Estadio Olímpico de Sevilla (Estadio La Cartuja)

Pojemność57 619
Kraj Hiszpania
MiastoSewilla
Kluby-
Inauguracja 05.05.1999
Koszt 120 mln €
Projekt Cruz y Ortiz Arquitectos
Adres Isla de la Cartuja, Sector Norte, Edificio Suroeste, Puerta E, 4ª planta, 41092 Seville, Sevilla, Spain

Reklama

Estadio Olímpico de Sevilla – opis stadionu

Dlaczego wybudowano stadion olimpijski w Sewilli?

Stadion Olimpijski w Sewilli został zainaugurowany przez króla Hiszpanii w 1999 roku. Powstał w celu organizacji VII Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Stadion był również częścią oferty olimpijskiej miasta Sewilli na igrzyska w latach 2004 i 2008, gdzie mógłby pełnić rolę areny dla zawodów lekkoatletycznych oraz ceremonii otwarcia i zamknięcia.

Sociedad Estadio Olímpico de Sevilla wyszło z inicjatywą, aby na stadionie grały dwa lokalne kluby piłkarskie: Sevilla FC i Real Betis, na wzór San Siro, gdzie swoje mecze rozgrywają AC Milan oraz Inter Mediolan. Jednakże, pomysł nie spotkał się z akceptacją kibiców obu klubów i nie został zrealizowany.

Skąd pochodzi nazwa La Cartuja?

Stadion Olimpijski w Sewilli, podobnie jak wyspa, na której się znajduje, czerpie nazwę od Klasztoru Świętej Maryi z las Cuevas, znanego także jako klasztor La Cartuja.

Jak wygląda Estadio La Cartuja?

Estadio La Cartuja to obiekt wielofunkcyjny, wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną, która otoczona jest trybunami o pojemności ok. 57,6 tys. widzów, co czyni go 5. największym stadionem w Hiszpanii. Wzdłuż boiska trybuny są nieco wyższe i dzielą się na dwa piętra, a trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Na południowym łuku górny fragment widowni zastąpiono wielkim „oknem”, które otwiera się w kierunku miasta.

Widownia wyposażona jest w żółte krzesełka, a w dwóch narożnikach umieszczono telebimy, każdy o powierzchni 68 m². Na stadionie znajdują się strefy VIP oraz skyboxy. Pod trybunami oraz w narożnikach mieszczą się różne pomieszczenia, a łączna ilość powierzchni użytkowych wynosi 80 tys. m². Obiekt został wyposażony w 10 wind.

Z zewnątrz stadion otrzymał oktagonalną formę, wzbogaconą czterema przylegającymi, narożnymi budynkami, które nadają całości więcej dynamizmu. Chociaż zewnętrzny kształt areny nie podąża za owalną kompozycję trybun, całość zawiera się w spójnej, symetrycznej i zamkniętej bryle.

Widownię wieńczy dach, który pokrywa 96% miejsc na trybunach. Jego graniasta powierzchnia może przypominać rozłożony wachlarz. Konstrukcję zadaszenia oparto na kablach, po to aby nie trzeba było używać wysokich pylonów dla jego wsparcia. Zrezygnowano także z wysokich masztów oświetleniowych, a reflektory osadzono na krawędzi dachu.

Zastosowania wysokich masztów i pylonów uniknięto celowo, by zminimalizować wpływ budynku na płaski krajobraz. Dodatkowo obiekt częściowo wkopano w ziemię – z 50 m wysokości, 15 m znajduje się poniżej poziomu otaczającego terenu, a tylko 35 m wystaje ponad powierzchnię. Ściany stadionu z zewnątrz obłożono kamiennymi płytami. Fragmentami obiekt jest również przeszklony bądź posiada ażurową elewację.

W czterech narożnych budynkach, poza administracją stadionu, swoje biura mają rozmaite podmioty i instytucje, m.in. różne andaluzyjskie związki sportowe. Działa tu także centrum fitness oraz czterogwiazdkowy hotel, którego restauracja oraz niektóre pokoje mają widok na boisko. Stadion wyposażony jest we własny generator na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Gdzie położony jest stadion olimpijski w Sewilli?

Stadion Olimpijski w Sewilli leży na wyspie La Cartuja, znajdującej się na rzece Gwadalkiwir. Obiekt położony jest na północnych obrzeżach miasta i jest jednym z trzech największych stadionów w Sewilli, obok Estadio Benito Villamarín (należącego do Real Betis) oraz Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán (należącego do Sevilla FC).

