King Salman International Stadium

Pojemność 92 760
Kraj Arabia Saudyjska
Miasto Rijad
Kluby
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt ?
Czas budowy 2025–2029
Projekt Populous

Reklama

King Salman International Stadium – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu King Salman International Stadium?

4 października 2023 ruszył proces wyboru gospodarza piłkarskich Mistrzostw Świata 2034. Ze względu na politykę FIFA, która zakłada rotację kontynentów, wybór ograniczony był do państw ze strefy azjatyckiej oraz Oceanii. Chęć organizacji imprezy oficjalnie zgłosiła Arabia Saudyjska.

Nad kandydowaniem zastanawiano się również w Australii, jednak 31 października 2023, kiedy mijał termin składania ofert, australijska federacja piłkarska ogłosiła, że kraj nie będzie ubiegał się o mundial w 2034. W ten sposób Arabia Saudyjska praktycznie zapewniła sobie organizację Mistrzostw Świata 2034.

Ponieważ w Arabii Saudyjskiej brakowało dużych stadionów, na których można byłoby rozegrać mecze mundialu, kraj ten musiał przygotować dużą liczbę projektów budowy nowych lub rozbudowy istniejących już stadionów. Pełną listę 15 obiektów proponowanych na mistrzostwa ogłoszono 31 lipca 2024, kiedy opublikowany został tzw. „bid book”.

Kiedy ogłoszono projekt King Salman International Stadium?

Już trzy dni przed publikacją „bid booka”, 28 lipca 2024, Royal Commission for Riyadh City wraz z saudyjskim ministerstwem sportu ogłosiły projekt budowy nowego, ogromnego stadionu piłkarskiego na ponad 92 tys. widzów, który miał stanąć w Rijadzie.

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu wybrano spośród sześciu propozycji przygotowanych przez międzynarodowe biura projektowe. Autorem zwycięskiej koncepcji było renomowane studio Populous, specjalizujące się w projektowaniu obiektów sportowych.

Stadion miał zostać nazwany na cześć urzędującego króla Arabii Saudyjskiej, Salmana (King Salman International Stadium) i być główną areną mundialu, na której miał się odbyć m.in. mecz otwarcia oraz finał.

Gdzie zaplanowano budowę King Salman International Stadium?

Stadion ma powstać w północnej części Rijadu, przy drodze prowadzącej na międzynarodowe lotnisko. Cztery dni przed ogłoszeniem projektu stadionu, zapowiedziano także budowę ogromnego parku (King Abdulaziz Park). Park zajmie powierzchnię 430 ha i ma być częścią projektu Green Riyadh, ambitnego planu stworzenia w Rijadzie nowych obszarów zieleni, obejmującego m.in. posadzenie 7,5 mln drzew.

Nowy stadion ma stanąć w północnym rogu tego parku, stając się częścią całego założenia. Wcześniej w tym samym miejscu planowano budowę Riyadh Stadium (był to projekt nowego stadionu na 22 tys. widzów, stworzony z myślą o Pucharze Azji 2027).

Kiedy powstanie King Salman International Stadium?

Budowa King Salman International Stadium ma się rozpocząć w 2025, a zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2029.

Jaki będzie King Salman International Stadium?

Projekt stadionu czerpie inspirację z krajobrazów Arabii Saudyjskiej, ale przede wszystkim symbolizuje ziarno, które kiełkując rozbija powierzchnię ziemi, by móc wzbić się w górę. Kiełkujące ziarno można odczytywać w szerszym kontekście, jako nawiązanie do transformacji, jakie przechodzi Arabia Saudyjska (w ramach szeregu ambitnych inwestycji, ale także na gruncie społecznym), jak również do rosnącego zaangażowania kraju w sport.

Stadion będzie mógł pomieścić 92 760 widzów, co uczyni go nie tylko największym w kraju, ale również pozwoli zaliczyć go do grona największych obiektów piłkarskich na świecie. Widownia będzie podzielona na rozległe górne i dolne piętro, z dodatkowymi poziomami w części środkowej, gdzie znajdą się miejsca VIP. Wzdłuż korony trybun ciągnąć się będzie panoramiczny telebim.

Trybuny mają zostać wyposażone w system chłodzenia. Kontrolę klimatu ułatwi dach, który poza ochroną przed ewentualnymi opadami deszczu, będzie również osłaniał przed palącym słońcem.

Zewnętrzna okrywa stadionu składać się będzie z kilkunastu segmentów, mających imitować popękaną ziemię. Elementy te utworzą zarówno elewację, jak i dach nad trybunami i w wielu miejscach będą pokryte zielenią, by obiekt komponował się z pobliskim parkiem. Na dachu znajdzie się ścieżka widokowa, z której będzie można podziwiać otoczenie.

Co znajdzie się w otoczeniu King Salman International Stadium?

W sąsiedztwie stadionu powstaną dodatkowe obiekty sportowe, jak boiska piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, małe boiska do koszykówki i siatkówki, a także hale sportowe i kryty basen o wymiarach olimpijskich. W otoczeniu znajdą się również obiekty komercyjne. Budynki rozmieszczone w pobliżu stadionu będą powielały motyw spękanej ziemi.

Stadion powstanie przy King Salman Road, na terenie parku o nazwie King Abdulaziz Park. Będzie to nowy, ogromny (430 ha) obszar zieleni, w centrum którego ma się znaleźć ogród botaniczny z ponad 200 gatunkami lokalnej flory.

Stadion i park będą zlokalizowane w północnej części Rijadu, w pobliżu Princess Nora bint Abdul Rahman University oraz obiektów Expo 2030. W pobliże stadionu będzie można dojechać metrem. Stadion będzie się znajdował stosunkowo niedaleko (ok. 10 km) od międzynarodowego lotniska.

Jaką rolę będzie pełnił King Salman International Stadium?

King Salman International Stadium będzie największym stadionem w Arabii Saudyjskiej i ma pełnić rolę stadionu narodowego. Często ma na nim grywać reprezentacja kraju, mają się tu również odbywać różne inne prestiżowe imprezy sportowe i kulturalne. Podczas Mistrzostw Świata 2034 na stadionie rozegrany zostanie m.in. mecz otwarcia oraz finał turnieju.

Obiekt ma ponadto tętnić życiem przez cały czas, również wtedy, kiedy nie będą się na nim odbywały żadne wydarzenia, a odwiedzających mają przyciągać rozmaite lokale komercyjne. Właścicielem i operatorem stadionu będzie saudyjskie ministerstwo sportu.

Stadion będzie odznaczał się nieszablonowym, ekstrawaganckim wyglądem, a także ma być zgodny z nowoczesnymi standardami oraz ideami zrównoważonego rozwoju. Z uwagi na swój oryginalny charakter i duże rozmiary, może stanowić rozpoznawalną ikonę sportowej architektury i jeden z symboli Rijadu, wpływając na prestiż miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024