Chicago Fire FC Stadium

Pojemność 22 000
Kraj Stany Zjednoczone
Miasto Chicago
Kluby Chicago Fire FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt $650 M
Czas budowy 2026–2028
Projekt Gensler

Reklama

Chicago Fire FC Stadium – opis projektu

Jak w skrócie prezentuje się projekt nowego stadionu dla Chicago Fire FC?

Nowy stadion Chicago Fire FC ma powstać niedaleko centrum miasta, na niezagospodarowanej działce po dawnym torowisku kolejowym – niecałą milę na zachód od dotychczasowego stadionu drużyny, Soldier Field.

Teren, mimo atrakcyjnego położenia, przez dekady nie doczekał się żadnej inwestycji. W 2016 działką zainteresowała się firma deweloperska Related Midwest, która opracowała ambitny plan nowego osiedla pod nazwą The 78.

Deweloper chciał, aby w sercu inwestycji zrealizowany został nieszablonowy projekt, przykuwający uwagę i podnoszący atrakcyjność miejsca. Po negocjacjach z licznymi partnerami, najwięcej zaangażowania wykazał Chicago Fire FC, który zdecydował się ulokować tam swój nowy stadion.

Plany nowej areny zostały zaprezentowane w czerwcu 2025. Koszt budowy, szacowany na 650 mln $, ma w całości pokryć właściciel klubu, Joe Mansueto. Prace mają ruszyć na początku 2026 i potrwają około dwóch lat.

Obiekt przyjmie formę prostokątnej bryły, krytej płaskim, stalowym zadaszeniem. Elewacja z cegły i szkła ma stanowić nawiązanie do tradycji chicagowskiej szkoły architektury oraz przemysłowego dziedzictwa miasta. Trybuny o wyraźnie piłkarskim układzie będą miały pojemność 22 tys. widzów.

Kim są Chicago Fire FC?

Klub piłkarski Chicago Fire został założony w 1997, a w 1998 przystąpił do Major League Soccer (MLS), najbardziej prestiżowych rozgrywek piłkarskich w USA. Już w debiutanckim sezonie zespół osiągnął ogromny sukces, zdobywając mistrzostwo ligi oraz U.S. Open Cup – tym samym kompletując dublet.

W kolejnych latach drużyna należała do czołówki ligi, choć spektakularnego sukcesu z 1998 nie udało się już powtórzyć. W 2003 Chicago Fire, jako najlepsza drużyna sezonu zasadniczego, zdobyło Supporters’ Shield. Barwy klubu na przestrzeni lat reprezentowali m.in. Hristo Stoichkov, Bastian Schweinsteiger i Cuauhtémoc Blanco.

Klub współtworzyli również Polacy. Jedną z jego legend jest Piotr Nowak, a grali w nim także Roman Kosecki czy Tomasz Frankowski. Warto przy tym wspomnieć, że samo Chicago stanowi główny ośrodek amerykańskiej Polonii.

Z biegiem lat zespół utracił swoją czołową pozycję, a od 2010 rzadko awansował do fazy play-off. Mimo to klub, funkcjonujący w trzeciej co do wielkości aglomeracji w USA, nadal uchodzi za podmiot o dużym potencjale – stąd przydomek „sleeping giant” („uśpiony gigant”).

Kto jest właścicielem Chicago Fire FC?

W 2019 nowym właścicielem klubu został Joe Mansueto – miejscowy miliarder i założyciel firmy Morningstar, specjalizującej się w analizie finansowej. Mansueto już od 2018 posiadał 49% udziałów w klubie, a rok później przejął pełną kontrolę nad zespołem.

Gdzie Chicago Fire FC dotąd rozgrywali swoje spotkania?

Drużyna od początku występowała na Soldier Field, dużym stadionie położonym blisko centrum Chicago, na którym swoje mecze rozgrywa również zespół NFL, Chicago Bears. W latach 2002–2003, kiedy trwała przebudowa Soldier Field, tymczasowym obiektem Fire był Cardinal Stadium.

