Stadium of the Future
Pojemność | 62 000 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Jacksonville |
Kluby | Jacksonville Jaguars |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | $1.4 B |
Czas budowy | 2026–2028 |
Projekt | HOK |
Reklama
Stadium of the Future – opis projektu
Dlaczego planowana jest rozbudowa stadionu Jacksonville Jaguars?
Położony w centrum Jacksonville EverBank Stadium (nazwa obowiązuje od 2023) powstał w latach 1994–1995. Stadion wybudowano w miejsce dawnego Gator Bowl Stadium, który istniał od 1927. Nowy obiekt powstał, aby świeżo założony wówczas zespół Jacksonville Jaguars mógł przystąpić do rozgrywek NFL. Stadion może pomieścić niespełna 68 tys. widzów.
W 2014 na obiekcie zainstalowano największe na świecie ekrany HD, a także tzw. „party deck” z unikalnym rozwiązaniem w postaci dwóch basenów, z których można obserwować zawody. Obecnie jednak stadion zalicza się do czołówki aren ligi NFL pod względem długości okresu bez żadnej znaczącej przebudowy.
Kiedy powstała koncepcja przebudowy stadionu Jacksonville Jaguars?
Przymiarki do przebudowy zaczęły się już w 2016. W czerwcu 2020 podjęto się wykonania analiz technicznych sprawdzających aktualny stan konstrukcji. Dały one pozytywny rezultat odnośnie możliwości dalszego inwestowania w obiekt bez konieczności rozbiórki. Pod koniec 2021 zaangażowano osiem pracowni architektonicznych w celu opracowania koncepcji przyszłego stadionu.
Na początku 2023 ogłoszono, że dalsza współpraca dotycząca koncepcji prowadzona będzie z HOK Architects. 7 czerwca 2023 opublikowano pierwsze wizualizacje pokazujące jak będzie wyglądać stadion po przebudowie. Projekt otrzymał roboczą nazwę „Stadium of the Future”.
Co zakłada koncepcja „Stadium of the Future”?
Proponowana modernizacja zakłada daleko idące zmiany, z których jedną z najważniejszych będzie powstanie dachu mającego przykryć zarówno trybuny, jak i boisko. Dach pokryty będzie przepuszczającą światło powłoką z materiału ETFE, jednak nad trybunami zostanie zacieniowany, by chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Otwarte przestrzenie po bokach pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza. Zadaszenie sprawi, że w upalne dni temperatura wewnątrz stadionu będzie mogła być nawet o 10–15 °F niższa. Z zewnątrz trybuny zostaną osłonięte lustrzanymi panelami. Dolna krawędź elewacji będzie falować, tworząc spore luki po północnej i południowej stronie, dzięki czemu obiekt otrzyma półotwarty charakter.
Projekt obejmuje aranżację całego otoczenia stadionu. Wokół areny powstaną ścieżki i tereny zielone, stylizowane na subtropikalny park mający odzwierciedlać ikoniczne krajobrazy przyrodnicze Florydy. Okrążająca stadion promenada wejściowa zostanie czterokrotnie poszerzona. Znajdą się na niej liczne bary i punkty cateringowe, oferujące dania znane z lokalnej kuchni.
Stadion będzie wypełniony najnowszymi technologiami. Szerokie telebimy i dekoracyjne oświetlenie zapewnią niezapomniane doświadczenia meczowe. Obiekt będzie posiadał bogatą ofertę premium, z drugiej strony ok. ⅔ miejsc przeznaczonych będzie dla zwykłych widzów, dzięki czemu udział w wydarzeniach ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Na stadionie znajdą się m.in. tarasy z widokami na miasto, zachowane zostaną też baseny, z których można obserwować mecze. Aby ułatwić poruszanie się, zainstalowanych zostanie 13 nowych wind i 32 ruchome schody. Powstać ma również 220 nowych punktów z jedzeniem i piciem oraz 14 toalet. Pojemność trybun zostanie nieznacznie obniżona względem obecnej, do 62 tys. widzów, z opcją tymczasowego powiększenia do 71,5 tys. widzów na najważniejsze wydarzenia.
Jakie znaczenie ma przebudowa stadionu Jacksonville Jaguars?
Po przebudowie obiekt zachowa wszystkie swoje tradycyjne funkcje, jak goszczenie meczów NFL drużyny Jacksonville Jaguars, czy corocznego Gator Bowl oraz spotkań drużyn uniwersyteckich Florydy i Georgii. Nadal będą się na nim mogły odbywać okazjonalne mecze piłkarskie, zwiększy się ponadto jego atrakcyjność do przyciągania innych dużych imprez i rozmaitych wydarzeń kulturalnych.
Realizacja przedsięwzięcia gwarantuje organizację imprez na najwyższym poziomie przez najbliższe dekady. Koncepcja wpisuje się w trend nowoczesnych, bardzo drogich i w pełni zadaszonych stadionów w lidze NFL. Projekt jest także istotny z punktu widzenia rewitalizacji centrum Jacksonville i ma przynieść korzyści dla lokalnej społeczności oraz nowe miejsca pracy.
Kiedy koncepcja „Stadium of the Future” zostanie zrealizowana?
25 czerwca 2024 Rada Miasta zagłosowała za porozumieniem z Jacksonville Jaguars dotyczącym planów przebudowy stadionu. W planie zawarto szczegóły dotyczące finansowania projektu, którego realizacja ma kosztować 1,4 mld $.
Miasto ma wydać 625 mln $ na budowę oraz 150 mln $ na przygotowania i bieżące utrzymanie obiektu do czasu rozpoczęcia inwestycji. Pieniądze mają pochodzić z przesunięć budżetowych, bez konieczności nakładania kolejnych podatków. Jaguars mają dołożyć brakujące 625 mln $ oraz pokryć ewentualne nadwyżki kosztów.
Przebudowa ma się rozpocząć po zakończeniu sezonu 2025 i zakończyć przed startem sezonu 2028. W sezonie 2026 Jaguars nadal będą występowali na własnym obiekcie, choć przy zredukowanej pojemności. W 2027, w związku z pracami, drużyna będzie musiała się już przenieść w inne miejsce, najprawdopodobniej do Gainesville (na Ben Hill Griffin Stadium) lub Orlando (na Camping World Stadium).
Reklama
Wizualizacje
-
Powiązane aktualności
2024
-
USA: Renowacja pod tytułem ,,stadion przyszłości” w Jacksonville
Pod koniec czerwca 2024 roku właściciel Jacksonville Jaguars, Shad Khan, ogłosił zakończenie negocjacji dotyczących renowacji Jacksonville Stadium. Pomimo znacznych nakładów finansowych, projekt ten ma przynieść ponadprzeciętne korzyści dla miasta, a stadion ma stać się jednym z najnowocześniejszych obiektów w Stanach Zjednoczonych.
-
USA: Co dalej z nowym obiektem Jacksonville Jaguars?
Drużyna Jacksonville Jaguar dąży do spełnienia swojego marzenia, jakim niewątpliwie jest wybudowanie „Stadionu przyszłości”, czyli obiektu, który zastąpi wysłużony EverBank Stadium. Widząc wizualizacje tego, jak mógłby wyglądać nowy dom Jaguarów, niektórzy zastanawiają się, czy rzeczywiście stanie się on się rzeczywistością.