cruz y Ortiz Arquitectos

Reklama

Grand Stade de Casablanca – opis projektu

Jakie były pierwsze plany na nowy stadion w Casablance?

Kiedy powstały pierwsze plany nowego Grand Stade de Casablanca?

Pierwsze konkretne plany dotyczące budowy nowego, dużego stadionu w Casablance zaczęły powstawać jeszcze pod koniec XX wieku. W związku z kandydaturą Maroka na organizację mundialu w 2006, powstać miał obiekt na 80 tys. widzów. W lipcu 2000 na gospodarza mistrzostw wybrano jednak Niemcy, a plan nie doczekał się spełnienia.

Kiedy powstawały kolejne koncepcje Grand Stade de Casablanca?

Kolejne plany pojawiły się przy okazji kandydatury Maroka na organizację mundialu w 2010. Mistrzostwa tym razem miały się odbyć w którymś z krajów afrykańskich, dlatego szanse Maroka postrzegano wówczas jako realne, jednak w głosowaniu, które odbyło się 15 maja 2004, lepiej oceniona została oferta Południowej Afryki.

Nowy stadion miał powstać w dzielnicy Sidi Moumen, a jego pojemność miała wynosić 95 tys. widzów. Po niepowodzeniu marokańskiej kandydatury projekt nie został zrealizowany, choć w kolejnych latach deklarowano, że stadion i tak powstanie, ale z mniejszą pojemnością, na poziomie 70 tys. widzów. Koszt budowy areny szacowano wówczas na ponad 2 mld dirhamów.

W 2010 nową koncepcję, nawiązującą do róży pustyni, przygotowało francuskie biuro SCAU. W 2011 odbył się konkurs architektoniczny z udziałem renomowanych pracowni z całego świata. Zwyciężyła w nim wizja konsorcjum Space Group z Norwegii i lokalnego Belahmer Said. Żaden z nowych projektów również nie doczekał się realizacji.

Jaką wizję nowego stadionu w Casablance zaprezentowano na Mistrzostwa Świata 2026?

Kolejna koncepcja pojawiła się w 2018, przy okazji kandydatury Maroka na organizację Mistrzostw Świata 2026. Projekt przygotowało hiszpańskie Cruz y Ortiz Arquitectos, a stadion miał pomieścić 93 tys. widzów i być areną meczu otwarcia oraz finału. Maroko tym razem przegrało jednak walkę o organizację mundialu z połączoną kandydaturą Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, a projekt nowego stadionu w Casablance po raz kolejny pozostał w sferze planów.

Jakie były założenia koncepcji przygotowanej przez Cruz y Ortiz Arquitectos?

Wizja Grand Stade de Casablanca zakładała powstanie typowo piłkarskiego obiektu o pojemności 93 tys. widzów. Trybuny miały zostać podzielone na dwie kondygnacje. Mimo piłkarskiego, prostokątnego układu wewnątrz, zewnętrzny kontur budynku miał mieć kształt koła. Obiekt wieńczył ogromny, charakterystyczny dach przywodzący na myśl kapelusz, bardzo podobny do tego, jaki powstał na stadionie Atlético Madryt, również zaprojektowanym przez Cruz y Ortiz Arquitectos.

Gdzie miał powstać Grand Stade de Casablanca?

W trakcie planowania nowego stadionu dla Casablanki wielokrotnie zmieniała się proponowana lokalizacja. Oprócz dzielnicy Sidi Moumen obiekt miał powstać w Lahraouiyine czy na przedmieściu Bouskoura. Projekt od Cruz y Ortiz Arquitectos przewidziany był do realizacji w Benslimane, położonym w znacznej odległości od Casablanki (ok. 40 km), a także ok. 60 km od Rabatu. Według informacji z oficjalnej kandydatury Maroka na organizację mundialu w 2026, budowa miała kosztować 404 mln $.

Komu miał służyć Grand Stade de Casablanca?

Poza Mistrzostwami Świata 2026, na co dzień Grand Stade de Casablanca miał służyć dwóm miejscowym klubom (Wydad i Raja), których spotkania zaliczają się do jednych z najsłynniejszych derbów na świecie. Jako największy stadion w kraju (a także jeden z największych w Afryce), obiekt miał pełnić również de facto rolę stadionu narodowego i służyć za miejsce częstych występów reprezentacji Maroka.

Jaki projekt zastąpił wizję Cruz y Ortiz Arquitectos z 2018?

Maroko postanowiło ubiegać się o organizację kolejnego mundialu, w 2030. Była to już szósta próba podjęta przez ten kraj. Początkowo Maroko chciało walczyć samodzielnie, ale ostatecznie dołączyło do wspólnej inicjatywy Hiszpanii i Portugalii. Tym razem próba była udana – 4 października 2023 gospodarzem turnieju ogłoszono Hiszpanię, Portugalię i Maroko, a ponadto trzy kraje z Ameryki Południowej: Urugwaj, Argentynę i Paragwaj, które mają zorganizować po jednym spotkaniu.

W związku z przyznaniem Maroku roli współgospodarza Mistrzostw Świata 2030, budowa nowego stadionu w Casablance stała się niemal pewna. Marokańczycy chcieli wykorzystać szansę i postawić na jeszcze ambitniejszy projekt. Założono, że nowy Grand Stade de Casablanca powinien pomieścić 115 tys. widzów, by stać się największym stadionem piłkarskim na świecie.

Jeszcze w październiku 2023 rozpisany został nowy konkurs architektoniczny. W marcu 2024 ogłoszono, że zwyciężyła w nim wspólna oferta pracowni Oualalou + Choi oraz Populous, a w lipcu 2024 pojawiły się pierwsze wizualizacje. Zmieniono też nazwę przyszłego stadionu na Grand Stade Hassan II (na cześć byłego króla Maroka).

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023