W latach 2004–2006 na przedmieściu Bridgeview powstał pierwszy stadion dedykowany Chicago Fire – Toyota Park (później jako SeatGeek Stadium). Zespół występował na nim w latach 2006–2019, jednak kiedy właścicielem klubu został Joe Mansueto, rozwiązano umowę dzierżawy, a drużyna powróciła na monumentalny Soldier Field.

Dlaczego Chicago Fire FC potrzebuje nowego stadionu?

Choć Soldier Field to prestiżowy obiekt, jego pojemność (ponad 60 tys. miejsc) znacznie przekracza potrzeby Chicago Fire. Dodatkowo, w związku z planami budowy nowego stadionu dla Chicago Bears, przyszły los Soldier Field jest niepewny.

Jak powstały plany budowy nowego stadionu dla Chicago Fire FC?

Gdzie ma powstać nowy stadion Chicago Fire FC?

Plany budowy nowego stadionu dla Chicago Fire FC są związane z projektem deweloperskim o nazwie The 78, który dotyczy zagospodarowania opustoszałej działki położonej blisko ścisłego centrum miasta.

Działka ta położona jest niecałą milę na zachód od Soldier Field, na którym klub aktualnie rozgrywa swoje spotkania, przy Roosevelt Road i South Clark Street, wzdłuż południowej odnogi rzeki Chicago.

Rzeka Chicago dawniej zataczała szeroki łuk, biegnąc przez środek tej działki – zmieniło się to w latach 1928–1930, kiedy wyprostowano jej koryto, a stare zasypano ziemią.

Teren przez lata zajmowało szerokie torowisko – tory biegły do położonej kawałek na północ Grand Central Station. Po zamknięciu dworca w 1969, tory przestały być używane i do końca XX wieku zostały całkowicie rozebrane.

Jak powstał projekt deweloperski The 78?

Nieużywana działka o powierzchni 62 akrów w pobliżu centrum wielkiej aglomeracji była atrakcyjnym gruntem inwestycyjnym. Choć pomysłów na zagospodarowanie terenu pojawiało się bardzo dużo – mowa była m.in. o budowie siedziby Amazona, sklepu IKEA czy kasynach rzecznych, kolejni właściciele nie byli w stanie przeprowadzić żadnej inwestycji.

Od 2007 teren należał do brytyjsko-irackiego miliardera Nadhmiego Auchiego (i jego firmy General Mediterranean Holding). Nieoczekiwanym problemem, z którym borykał się biznesmen były odmowy przyznania wizy na wjazd do USA.

W 2016 w działkę zainwestowało Related Midwest, lokalny oddział jednej z największych firm deweloperskich w USA – nowojorskiej Related Companies. Firma weszła w partnerstwo z dotychczasowym właścicielem terenu, General Mediterranean Holding, z którym utworzyła spółkę Roosevelt/Clark Partners LLC.

Zaangażowanie się Related Midwest wniosło sporo ożywienia w pracach nad zagospodarowaniem działki. W latach 2016–2019 przeprowadzono szereg konsultacji społecznych oraz spotkań z zainteresowanymi inwestorami, w których wzięło udział ponad 2,8 tys. osób.

W międzyczasie trwały również procedury formalne – m.in. zatwierdzono zmianę planu zagospodarowania przestrzennego oraz utworzono strefę TIF (Tax Increment Financing district – specjalna strefa podatkowa). W kwietniu 2019 plany Related Midwest uzyskały ostateczne zatwierdzenie ze strony Rady Miasta.

Czym jest projekt The 78?

Plany Related Midwest zakładają budowę nowego, wielofunkcyjnego osiedla – łącznie z biurami, sklepami, restauracjami, hotelami i innymi powierzchniami usługowymi. Oprócz tego powstać mają skwery, obszary zieleni oraz promenada wzdłuż rzeki.

Nazwa projektu nawiązuje do 77 istniejących osiedli (community areas) w Chicago – sugerując, że inwestycja stanie się „78. dzielnicą” miasta.

Jak Chicago Fire FC zaangażowało się w projekt The 78?

Related Midwest, poza „typowymi” planami deweloperskimi, chcieli również wzbogacić projekt o tzw. anchor – kluczowy element inwestycji, który przyciągnie uwagę i ożywi przestrzeń. Jednym z tego typu przedsięwzięć miał być Discovery Partners Institute – oddział Uniwersytetu Illinois, ale ostatecznie uczelnia wycofała się z udziału w projekcie The 78.

