Estadio La Cartuja
Pojemność | 75 000 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Sewilla |
Kluby | – |
Kategoria | Projekt realizowany |
Koszt | €20 M |
Czas budowy | 07/2024 – 02/2025 |
Reklama
Estadio La Cartuja – opis projektu
Jak prezentuje się Estadio La Cartuja?
Estadio La Cartuja został otwarty w 1999. Obiekt powstał za publiczne pieniądze, a głównym impulsem do budowy była chęć walki o organizację w Sewilli igrzysk olimpijskich (miasto ubiegało się o igrzyska w 2004 i 2008, jednak za każdym razem bezskutecznie).
Obiekt położony jest na północnych obrzeżach miasta i jest to jeden z trzech dużych stadionów w Sewilli – obok obiektów Betisu (Estadio Benito Villamarín) i Sevilla FC (Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán). Z pojemnością 57 619 widzów zalicza się on także do największych w Hiszpanii.
Zarówno Betis, jak i Sevilla FC preferują grę na własnych obiektach, dlatego Estadio La Cartuja nie posiada stałego gospodarza. Obiekt miał okazję gościć jednak istotne imprezy sportowe, jak lekkoatletyczne mistrzostwa świata (1999), finał Pucharu UEFA (2003), spotkania reprezentacji Hiszpanii, finały Copa del Rey czy mecze w ramach Euro 2020. Na stadionie organizuje się też sporo imprez kulturalnych.
Czy Estadio La Cartuja potrzebuje bieżni lekkoatletycznej?
Stadion nie ma okazji gościć zbyt wielu ważnych zawodów lekkoatletycznych, dlatego bieżnia często postrzegana jest jako mankament. W 2018 popularne w mediach stały się wizualizacje autorstwa Atienza Design, które sugerowały likwidację bieżni i zmianę układu trybun na typowo piłkarski. Obiekt po przebudowie miałby się stać nowym domem Sevilla FC, jednak klub szybko zdementował te doniesienia, twierdząc, że nie pracuje nad podobnymi planami.
Czy Estadio La Cartuja będzie jedną z aren Mistrzostw Świata 2030?
Estadio La Cartuja został zaproponowany jako jedna z aren Mistrzostw Świata 2030. 11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła wybór kandydatury Hiszpanii, Portugalii i Maroka, do których dołączyły także Urugwaj, Argentyna i Paragwaj, gdzie rozegrane zostanie po jednym spotkaniu na początku turnieju.
Obiekt z Sewilli to jeden z 15 zgłoszonych z całej Hiszpanii i jeden z dwóch z Andaluzji (obok Estadio La Rosaleda w Maladze). Na ostatecznej liście ma szansę najprawdopodobniej znaleźć się 10 lub 11 hiszpańskich stadionów, dlatego trwa konkurencja między poszczególnymi obiektami (ostateczny wybór aren spodziewany jest latem 2024). Proponowana przebudowa czyni Estadio La Cartuja jednym z pewniejszych kandydatów do znalezienia się na końcowej liście.
Kiedy pojawiły się plany przebudowy Estadio La Cartuja?
W listopadzie 2023 pojawiły się informacje, że w związku z mundialem, planowana jest przebudowa Estadio La Cartuja. Obiekt, podobnie jak w propozycji z 2018, miałby stracić bieżnię lekkoatletyczną i zyskać typowo piłkarski układ. Dzięki dodaniu nowych rzędów, jego pojemność wzrosłaby do 75 tys. widzów.
14 marca 2024 prezydent Andaluzji, Juanma Moreno, zaprezentował wizualizacje przedstawiające wygląd Estadio La Cartuja po przebudowie (przy okazji pokazano również zaktualizowane plany przebudowy drugiego z andaluzyjskich kandydatów, Estadio La Rosaleda).
Co zakłada koncepcja przebudowy Estadio La Cartuja?
Przedstawiony projekt zakłada pewne korekty w wyglądzie zewnętrznym, jednak najważniejszą zmianą jest likwidacja bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska i przybliżenie trybun do pola gry. Rozbudowa trybun zwiększy ich pojemność do 70 tys. osób (razem z lożami, miejscami dla prasy, itp. będzie to w sumie 75 tys. miejsc).
Stadion straci funkcję lekkoatletyczną, choć w razie potrzeby możliwa będzie tymczasowa instalacja bieżni, podobnie, jak to miało miejsce np. na Hampden Park przy okazji Igrzysk Wspólnoty Narodów 2014. Zaskakująco niski jest wstępnie podany koszt przebudowy (20 mln €).
Kiedy przeprowadzona zostanie przebudowa Estadio La Cartuja?
