Baghdad International Stadium

Pojemność 60 000
Kraj Irak
Miasto Bagdad
Kluby
Kategoria Projekt realizowany
Koszt IQD 227.53 billion
Czas budowy 2012–?
Inne nazwy Al Tajiat Stadium
Projekt Boland Payeh
Wykonawca Boland Payeh
Konstruktor NCK

Reklama

Baghdad International Stadium – opis projektu

Jak doszło do powstania planów budowy w Bagdadzie nowego stadionu na 60 000 widzów?

Irak, chcąc podnieść się po amerykańskiej inwazji z początku XXI wieku, przeznaczył znaczne środki na inwestycje, w tym inwestycje w infrastrukturę sportową. Sztandarowym projektem w tym zakresie miała być budowa ogromnego, reprezentacyjnego stadionu w Bagdadzie. Ambitna koncepcja, stworzona przez AMBS Architects, zakładała budowę wielofunkcyjnego obiektu mogącego pomieścić 100 000 kibiców. Wokół areny powstać miał cały kompleks sportowy.

Po namyśle, z realizacji ambitnego projektu zrezygnowano, a część środków zdecydowano się relokować do wsparcia budowy kilku mniejszych stadionów. W Bagdadzie wciąż miał jednak powstać nowy, reprezentacyjny stadion. Powstało wówczas kilka nowych, ciekawych wizji. Do realizacji przyjęto ostatecznie koncepcję stadionu na 60 000 widzów.

Czym będzie się charakteryzował Baghdad International Stadium?

Nowy stadion ma być wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną, którą ze wszystkich stron otoczą dwupoziomowe trybuny. Widownia będzie w pełni zadaszona. Z zewnątrz obiekt zwieńczy ozdobna elewacja. Wygląd zewnętrzny stadionu inspirowany jest arabską architekturą i islamskim wzornictwem. Wysokość budynku wyniesie 57 m.

Lokalizację pod budowę stadionu wyznaczono na północnych przedmieściach Bagdadu. Wokół areny powstać mają cztery stadiony pomocnicze (jeden z trybunami na 2000 widzów i trzy z widownią na 500 osób), a także hotel i miejsca parkingowe. Z trybunami na 60 000 widzów nowy stadion będzie czołowym obiektem sportowym w Iraku, z którym równać będzie się mógł jedynie Basra International Stadium.

Kiedy powstanie Baghdad International Stadium?

Relację z budowy Baghdad International Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę obiektu podpisano z irańskim przedsiębiorstwem Boland Payeh, a wartość kontraktu wynosiła ok. 227,53 mld irackich dinarów. Inwestycja była prowadzona oraz finansowana przez irackie Ministerstwo Młodzieży i Sportu. Prace budowlane ruszyły w 2012.

W 2015, w związku z toczonymi w Iraku działaniami wojennymi oraz kryzysem finansowym, prace wstrzymano, a na placu budowy pozostał nieukończony szkielet trybun stadionu. Prace wznowiono jesienią 2018, ale szybko znów zostały wstrzymane. Ponowne wznowienie robót ogłoszono 11 marca 2024.

W międzyczasie zaczęto też używać nowej nazwy obiektu: Baghdad International Stadium (zamiast Al Tajiat Stadium, choć ta również pozostaje jeszcze w użyciu).

Reklama

Wizualizacje