Innym „anchorem” miał być obiekt sportowy położony w sercu nowego osiedla. Początkowo mowa była o stadionie baseballowym dla drużyny Chicago White Sox (MLB). Na początku 2024 zaprezentowano wizualizacje nowej areny, a latem 2024 deweloper wspólnie z White Sox wybudowali na terenie The 78 tymczasowe boisko do baseballa.

Tymczasowe, pokazowe boisko miało zachęcić potencjalnych partnerów do udziału w tym projekcie. Do partycypowania w kosztach niechętne były jednak lokalne władze (koszt budowy stadionu szacowano na 2 mld $, z czego połowę pomysłodawcy zamierzali pozyskać z publicznych pieniędzy).

Jesienią 2024 Related Midwest zaczęło sugerować, że budową stadionu w tym miejscu jest zainteresowana inna drużyna sportowa – Chicago Fire FC. W tym samym czasie również właściciel klubu, Joe Mansueto, zaczął wypowiadać się na temat budowy nowego stadionu, wymieniając trzy działki jako najbardziej prawdopodobne opcje: Lincoln Yards, Bronzeville Lakefront oraz The 78.

Ostatecznie Chicago Fire zdecydowali się na budowę stadionu w The 78 – w czerwcu 2025 zaprezentowano plany nowego obiektu, a koszty inwestycji pokryć ma sam właściciel klubu, co rozwiązuje kwestie związane z finansowaniem.

Choć projekt piłkarski przejął inicjatywę, White Sox nadal deklarują zainteresowanie inwestycją. Teoretycznie możliwa pozostaje budowa drugiego stadionu lub wspólnej, wielofunkcyjnej areny – jest to jednak coraz mniej prawdopodobne.

Kiedy zaprezentowano plany nowego stadionu dla Chicago Fire FC?

Plany nowego stadionu zostały ogłoszone 3 czerwca 2025. W dniu ogłoszenia zaprezentowano wstępny szkic nowej areny, a właściciel klubu wystosował list do kibiców i mieszkańców Chicago.

16 czerwca 2025 zaprezentowano pierwsze wizualizacje stadionu, a wkrótce potem podano również dodatkowe szczegóły dotyczące inwestycji. Koncepcję architektoniczną przygotowała znana pracownia Gensler.

Jaki ma być nowy stadion Chicago Fire FC?

Projekt przygotowany przez Gensler przedstawia symetryczną, prostokątną bryłę z fasadami wykonanymi z cegły i szkła oraz przykrytą płaskim, stalowym dachem. Wewnątrz obiekt będzie miał typowo piłkarski charakter i pomieści 22 tys. widzów. Jego forma pod wieloma względami przypomina inne, niedawno otwarte stadiony drużyn MLS – Energizer Park, Lower.com Field czy GEODIS Park.

Jednym z kluczowych elementów nadających budynkowi indywidualny charakter będzie jego elewacja. Ceglane ściany z dużymi, prostokątnymi oknami nawiązują do przemysłowego dziedzictwa Chicago, czerpiąc inspirację z historycznych obiektów i magazynów typowych dla chicagowskiej szkoły architektury, takich jak Reid, Murdoch & Co. Building czy Chicago Building.

Trybuny nowej areny zostaną podzielone na dwa piętra, choć podział ten nie będzie jednoznaczny: na trybunie głównej znajdą się dodatkowe poziomy lóż, a każda z trybun za bramkami otrzyma własną, unikalną formę – ta po stronie południowej pomieści sektor dla najzagorzalszych kibiców z 2 tys. bezpiecznych miejsc stojących.

Obiekt posiadać będzie zróżnicowaną ofertę premium, obejmującą skyboxy, loże VIP oraz ekskluzywne kluby. W sumie przewidziano ok. 4,8 tys. miejsc o podwyższonym standardzie.

Trybuny nowego stadionu Chicago Fire będą strome i położone blisko boiska, zapewniając bardzo dobrą widoczność. Z wielu miejsc na stadionie dostrzec będzie można słynny Willis Tower (dawniej Sears Tower), niegdyś najwyższy budynek na świecie – przynajmniej do czasu, gdy zostanie przysłonięty przez nowe wieżowce, planowane  w ramach projektu The 78.

