Stadium New Zealand

Pojemność 60 000
Kraj Nowa Zelandia
Miasto Auckland
Kluby
Kategoria Projekt nieaktualny
Koszt NZ$ 497 M
Czas budowy ?

Reklama

Stadium New Zealand – opis projektu

Jak powstała koncepcja nowego stadionu w Auckland?

17 listopada 2005 Nowa Zelandia została ogłoszona gospodarzem Pucharu Świata w rugby w 2011. Wśród miast goszczących imprezę nie mogło zabraknąć największej aglomeracji w kraju – Auckland. Wkrótce padły zapowiedzi modernizacji największego stadionu w Auckland, Eden Park, na zbliżający się turniej.

12 września 2006 Trevor Mallard, pełniący wówczas m.in. funkcję Ministra Sportu i Rekreacji, ogłosił, że rozważane są również opcje budowy w Auckland nowego stadionu. Pod uwagę brano różne lokalizacje, w tym także możliwość przebudowy innych stadionów w aglomeracji.

Ostatecznie za preferowaną opcję uznano budowę nowego stadionu na nabrzeżu w centrum miasta. Plany i koncepcję, przygotowaną przez architektów z Warren and Mahoney, przedstawiono 10 listopada 2006. Miała ona konkurować z ideą modernizacji Eden Park, a o zdanie w tej kwestii poproszono lokalne władze.

Co zakładała koncepcja nowego stadionu w Auckland?

Wstępna koncepcja zakładała budowę nowego stadionu na 60 tys. widzów. Obiekt miał się stać nowym stadionem narodowym, a projekt otrzymał roboczą nazwę „Stadium New Zealand”. Stadion miał powstać przy nabrzeżu Bledisloe Wharf, w dużej mierze na terenie uzyskanym dzięki poszerzeniu lądu. Atrakcyjna lokalizacja sprawiała, że obiekt byłby widoczny w panoramie centrum Auckland.

Ile miał kosztować Stadium New Zealand?

Budowa nowego stadionu miała, według wstępnych szacunków, kosztować 497 mln NZ$ (choć wskazywano także, że koszty mogą być znacznie większe), przy koszcie modernizacji Eden Park zakładanym na poziomie 385 mln NZ$.

Dlaczego Stadium New Zealand nie powstał?

23 listopada 2006 Auckland City Council opowiedział się za nowym stadionem na nabrzeżu, z kolei dzień później Auckland Regional Council zagłosował za modernizacją Eden Park. Ostatecznie, 27 listopada 2006 rząd Nowej Zelandii, biorąc pod uwagę opinie lokalnych władz, a także inne głosy i przesłanki, zadecydował o modernizacji Eden Park.

Przeciwko budowie nowego stadionu, poza wyższymi kosztami, przemawiał fakt, że projekt przekraczał limity wysokości dla terenu, na którym obiekt miał powstać. Wskazywano też potencjalnie zły wpływ na funkcjonowanie portu oraz na środowisko naturalne. Ponadto za dalszym inwestowaniem w Eden Park przemawiała ponad 100-letnia tradycja tego obiektu.

Jaki wpływ na dalszy rozwój wydarzeń miała debata o nowym stadionie w Auckland w 2006?

W związku z wyborem na rzecz modernizacji Eden Park, stadion ten otrzymał przed Pucharem Świata w rugby w 2011 nową trybunę południową. Nowy stadion narodowy na nabrzeżu Auckland nie powstał, ale projekt stał się przyczynkiem do szerokiej debaty na temat nowego stadionu w mieście, zwłaszcza, że Eden Park, pomimo rozbudowy, nadal miał problemy z rentownością, a ponadto posiada dość szerokie boisko z racji przystosowania również do meczów krykieta.

W 2017 projektant Phil O’Reilly stworzył nową koncepcję, bazującą na tej powstałej w 2006. Była to praktycznie ta sama wizja, z jedną dużą różnicą – stadion miał być wkopany w ziemię, z trybunami położonymi pod poziomem wody w zatoce. Nietypowy projekt, nazwany „The Crater”, również nie został zrealizowany, choć był inspiracją dla kolejnej koncepcji („Auckland Waterfront Stadium”), zaprezentowanej w 2018.

Na przestrzeni lat powstawały kolejne pomysły i koncepcje na nowy stadion w Auckland i prawdopodobne jest, że obiekt w końcu jednak powstanie, być może nawet w tej samej lokalizacji, którą proponowano w 2006.

Reklama

Wizualizacje