Skovens Arena
Pojemność | 24 000 |
---|---|
Kraj | Dania |
Miasto | Aarhus |
Kluby | AGF |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | DKK 650 M |
Czas budowy | 2024–2026 |
Projekt | Zaha Hadid Architects, Sweco Denmark, Tredje Natur |
Reklama
Skovens Arena – opis projektu
Jak powstał projekt budowy nowego stadionu w Aarhus?
Główny stadion w mieście Aarhus (od 2015 pod nazwą Ceres Park) istnieje od 1920. Na co dzień obiekt służy piłkarzom klubu AGF. Stadion otrzymał swoją obecną formę po modernizacji, jaka miała miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Od pewnego czasu mówiło się o konieczności budowy nowego, typowo piłkarskiego stadionu, bez bieżni lekkoatletycznej.
Obok budowy stadionu planowano również rewitalizację całego leśnego obszaru, na jakim się znajdował. Teren ten, zwany Kongelunden, miał się stać największym parkiem miejskim w całej Danii i atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu i rekreacji. Pod koniec 2019 ogłoszono, że Lind Invest oraz Salling Fondene zamierzają wesprzeć projekt kwotą 500 mln koron.
Dzięki donacji budowa nowego stadionu, której koszt szacowano na 650 mln koron, stała się możliwa. Cały projekt, wraz z rewitalizacją terenu, miał pochłonąć 750 mln, a brakujące 250 mln zamierzało przeznaczyć miasto ze swojego budżetu. Wkład w wysokości 150 mln zadeklarował również klub AGF.
Po zabezpieczeniu środków finansowych zaczęto planowanie inwestycji. Do konkursu na zaprojektowanie stadionu zgłosiły się 42 zespoły architektów, w tym wiele renomowanych pracowni z Danii i z całego świata. W grudniu 2021 wybrano sześć zespołów, które zakwalifikowano do dalszego etapu, później listę skrócono do trzech. Ostateczny wybór projektanta nowego stadionu ogłoszono 14 grudnia 2022. Zwycięską koncepcję opracowało biuro Zaha Hadid Architects we współpracy z Sweco Denmark i Tredje Natur.
Jakie są założenia projektu budowy nowego stadionu w Aarhus?
Koncepcja zakłada rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę w jego miejscu zupełnie nowego, typowo piłkarskiego obiektu, pozbawionego bieżni lekkoatletycznej. W trakcie przebudowy obiekt zostanie czasowo wyłączony z użytkowania. Aby zapewnić drużynie AGF miejsce do rozgrywania spotkań w tym okresie, planuje się budowę tymczasowego stadionu w Tilst, na północno-zachodnich przedmieściach Aarhus. Jego budowa miałaby kosztować dodatkowe 50 mln koron.
Ponieważ po rozbiórce starego obiektu zlikwidowana zostanie bieżnia lekkoatletyczna, planuje się budowę nowej, w niedużej odległości od stadionu, w miejscu w którym znajduje się tor kolarski oraz pole do trenowania rzutów lekkoatletycznych. Zlikwidowany tor kolarski ma z kolei zostać odtworzony kawałek dalej, w miejscu w którym mieszczą się parkingi, te zaś w ramach rekompensaty powstaną wewnątrz pobliskiego toru wyścigów konnych.
Obok stadionu, w sąsiedztwie hali Ceres Arena, ma powstać nowy tzw. Team Danmark Center. Zachowane zostaną natomiast tzw. Stadionhallen, dwie połączone ze sobą hale sąsiadujące ze stadionem od strony północnej, które powstały, tak jak stadion, w 1920. W ramach projektu planowana jest ich modernizacja. Nie zostaną one jednak połączone bezpośrednio z nowym stadionem.
Czym będzie się charakteryzować nowy stadion w Aarhus?
Nowy stadion ma pomieścić do 24 000 widzów. Obiekt otrzyma prostokątną formę z zaokrąglonymi narożnikami. Boisko pozostanie na osi wschód-zachód i będzie otoczone ze wszystkich stron jednopoziomowymi, w pełni zadaszonymi trybunami. Trybuna główna wraz z zapleczem znajdzie się po stronie północnej. Końcowe fragmenty dachu będą przeszklone; pod dachem znajdą się reflektory oświetleniowe oraz telebimy.
W wyglądzie zewnętrznym stadionu istotną rolę odegrają żelbetowe filary. Rząd wysokich, nieco wygiętych kolumn nawiązywać ma do drzew rosnących w otoczeniu stadionu. Leśny motyw wzmocniony zostanie poprzez drewnianą, ażurową fasadę. Ponieważ elewacja czerpie inspirację z pobliskiego lasu, obiekt otrzymał roboczą nazwę „Skovens Arena” („Arena Leśna”). Poza trybuną główną, pod którą znajdą się pomieszczenia zaplecza, przestrzeń pod trybunami stanowić będzie szeroki, półotwarty korytarz.
Jakie wydarzenia będą odbywały się na nowym stadionie w Aarhus?
Głównym użytkownikiem stadionu będą piłkarze klubu AGF. Obiekt będzie także przystosowany do rozgrywania spotkań rangi międzynarodowej, a swoje zainteresowanie wykorzystaniem go dla meczów reprezentacji wyraził już duński związek piłkarski. Stadion służyć ma również do organizacji rozmaitych imprez, np. koncertów. Dzięki funkcjom komercyjnym, mieszkańcy będą mogli korzystać z niego nie tylko podczas organizacji meczów i innych wydarzeń.
Kiedy powstanie nowy stadion w Aarhus?
Na pierwszą połowę 2023 zaplanowano konsultacje pomiędzy architektami, miastem i klubem, w drugiej połowie tego roku ma zostać przygotowana dokumentacja projektowa i szczegółowy plan budowy. Budowa ma się rozpocząć w 2024 i zostanie podzielona na cztery etapy, z planowanym ukończeniem w 2026.
Reklama
Wizualizacje
-