Nou Camp Nou
Pojemność | 105 053 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Barcelona |
Kluby | FC Barcelona |
Kategoria | Projekt realizowany |
Koszt | €1.07 B ($1.16 B) |
Czas budowy | 2022–2026 |
Projekt | IDOM, b720, Nikken Sekkei |
Reklama
Nou Camp Nou – opis projektu
Zwycięska koncepcja nowego Camp Nou jest fundamentalnie różna od tej z poprzedniego konkursu (2007). Zamiast zamkniętej bryły jest otwarty na przestrzał układ, w którym trybun od otoczenia zewnętrznego nie oddziela nic. Rolę dominującego elementu estetycznego pełnią dekorowane sufity trzech promenad obsługujących 105 tys. widzów na Camp Nou.
Wizja Nikken Sekkei oraz Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes charakteryzuje się przestronnością, prostotą i elegancją, wykorzystując śródziemnomorskie położenie stadionu dla naturalnej wentylacji i zacienienia. Podobnie jak FC Barcelona, stadion ma być demokratyczny – otwarty dla wszystkich uczestników widowiska.
Ponieważ stadion urośnie i zmieni się układ widowni, kompletną przebudowę przejdzie też rozkład ciągów komunikacyjnych. Trybuny zaoferują widzom w sumie 84 rzędy, w tym 25 na najniższym poziomie, 31 na drugim oraz 28 na trzecim. Całość przykryje membranowy dach o powierzchni 47 tys. m2.
Koncepcja została wyłoniona w dwuetapowym konkursie. Do pierwszej fazy zgłosiło się 26 zespołów projektowych. Z nich do finału zakwalifikowano osiem, a każdy zespół musiał składać się z międzynarodowego studia oraz hiszpańskiej/katalońskiej pracowni. Ostatecznego wyboru dokonało jury złożone z 10 członków (5 od FC Barcelona, 4 z Katalońskiego Koledżu Architektów COAC i 1 z rady miasta Barcelona).
Budowa miała ruszyć w trakcie sezonu 2017/18 i potrwać do rozgrywek 2020/21, jednak projekt napotkał na liczne opóźnienia.
Reklama
Wizualizacje
2022:
2021:
2017:
2016:
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: FC Barcelona zaskoczona reakcją socios na powrót na Camp Nou
23 października minął termin, w którym socios FC Barcelony mogli ubiegać się o subskrypcję na mecze na Spotify Camp Nou. Dostępnych było 45 000 miejsc na rozgrywki ligowe i Puchar Hiszpanii oraz 40 000 na Ligę Mistrzów.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
MŚ 2030: Bernabéu nie spełnia wymagań finałowych?
Temat miejsca finału turnieju powrócił za sprawą radnego ds. sportu Rady Miejskiej Barcelony, Davida Escudé, który ogłosił, że „zgodnie z wymogami FIFA, Bernabéu nie mogłoby być gospodarzem finału”. Dodatkowo, federacje grożą Hiszpanii odebraniem całego turnieju. Co się dzieje?
-
Hiszpania: Na Camp Nou pojawiają się krzesełka
Chociaż ostateczny powrót na Spotify Camp Nou ma nastąpić najprawdopodobniej dopiero w 2025 roku, prace na obiekcie toczą się w dobrym tempie. Przebudowa domu ekipy z Katalonii wchodzi obecnie w decydujący etap.
-
Hiszpania: FC Barcelona wróci na Camp Nou dopiero 2 lutego?
Mimo, że podczas dwóch ostatnich wystąpień Joan Laporta stwierdził, że „jeśli nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, do końca roku będziemy mogli zagrać na Camp Nou”, to sytuacja dynamicznie się zmienia. Wiemy już jednak więcej zarówno o dacie powrotu na stadion, jak i o cenach biletów.
-
Hiszpania: Barcelona wyznacza nową datę powrotu na Camp Nou
Zarząd FC Barcelony w czasie poniedziałkowego zebrania dokonał oceny sytuacji ekonomicznej klubu, który nadal cierpi z powodu gry na Montjuïc. Chociaż klub broni się przed podaniem konkretnego dnia powrotu, dał ważną wskazówkę, deklarując cel powrotu na Camp Nou na „drugą połowę sezonu”.
-
Hiszpania: FC Barcelona wróci na Camp Nou dopiero w kwietniu?
FC Barcelona otrzymała już zgodę Rady Miasta Barcelony na prowadzenie prac bezhałasowych na stadionie bez ograniczeń czasowych, ale najpierw musi znaleźć i przeszkolić nowych pracowników, którzy pomogą w remoncie.
