Arabia Saudyjska: Stadion Króla Salmana - kiełkujące ziarno sportu i kultury
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Królewska Komisja Rijadu i Ministerstwo Sportu przedstawiły wygląd stadionu Króla Salmana i związany z nim plan zagospodarowania przestrzennego, zaprojektowany przez Populous. To właśnie na tym obiekcie rozegrany ma zostać finał Mistrzostw Świata 2034.
Reklama
Stadion zapewni doskonałe wrażenia
Obiekt ten stanie się stadionem o największej pojemności w Arabii Saudyjskiej i jednym z największych obiektów sportowych na świecie. Stadion, którego ukończenie zaplanowano na koniec 2029 roku, będzie główną siedzibą reprezentacji Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej i będzie gospodarzem innych ważnych krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych i rozrywkowych.
Zlokalizowany w północnej części Riyadu kompleks, przy King Salman Road, w sąsiedztwie Parku Króla Abdulaziza, obejmie szereg obiektów sportowych, handlowych i rekreacyjnych. Projekt inspirowany jest naturalnym krajobrazem Arabii Saudyjskiej. Każda lokalizacja przewidziana w planie generalnym symbolicznie reprezentuje ziarno, które kiełkuje, rozbija powierzchnię ziemi i wznosi się. To zasiew
symbolizuje zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w kultywowanie i zwiększanie udziału w sporcie w całym kraju. Stadion główny będzie miał łącznie ponad 92 000 miejsc siedzących wraz z udogodnieniami obejmującymi lożę królewską, ekskluzywne apartamenty, skybox, 300 miejsc VVIP i 2200 miejsc VIP.
Miejsca siedzące na stadionie zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej kompaktowe, w celu zapewnienia widzom doskonałych wrażeń i atmosfery. Trybuna gości Royal, VVIP, VIP i widzów gościnnych w zachodniej części, a dalsze miejsca gościnne znajdują się po wschodniej stronie. Ponadto cały obiekt otacza ciągły pierścień skyboxów. Strefy dostępu zaprojektowano tak, aby ułatwić przemieszczanie się dużej liczby osób, zapewniając wszystkim inkluzywne i pozbawione barier doświadczenie. Obiekt będzie wyposażony w ekrany wewnętrzne, ogrody i ścieżkę spacerową na dachu z panoramicznym widokiem na Park Króla Abdulaziza.
© Populous
Nie tylko stadion do rozgrywania najważniejszych meczów
Ponadto, w planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się: obiekty handlowe, boiska treningowe do piłki nożnej, strefy kibica, ośrodek wodny z basenem olimpijskim i stadion lekkoatletyczny. Dodatkowo na terenie inwestycji znajduje się hala sportowa oraz ogólnodostępny park sportowy poświęcony siatkówce, koszykówce, padlowi i nie tylko. 9-kilometrowa trasa sportowa połączy te obiekty z Parkiem Króla Abdulaziza.
Dla miasta Rijadu będzie to miejsce tętniącego życiem skupiska, a jednocześnie centrum sportowe na światowym poziomie. W projekcie priorytetem jest elastyczność, umożliwiająca płynne przejście między wydarzeniami a codziennym użytkowaniem, zapewniając możliwość użytkowania budynków i infrastruktury przez cały rok.
© Populous
Reklama