Eden Park 2.1
Pojemność | 60 000 |
---|---|
Kraj | Nowa Zelandia |
Miasto | Auckland |
Kluby | NZ Warriors, Auckland Blues, Auckland FC |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | ? |
Czas budowy | ? |
Projekt | Jasmax |
Reklama
Eden Park 2.1 – opis projektu
Jak w skrócie przedstawia się projekt Eden Park 2.1?
Projekt zakłada rozbudowę Eden Park w Auckland, największego i najważniejszego stadionu w Nowej Zelandii. Rozbudowa ma być w pewnym sensie kontynuacją prac, które przeprowadzono przed Pucharem Świata w Rugby 2011, kiedy powstała nowa trybuna południowa.
Tym razem przebudowana ma zostać północna strona stadionu – w podobnym stylu jak południowa, dzięki czemu obiekt nabierze symetrii. Ponadto plan zakłada powstanie ruchomego dachu, który zamykałby przestrzeń nad boiskiem.
W dolnej części trybun znajdą się mobilne segmenty, które po odsunięciu stworzą przestrzeń dla owalnego boiska do krykieta. Prace mają być rozłożone na trzy etapy – pierwsze dwa to odpowiednio przebudowa dolnej i górnej części północnej trybuny, w trzecim powstać ma zamykany dach.
Projekt był częścią długiej dysputy na temat głównego stadionu dla Auckland oraz całej Nowej Zelandii i miał silną konkurencję w postaci różnych planów budowy nowego stadionu blisko centrum miasta.
Ostatecznie Rada Miasta wsparła projekt modernizacji zasłużonego Eden Park, ale jego realizacja jest jeszcze uzależniona od pozyskania na ten cel funduszy – pierwszy etap zależy od przyznania środków rządowych, kolejne dwa uwarunkowane będą od zaangażowania prywatnych partnerów.
Jak powstał projekt rozbudowy Eden Park?
Jak prezentuje się Eden Park?
Historia Eden Park sięga roku 1900. Przez lata obiekt stał się największym stadionem w Nowej Zelandii i bywa nawet określany jako stadion narodowy. Stadion gościł wiele międzynarodowych imprez i stał się twierdzą reprezentacji Nowej Zelandii w rugby union (popularni „All Blacks”). Obiekt położony jest ok. 4 km na południe od ścisłego centrum Auckland.
Eden Park jest przystosowany zarówno do meczów rugby i piłki nożnej, jak również do krykieta, który wymaga owalnego boiska. Wielofunkcyjność jest z jednej strony zaletą, z drugiej strony wskazuje się, że rugbiści powinni grać na stadionie dedykowanym ich dyscyplinie. Obiekt ponadto nie należy już do najnowocześniejszych, nawet pomimo ciągłego inwestowania – i ma problemy z rentownością.
Dlaczego powstał projekt rozbudowy Eden Park?
Od pewnego czasu pojawiały się głosy, że w Auckland powinien stanąć nowy stadion – na miarę XXI wieku oraz ambicji największej aglomeracji Nowej Zelandii, godny określania mianem „stadionu narodowego”. Sprawa budowy nowego stadionu urosła do rangi szerokiej dyskusji społecznej. Wśród różnych pomysłów i koncepcji, prym wiodły idee budowy zupełnie nowego obiektu na nabrzeżu, w centrum Auckland.
Pierwszą poważną próbą zastąpienia Eden Park była koncepcja „Stadium New Zealand”, zakładająca budowę nowego stadionu na nabrzeżu Bledisloe Wharf. Pomysł powstał w 2006 i był związany z przyznaniem Nowej Zelandii organizacji Pucharu Świata w rugby w 2011. Ostatecznie jednak projekt upadł na rzecz modernizacji Eden Park (na stadionie powstała wówczas nowa trybuna południowa).
Budowa nowej trybuny nie rozwiązała jednak wszystkich problemów Eden Park i wciąż pojawiały się głosy o konieczności powstania nowego stadionu. Zarządzający obiektem (Eden Park Trust), świadomi konieczności zwiększenia atrakcyjności i unowocześnienia areny, rozpoczęli prace nad koncepcją modernizacji. Projekt, nazwany Eden Park 2.0 (później zaczęto używać nazwy Eden Park 2.1), przedstawiono 28 kwietnia 2023.
Co zakłada koncepcja Eden Park 2.1?
Główne założenia idei proponowanej przez Eden Park Trust to budowa nowej trybuny północnej (korespondującej z trybuną południową, oddaną do użytku w 2010) oraz wyposażenie obiektu w zamykany dach.
Po powstaniu nowej trybuny obiekt zyska bardziej prostokątną formę. Dzięki mobilnym fragmentom trybun w dolnej części, zachowana jednak zostanie możliwość rozgrywania meczów krykieta.
Jak ma być realizowana rozbudowa Eden Park?
Plan zakłada rozłożenie inwestycji na trzy etapy. W pierwszym etapie przebudowane ma zostać dolne piętro północnej trybuny, wraz z instalacją ruchomych segmentów widowni. Drugi etap to przebudowa górnej części tej samej trybuny w taki sposób, aby wyglądała ona podobnie do trybuny południowej. Trzeci etap ma obejmować powstanie zamykanego dachu.
Pierwszy etap ma kosztować 110 mln NZ$, a Eden Park Trust liczy na pozyskanie tych środków od rządu. Pozostałe dwa etapy mają być realizowane z funduszy prywatnych i są uzależnione od pozyskania partnerów.
Czy projekt Eden Park 2.1 zostanie zrealizowany?
We wrześniu 2023 władze Auckland po raz kolejny podjęły próbę rozwiązania stadionowej dysputy, zapraszając zainteresowane podmioty do składania swoich propozycji.
Według informacji z października 2023, zaproponowanych zostało aż 8 projektów, choć ostatecznie w stawce znalazły się cztery koncepcje: obok projektu rozbudowy Eden Park, trzy kolejne dotyczyły budowy zupełnie nowych obiektów w centrum miasta: Te Tōangaroa Auckland Stadium, Auckland Waterfront Stadium i National Stadium at Wynyard Point.
31 maja 2024 Rada Miasta zawęziła listę projektów branych pod uwagę do dwóch: rozbudowy Eden Park oraz budowy nowego Te Tōangaroa Auckland Stadium.
Spektakularny projekt Te Tōangaroa Auckland Stadium zdecydowanie wyróżniał się na tle innych zaprezentowanych koncepcji. Za rozbudową Eden Park przemawiała natomiast ponad 120-letnia tradycja. W obu przypadkach zachodziły jednak obawy o finansowanie, tym bardziej że Rada Miasta nie zamierzała dokładać się do inwestycji.
Ostatecznie 27 marca 2025 Rada Miasta zagłosowała za udzieleniem wsparcia dla planów rozbudowy Eden Park. Realizacja inwestycji zależna jest teraz od pozyskania funduszy – aby ruszyć z pierwszym etapem, potrzebne środki (110 mln NZ$) muszą zostać przyznane przez rząd.
Reklama