Nuevo Ramón Sánchez-Pizjuán

Pojemność 55 000
Kraj Hiszpania
Miasto Sewilla
Kluby Sevilla FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt €300–350 M
Czas budowy 2026–2028
Projekt IDOM

Reklama

Nuevo Ramón Sánchez-Pizjuán – opis projektu

Jak prezentuje się dotychczasowy Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán?

Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán został otwarty 7 września 1958, choć trybuny w pełni ukończono dopiero w 1975. Przed mundialem w 1982 stadion wzbogacił się o dach nad trybuną główną, od tego czasu nie przeprowadzono żadnej większej przebudowy. W latach 90. XX wieku zlikwidowano ostatnie sektory stojące. Obiekt położony jest w dzielnicy Nervión, w stosunkowo niedużej odległości od centrum Sewilli.

Stadion należy do klubu Sevilla FC, który od dekad regularnie uczestniczy w rozgrywkach hiszpańskiej Primera División, często występuje również w europejskich pucharach, gdzie wywalczył m.in. rekordową liczbę siedmiu triumfów w Pucharze UEFA/Lidze Europy. Na stadionie odbywały się mecze Mistrzostw Świata 1982 i finał Pucharu Europy w 1986, a także spotkania reprezentacji Hiszpanii.

Kiedy powstały pierwsze plany przebudowy Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán?

W 2006 zorganizowano konkurs na koncepcję architektoniczną gruntownej modernizacji stadionu wraz z zadaszeniem trybun. Przedstawiono kilka ciekawych projektów, a zwyciężyła wizja autorstwa Estudio Lamela i CRV arquitectos. Koncepcji jednak nie wdrożono w życie, ale w kolejnych latach trwały dyskusje nad możliwością rozbudowy obiektu.

Zamiast gruntownej modernizacji, w końcu na stadionie zaczęto przeprowadzać mniejsze remonty. W 2015 przemalowano krzesełka na czerwono, a rok później stadion otrzymał nową elewację. W następnych latach miały miejsce dalsze prace, dzięki którym stadion zyskał trochę na estetyce i nowoczesności, a w 2022 zorganizowano na nim nawet finał Ligi Europy UEFA.

Jak powstała koncepcja budowy nowego Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán?

Do zamiarów rozbudowy stadionu powrócono pod koniec 2021. Szanse na inwestycję pojawiły się w związku z umową pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners, dzięki której hiszpańskie kluby miały otrzymać dodatkowe środki w formie długoterminowej, nieoprocentowanej pożyczki, z których większość powinny wykorzystać na rozwój infrastruktury.

Klub podjął współpracę ze znaną firmą konsultingową Legends, która przygotowała studium dotyczące przyszłej inwestycji. Raport Legends sugerował budowę nowego stadionu w innej lokalizacji, z czym jednak nie zgadzały się władze Sevilla FC, uznając że klub i jego kibice są przywiązani do dotychczasowej lokalizacji.

Zamiast tego podjęto więc kroki w celu przebudowy Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán i zaangażowano renomowane studio IDOM do opracowania koncepcji architektonicznej. 4 grudnia 2023, podczas generalnego spotkania udziałowców Sevilla FC, zaprezentowane zostały pierwsze wizualizacje powstałe przy współpracy z IDOM.

Koncepcja nowego stadionu dla Sevilla FC powstała w okresie, w którym w Hiszpanii realizowanych bądź planowanych było dużo istotnych projektów stadionowych. Miało to w dużej mierze związek z umową pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners, jak również z Mistrzostwami Świata 2030, o których współorganizację Hiszpania skutecznie się ubiegała. W sierpniu 2023 plany rozbudowy własnego Estadio Benito Villamarín ogłosił także derbowy rywal Sevilla FC, Real Betis Balompié.

Co zakłada koncepcja nowego Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán?

Nowy plan zakłada całkowite zburzenie dotychczasowych trybun, obniżenie płyty boiska o kilka metrów i budowę od podstaw zupełnie nowego stadionu. Pojemność nowej areny ma wynosić 55 tys. widzów (w porównaniu do niecałych 44 tys. na obecnym stadionie). Trybuny przykryje ogromny, płaski dach, wykraczający od strony zewnętrznej poza obrys budowli.

Widownia zostanie podzielona na dwa piętra (wraz z wąskim balkonem pomiędzy kondygnacjami), za wyjątkiem trybuny za północną bramką (Gol Norte), która będzie jednopoziomowa, by ułatwić kibicom tworzenie meczowych choreografii. Układ trybun ma przypominać trochę ten ze starego stadionu. 10% miejsc ma się znajdować w strefach VIP/hospitality.

Charakterystyczne w elewacji będą pionowe, czerwone żebra. Na fasadzie trybuny głównej odtworzona zostanie historyczna mozaika. Nieco odrębna będzie fasada trybuny za południową bramką, z tarasami oraz dachem wyraźnie wysuwającym się ponad znajdującą się przed nią przestrzeń i wspartym w tym miejscu dodatkowymi kolumnami. Z racji usytuowania przed skromnym placem to właśnie tu ma się znajdować główne wejście na stadion.

Stadion będzie oferować przestrzenie do organizacji spotkań, znajdzie się na nim także nowy sklep klubowy, muzeum oraz dwupoziomowy parking. Obiekt ma kontynuować tradycje poprzednika, z nawiązaniami do historii, klubowych barw i herbu. W architekturze stadionu znajdą się również odniesienia do lokalnego stylu i najbardziej charakterystycznych budowli Sewilli.

Jednocześnie będzie to obiekt na miarę XXI wieku, zgodny z najwyższymi światowymi standardami, uzbrojony w najnowsze technologie i ukierunkowany na cele zrównoważonego rozwoju, zdolny do organizacji imprez sportowych i kulturalnych na najwyższym poziomie oraz przeprowadzania jakościowych transmisji telewizyjnych. Nowy stadion ma oferować widzom większy komfort i lepszą atmosferę oraz doświadczenia meczowe, a klubowi zapewnić wysokie przychody.

Kiedy powstanie nowy Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán?

Plany zakładają początek budowy w czerwcu 2026. Prace mają potrwać dwa lata, a w tym czasie Sevilla FC będzie rozgrywać swoje spotkania na stadionie La Cartuja. Koszt realizacji projektu szacuje się na 300–350 mln €. Inwestycja ma być sfinansowana przez klub, z pomocą funduszy od CVC Capital Partners.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023