Z pojemnością 57 619 widzów, stadion ten należy również do jednego z największych w Hiszpanii. Znajduje się w pobliżu terenu, gdzie w 1992 roku odbyła się Uniwersalna Wystawa w Sewilli (obecnie Park Naukowo-Technologiczny Cartuja). Stadion jest dobrze skomunikowany, z dostępem do obwodnic SE-20, SE-30 oraz stacji kolejowej Estadio Olímpico.

Kto jest właścicielem La Cartuja?

Właścicielem stadionu jest kilka podmiotów. Zarządzany jest przez spółkę Sociedad Estadio Olímpico de Sevilla S.A., w której największym udziałowcem jest Junta de Andalucía (40%), zarząd wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Pozostałymi udziałowcami są: Rząd Hiszpanii (25%), Rada Miasta Sewilla (19%), Diputación de Sevilla – instytucja publiczna prowincji Sewilla (13%) oraz Real Betis i Sevilla FC, które mają łącznie 3% udziałów.

Jakie wydarzenia sportowe gościły na La Cartuja?

W 1999 roku na stadionie odbyły się VII Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce oraz Mistrzostwa Hiszpanii. W 2004 i 2011 roku stadion gościł drużynowy Puchar Davisa. Najwięcej wydarzeń związanych jest jednak z piłką nożną. W 2003 roku rozegrano tu finał Pucharu UEFA (FC Porto – Celtic Glasgow 3:2) oraz finały Pucharu Króla w latach 1999, 2001 oraz 2020-2025.

Podczas Mistrzostw Europy w 2020 roku, stadion był gospodarzem meczów fazy grupowej reprezentacji Hiszpanii. Odbywały się tu również mecze towarzyskie reprezentacji Hiszpanii, spotkania eliminacyjne do Mistrzostw Świata oraz mecze Ligi Narodów. Ciekawostką jest fakt, że na stadionie rozegrano również dwa nieoficjalne mecze towarzyskie reprezentacji Andaluzji, z Tunezją (2001) oraz z drużyną złożoną z piłkarzy z Izraela i Palestyny, w ramach tzw. Meczu dla Pokoju (2006). W 2022 roku stadion był gospodarzem finału Pucharu Króla Rugby.

Jakie wydarzenia pozasportowe gościły na La Cartuja?

Na stadionie regularnie odbywają się koncerty międzynarodowych gwiazd. Do artystów, którzy występowali na La Cartuja, należą Madonna, U2, AC/DC, Bruce Springsteen oraz wielu innych. W 2009 roku Depeche Mode odwołało swój koncert, ale na stadionie pobito rekord frekwencji podczas koncertu hiszpańskiego artysty – 45 000 widzów oglądało występ Manuela Carrasco, a w 2023 roku koncert tego artysty przyciągnął 74 345 osób, co stanowi rekord frekwencji na hiszpańskim koncercie.

Na stadionie występowali również: Red Hot Chili Peppers, Rosalía, Aitana, Nicky Jam, Maluma oraz J Balvin. Obiekt jest także miejscem organizacji różnych festiwali muzycznych.

Jak będzie wyglądał La Cartuja po modernizacji?

Projekt modernizacji La Cartuja zakłada pewne zmiany w wyglądzie zewnętrznym stadionu, ale najważniejszą modyfikacją będzie usunięcie bieżni lekkoatletycznej, obniżenie poziomu płyty boiska oraz przybliżenie trybun do pola gry. Zwiększona zostanie także pojemność stadionu do 70 000 miejsc, a wliczając loże i miejsca prasowe, całkowita liczba miejsc wzrośnie do 75 000.

Plany obejmują również rozbudowę infrastruktury wokół stadionu, w tym budowę nowych dróg dojazdowych oraz parkingu na ponad 12 000 miejsc, który będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne o mocy 25 megawatów. Rozbudowany zostanie także transport publiczny i infrastruktura rowerowa.

Kto zagra na stadionie olimpijskim w Sewilli po modernizacji?

W związku z planowaną przebudową Estadio Benito Villamarín (Real Betis) oraz projektem Nuevo Ramón Sánchez-Pizjuán (Sevilla FC), oba kluby tymczasowo przeniosą się na La Cartuja po jej modernizacji. Real Betis będzie rozgrywał swoje mecze na stadionie od sezonu 2025/26 do 2027 roku, natomiast Sevilla FC będzie korzystać z La Cartuja w latach 2026-2028. Nie zabraknie też meczów reprezentacji Hiszpanii.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2016

2010

2007