-
Hiszpania: Tego dnia w 1957 roku zainaugurowało Camp Nou. Przyjechali Polacy
24 września, 1957 rok, słoneczna Barcelona. Po raz pierwszy w historii świat ujrzał zapełnione kibicami Camp Nou. Fani ci oglądali widowisko, w którym brała udział drużyna FC Barcelony oraz… reprezentacja Warszawy.
-
Hiszpania: Pierwsze krzesełka na Camp Nou już na miejscu
Prace na nowym stadionie Blaugrany trwają dosłownie 24 godziny na dobę, aby Barça mogła wrócić do Les Corts zgodnie z planem. Chociaż zadanie jest bardzo trudne, jeden szczegół daje nadzieję kibicom FC Barcelony: pojawiły się już pierwsze krzesełka na drugim poziomie trybun.
-
Hiszpania: Prace przy przebudowie Camp Nou będą trwały całą dobę!
Jak informuje Betevé, FC Barcelona osiągnęła porozumienie z radą miasta i mieszkańcami Les Corts, które umożliwi mu całodobową pracę przy przebudowie Camp Nou. Oczywiście pod pewnymi warunkami i ograniczeniami. Rozporządzenie to zaczęło obowiązywać od 12 września.
-
Hiszpania: FC Barcelona pewna szybkiego powrotu na Camp Nou
Do końca roku pozostało nieco ponad trzy miesiące. FC Barcelona pracuje pod ogromną presją, aby nowe Camp Nou mogło częściowo przyjąć swoich kibiców w ostatnim miesiącu 2024 roku.
-
Mundial 2030: Hiszpania drży o finał na Bernabéu
Hiszpańska prasa niespodziewanie dokonała zwrotu o 180 stopni po tym, jak ogłosiła, że kandydatura Bernabéu jest już pewna. Teraz tamtejsi dziennikarze ostrzegają przed „odebraniem” krajowi finału przez Maroko. Powodem zwrotu akcji są nowe, imponujące wizualizacje Grand Stade Hassan II, większego od Bernabéu o 30 000 miejsc.
-
Hiszpania: Camp Nou odzyska motto klubu i otrzyma Skywalk
Nowe wizualizacje Camp Nou zawsze oznaczają kolejne zmiany. Tym razem materiały potwierdziły informacje o podniebnym tarasie, ale też na pewno pozytywnie zaskoczyły fanów. Stadion „odzyskuje” pominięte w poprzednich wizualicjach motto Blaugrany „Més que un club”. Rozczarowaniem są za to telebimy.
-
Hiszpania: Barcelona zmienia taktykę budowy, pomysł z USA i Messi na otwarciu Camp Nou
Nieuchronnie zbliża się termin planowanego otwarcia Camp Nou, jednak prace są dalekie od końca, więc klub zmodyfikował kalendarz robót. Dowiedzieliśmy się też o kolejnej nowince zapożyczonej z NFL i nowej współpracy, która zmieni sytuację transferową klubu. W międzyczasie nie gasną spekulacje na temat powrotu Leo Messiego na Camp Nou.
-
Hiszpania: Kolejne kroki w kierunku „amerykanizacji” Camp Nou
FC Barcelona odnosi kolejne sukcesy w okresie przygotowawczym w USA, odwiedzając przy okazji stadiony, których model Blaugrana stara się zaimplementować przy budowie nowego Camp Nou. Tymczasem prace na placu budowy wciąż trwają, miejsca VIP zostały już prawie wyprzedane, a klub nawiązał kolejną współpracę.
-
Hiszpania: Miasteczko 1200 pracowników z całego świata z jednym celem - nowym Camp Nou
Budowa nowego stadionu Camp Nou to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest co najmniej 1200 pracowników z różnych zakątków świata. Ta różnorodna grupa, przypominająca małe wielokulturowe miasteczko, mieszka i pracuje razem, tworząc społeczność z własnymi tradycjami i codziennymi rytuałami.
-
Hiszpania: Kiedy FC Barcelona wróci na Camp Nou? Sprzeczne informacje ze strony klubu oraz miasta
Wiceprezydent FC Barcelony, Elena Fort, w ostatnich dniach aktywnie udziela się w mediach, aby podkreślić skuteczność firmy Limak w dotrzymywaniu terminów. Ma to na celu zapewnienie, że klub wróci na Camp Nou w grudniu, pomimo niepokoju wyrażonego przez Radę Miasta Barcelony.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Hiszpania: Nowe umowy na Camp Nou, niezapłacone nadgodziny i walka o finał mundialu
Kibice nie mogą się już doczekać powrotu na stadion, a Barça walczy z czasem, aby ponownie zagrać w domu pod koniec 2024 roku. 29 czerwca, po dwóch weekendach bez pracy spowodowanych skargami mieszkańców Les Corts, robotnicy wrócili do pracy. Klub na swoich portalach społecznościowych zaprezentował, jak postępuje inwestycja.
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.