Przebudowa Estadio La Cartuja ma się rozpocząć 1 lipca 2024, dzień po koncercie meksykańskiego piosenkarza Luisa Miguela. Prace mają potrwać 8 miesięcy i zakończyć się w lutym 2025.
Co przebudowa Estadio La Cartuja ma wspólnego z planami Betisu?
Plany dotyczące Estadio La Cartuja kolidują z wcześniej ogłoszonym projektem przebudowy Estadio Benito Villamarín. Betis zamierzał rozpocząć modernizację swojego stadionu latem 2024, w związku z czym na dwa lata miał się przenieść na La Cartuja. Ponieważ planowana jest jednak przebudowa La Cartuja, Betis ogłosił przesunięcie terminu przebudowy swojego obiektu, która według nowego harmonogramu ma się rozpocząć na początku 2025 i zakończyć na początku 2027.
Jakie inne projekty stadionowe realizowane są w Sewilli i w całej Hiszpanii?
Przebudowa Estadio La Cartuja to jeden z trzech dużych projektów stadionowych, jakie mają być realizowane w Sewilli w najbliższym czasie (obok przebudowy stadionu Betisu, również Sevilla FC planuje budowę nowego stadionu w miejscu dotychczasowego Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán). Projekt wpisuje się też w boom na inwestycje stadionowe, jaki można zaobserwować w Hiszpanii, zwłaszcza w związku z przygotowaniami do mundialu oraz dzięki umowie pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners.
Co da przebudowa Estadio La Cartuja?
Przebudowa Estadio La Cartuja unowocześni obiekt i uczyni go atrakcyjniejszym miejscem do rozgrywania zawodów piłkarskich. Poza organizacją meczów mundialu w 2030, stadion z pewnością będzie miał szansę stać się stałą areną rozgrywania finałów Copa del Rey, prawdopodobnie częściej będzie również gościł reprezentację Hiszpanii (niektóre plany zakładają nawet nadanie mu statusu stadionu narodowego).
Obiekt w dalszym ciągu nie będzie miał jednak stałego gospodarza, choć w związku z przebudową własnych obiektów, w najbliższym czasie zarówno Betis (2025–2027), jak i Sevilla FC (2026–2028) planują tymczasowo występować na La Cartuja i plany dotyczące tego stadionu służą również im.
Reklama
Wizualizacje
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: Rozpoczęły się prace nad drugim etapem rozbudowy Estadio La Cartuja
Estadio La Cartuja wchodzi w drugi etap rozbudowy trybun do nieco ponad 70 000 widzów, co uczyni go trzecim obiektem w Hiszpanii pod względem liczby miejsc po Santiago Bernabéu i Camp Nou.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
Hiszpania: Ruszyła pierwsza faza modernizacji stadionu olimpijskiego w Sewilli
Prace nad modernizacją La Cartuja w Sewilli nabierają tempa. Pierwsza faza projektu, mająca na celu zwiększenie jego pojemności do 70 000 miejsc, zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Plan ten ma przybliżyć marzenie Andaluzji o organizacji Mistrzostw Świata w 2030 roku.
-
Hiszpania: Zmiany wokół Estadio La Cartuja w Sewilli
Zarówno Rada Miasta Sewilli, jak i Rząd Andaluzji, podjęły decyzję o znaczącej modernizacji infrastruktury wokół Estadio de la Cartuja. Głównym celem jest polepszenie dostępu do areny i zapewnienie lepszych warunków dla odwiedzających. W tym celu zostanie stworzony nowy parking i lepsze połączenia komunikacyjne.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Hiszpania: Przygotowania do przebudowy La Cartuja na ostatniej prostej. Obiekt godny mundi
Rada Miasta wydała pozwolenie na przebudowę La Cartuja na pięciogwiazdkowy stadion piłkarski. Zarząd Urbanistyki również wydał niezbędną licencję, więc prace budowlane ruszą wkrótce. Przebudowa zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Co dokładnie się zmieni?
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.
-
Hiszpania: La Cartuja z liftingiem. Skorzystają oba kluby z Sewilli
Stadion olimpijski „na wyspie” zostanie przebudowany. Prace rozpoczną się lada chwila, a beneficjentami tej decyzji będzie nie tylko Real Betis i Sevilla FC, ale też samo andaluzyjskie miasto. Jak bardzo zmieni się La Cartuja?
-
Hiszpania: Andaluzja przygotowuje się do mundialu
Prezes Junta de Andalucía, rządu regionalnego Andaluzji, Juanma Moreno, za pośrednictwem mediów społecznościowych zaprezentował najnowszą wizualizację odnowionego stadionu La Cartuja. Wszystko po to, aby obiekt stał się areną kilku meczów w ramach Mistrzostw Świata w 2030 roku. Co dokładnie się zmieni?