Estadio La Ola

Pojemność 36 000
Kraj Meksyk
Miasto Matamoros
Kluby Gavilanes
Kategoria Projekt zrealizowany
Koszt ?
Czas budowy 2011 - 2017
Projekt AM11 Arquitectos

Reklama

Estadio La Ola – opis projektu

Historia tego stadionu zaczęła się od wielkich planów jeszcze w 2011 roku. Przed końcem roku ruszyły prace na południu Matamoros. Finansowany prywatnie obiekt, powstający z ambicją sprowadzenia do miasta na wschodzie Meksyku wielkiej piłki, miał być gotowy w 2013-2014 roku.

Stadion wszedł w poważne spowolnienie w efekcie do końca 2014 powstała jedynie część dolnych trybun. Co zaskakujące, w tym prawie surowym stanie obiekt zaczął w 2016 funkcjonować jako arena treningów i meczów piłkarskich w czwartej lidze! Swoje pojedynki rozgrywa tu mało znany zespół Gavilanes.

Aspiracje są jednak wielkie. Firma wykonawca Grupo Lanel poinformowała w styczniu 2017, że w ciągu dwóch lat obiekt zostanie rozbudowany do docelowego rozmiaru. Otrzyma więc dwa poziomy widowni dla nawet 36 tys. widzów. Część zasiadająca w najwyższych rzędach ma mieć nad głowami zadaszenie.

Choć żelbetowa konstrukcja jest na wskroś prosta, to z zewnątrz stadion ma być bardzo ciekawy. Zaprojektowany przez pracownię AM11 Arquitectos z Monterrey, obiekt zostanie okryty elewacją układającą się w bardzo charakterystyczny wzór: fale.

Ten wizualny efekt stanowi nawiązanie do chyba najbardziej znanego zachowania fanów na trybunach: meksykańskiej fali, czyli „la ola”. Falowanie przeniesie się z elewacji wysokiej na 20 metrów również na parkingi przy obiekcie, gdzie asfalt i zieleń mają rozchodzić się falami, oferując miejsce dla nawet 4 tys. samochodów.

W 2017 na dolnym poziomie trybun zamontowano plastikowe krzesełka, dzięki czemu gospodarze mogli latem rozpocząć grę na trzecim poziomie rozgrywkowym, notując przy okazji najwyższe frekwencje w historii meksykańskiej 3. ligi. Mimo zapowiedzi, nie doszło póki co do wznowienia budowy w kierunku powstania drugiego poziomu trybun i pełnej finalizacji projektu, a za wybudowanymi już trybunami stoi jedynie goły, żelbetowy szkielet.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2017