Grand Stade de Tanger

Pojemność 75 600
Kraj Maroko
Miasto Tanger
Kluby Ittihad Riadhi de Tanger
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2020–2025

Reklama

Grand Stade de Tanger – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się przebudowa Grand Stade de Tanger?

Przebudowa Grand Stade de Tanger rozpoczęła się pod koniec 2020. W związku ze zmianą planów w trakcie budowy, modernizacja ma tak naprawdę dwie fazy. W pierwszej fazie rozbudowano trybuny na łukach, które gotowe były na początku 2023. Latem 2023 ruszyła natomiast likwidacja bieżni lekkoatletycznej i rozbudowa trybun w dolnej części. Prace mają potrwać do 2025.

Po rozbudowie stadion ma posiadać typowo piłkarski charakter i pomieści 75 600 widzów (z wyjściowych 45 tys.). Na stadionie mają się odbyć mecze w ramach Pucharu Narodów Afryki 2025 oraz Mistrzostw Świata 2030.

Jak prezentuje się Grand Stade de Tanger?

Grand Stade de Tanger (określany także mianem Stade Ibn Batouta) został wybudowany w latach 2002–2011 według projektu JK Architecture (gł. arch. Jawad Khattabi). Obiekt powstał na południowo-zachodnich przedmieściach Tangeru, przy głównej drodze wylotowej.

Stadion wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną oraz trybuny o pojemności 45 tys. widzów. Po stronie zachodniej nad widownią powstał dach. Obiekt pełni rolę głównego, reprezentacyjnego stadionu dla blisko milionowego miasta na północy Maroka. Gospodarzem areny jest klub piłkarski Ittihad Riadhi de Tanger, który w 2018 po raz pierwszy sięgnął po mistrzostwo kraju.

Kiedy rozbudowano trybuny na łukach na Grand Stade de Tanger?

Początkowo trybuny na łukach były znacznie niższe od tych wzdłuż boiska, jednak projekt zakładał możliwość ich rozbudowy i zrównania wysokością z pozostałą częścią widowni. Łuki ostatecznie zdecydowano się powiększyć, a prace oficjalnie ruszyły 16 grudnia 2020.

Przygotowany został nowy, rozszerzony projekt, który poza rozbudową łuków zakładał również osłonienie zewnętrznej, żelbetowej kolumnady atrakcyjną elewacją. Nowe plany zostały sporządzone przez cabinet d'architecture Anouar Amaoui Gueriri.

Prace przeciągały się w czasie, ale rozbudowę łuków udało się zakończyć tuż przed klubowymi mistrzostwami świata, które zaplanowane były na luty 2023 (zawody odbyły się na Grand Stade de Tanger oraz na Stade Moulay Abdellah w Rabacie). Przed mistrzostwami nie wykonano natomiast nowej elewacji (powstała tylko część metalowej konstrukcji, bez powłoki).

Dzięki rozbudowie, pojemność obiektu zwiększyła się do 65 tys. widzów. 26 marca 2023 na stadionie rozegrano także prestiżowy mecz towarzyski, w którym, przy pełnych trybunach, reprezentacja Maroka pokonała Brazylię 2:1.

Kiedy rozpoczęła się przebudowa Grand Stade de Tanger na obiekt typowo piłkarski?

Po zakończeniu klubowych mistrzostw świata kontynuowano prace nad nową elewacją. Ponadto plany uległy zmianie i zdecydowano się na dalsze zmiany w strukturę trybun.

Nowe plany zakładały likwidację bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska i dodanie w dolnej części nowego pierścienia trybun, tak by obiekt otrzymał typowo piłkarski charakter. Powstać miał również nowy dach, kryjący całą widownię. Pojemność stadionu po tej przebudowie ma się zwiększyć do 75 600 widzów.

Prace związane z likwidacją bieżni i rozbudową dolnej części trybun ruszyły 28 lipca 2023 (choć już nieco wcześniej rozpoczął się demontaż krzesełek). Przebudowa ma potrwać do 2025.

Relację z rozbudowy Grand Stade de Tanger można zobaczyć na osobnej podstronie

Jakie duże imprezy mają się odbyć na Grand Stade de Tanger?

Plany przebudowy stadionu na obiekt typowo piłkarski powstały z myślą o organizacji kolejnych dużych, międzynarodowych imprez. Maroko ubiegało się o miano gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2025 oraz współgospodarza Mistrzostw Świata 2030.

Obie te kandydatury okazały się skuteczne: 27 września 2023 Maroko zostało ogłoszone gospodarzem Pucharu Narodów Afryki 2025, a 4 października 2023 organizację mundialu w 2030 przyznano kandydaturze Maroka, Hiszpanii i Portugalii (wraz z Argentyną, Urugwajem i Paragwajem, gdzie ma się odbyć po jednym spotkaniu na początku turnieju).

Na Grand Stade de Tanger mają odbyć się mecze w ramach obu tych turniejów. Możliwe, że podczas Mistrzostw Świata 2030 w Tangerze odbędzie się nawet spotkanie półfinałowe.

Jakie są założenia przebudowy Grand Stade de Tanger?

Kiedy przystępowano do rozbudowy stadionu, główne założenia projektu zakładały rozbudowę trybun na łukach, tak by zrównały się wysokością z pozostałą częścią widowni, a także stworzenie atrakcyjnej elewacji.

W trakcie budowy zakres prac uległ znacznemu rozszerzeniu. Dodatkowe plany zakładają likwidację bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska o 8 m, budowę w dolnej części dodatkowego pierścienia trybun oraz nowych skyboxów, a także powstanie nowego zadaszenia, które ma przykryć całą widownię.

Ponieważ nie zdecydowano się na budowę nowego stadionu piłkarskiego od podstaw, obiekt zachowa swoją pierwotną, owalną formę.

Po rozbudowie łuków pojemność stadionu zwiększyła się z 45 tys. do 65 tys. widzów. Po dodaniu dodatkowego pierścienia w dolnej części, pojemność ma wynieść 75 600 widzów, z czego 5,8 tys. to miejsca premium.

Pierwsza oficjalna wizualizacja przedstawiająca pełny zakres przebudowy pojawiła się dopiero pod koniec lipca 2024, przy okazji publikacji oferty Maroka, Hiszpanii i Portugalii na organizację Mistrzostw Świata 2030 (tzw. „bid book”).

Wizualizacja przedstawia jedynie wygląd zewnętrzny obiektu po przebudowie. Widać na niej, że elewacja ma powstać w takim samym kształcie, jaki zakładano już w 2020, zmianą jest natomiast nowy, membranowy dach.

Reklama

Wizualizacje

    
  • Grand Stade de Tanger
    2024 © yallavamos2030
  • 2020:

  • Grand Stade de Tanger
    2020 © Cabinet d'architecture Anouar Amaoui Gueriri