Widownia zostanie w pełni przykryta stalowym dachem, którego wyeksponowana, kratownicowa konstrukcja ma nawiązywać do pobliskiego mostu kolejowego nad rzeką Chicago, wpisując się w przemysłową stylistykę całego projektu. Metalowe poszycie dachu wzmocni wrażenia akustyczne, a przeszklone, końcowe fragmenty wpuszczą do środka więcej światła słonecznego.

Obiekt zostanie wyposażony w trzy telebimy – jeden z nich powstanie na trybunie południowej, nad sektorem stojącym i będzie mierzył 178 × 26 stóp, co uczyni go jednym z największych w MLS. Pozostałe dwa, o wymiarach 60 × 24 stopy, znajdą się na trybunie północnej.

Jakie cele realizować ma nowy stadion Chicago Fire FC?

Stadion będzie posiadał typowo piłkarski charakter i w pierwszej kolejności ma służyć drużynie Chicago Fire FC. Poza meczami piłki nożnej będzie można organizować na nim również inne imprezy, jak koncerty, festiwale, mecze rugby i futbolu amerykańskiego, targi branżowe, spotkania korporacyjne, konferencje, inicjatywy lokalne oraz wiele innych.

Budowa nowego obiektu ma się przyczynić do rozwoju Chicago Fire FC – zgodnie z wizją klubu, ma to być „światowej klasy stadion dla światowej klasy drużyny”. Piłkarze będą mogli korzystać z najwyższej jakości infrastruktury, a kibice otrzymają doskonałe warunki do oglądania meczów i przeżywania emocji sportowych.

Własny, nowoczesny obiekt ma wzmocnić markę klubu i jego tożsamość, a także zakotwiczyć drużynę w sercu Chicago na kolejne dekady. Zoptymalizowana pojemność i możliwość samodzielnego zarządzania powinny przełożyć się na wyższe przychody.

W latach 2023–2025 klub wybudował także nowe centrum treningowe (Endeavor Health Performance Center), zainaugurowane 3 marca 2025. Ośrodek również znajduje się w rejonie Roosevelt Road, choć bardziej na zachód – ok. 2 mile od miejsca, gdzie ma powstać nowy stadion.

Co znajdzie się w otoczeniu nowego stadionu Chicago Fire FC?

Stadion docelowo mają otaczać wysokie zabudowania, planowane w ramach projektu The 78. Przed północną trybuną przewidziano plac wejściowy witający kibiców, a przy zachodniej trybunie powstać ma duży, zielony skwer rozciągnięty między stadionem, a nadrzeczną promenadą.

Jak będzie można dojechać na nowy stadion Chicago Fire FC?

Obiekt będzie bardzo dobrze skomunikowany dzięki rozbudowanej sieci transportu publicznego. W pobliżu zatrzymują się autobusy, a niecałą milę dalej znajduje się stacja kolei metropolitalnej (Chicago "L") Roosevelt, przez którą kursują pociągi linii czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Stosunkowo niedaleko są też dwie stacje kolei podmiejskiej (Metra) – LaSalle Street oraz Museum Campus/11th Street.

W otoczeniu stadionu mają także powstać dodatkowe parkingi oraz miejsca postojowe dla rowerów.

Kiedy powstanie nowy stadion Chicago Fire FC?

Budowa stadionu ma ruszyć na początku 2026. Obiekt ma być gotowy po ok. dwóch latach, w 2028 – na start nowego sezonu. Koszt budowy stadionu ma wynieść 650 mln $ i zostanie pokryty przez właściciela Chicago Fire FC, Joe Mansueto, choć klub i deweloper liczą na to, że miasto pomoże przy budowie niezbędnej infrastruktury wokół obiektu.

Budowa stadionu ma być pierwszą fazą realizacji ambitnego projektu The 78, a sam obiekt ma pełnić funkcję katalizatora, który przyciągnie kolejne inwestycje. Według wstępnych szacunków, implementacja całego The 78 może pochłonąć 8 mld $.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2025