Shenzhen Sports Center Stadium

Pojemność 45 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
Miasto Shenzhen
Kluby Shenzhen Peng City FC
Kategoria Projekt realizowany
Koszt CNY 1.297 B ($200 M)
Czas budowy 2021–2023
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Shenzhen Sports Center Stadium – opis projektu

Jak prezentował się stary Shenzhen Stadium?

Stary Shenzhen Stadium został otwarty w 1993. Stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczały jednopoziomowe, zadaszone trybuny o pojemności 32 500 widzów. Obiekt był częścią kompleksu Shenzhen Sports Center, w skład którego wchodził również kompleks pływacki oraz hala sportowa. Ośrodek zajmuje trójkątną działkę w pobliżu centrum Shenzhen, a poza głównymi arenami znajdują się w nim również mniejsze boiska i obiekty treningowe.

Jak doszło do przebudowy kompleksu Shenzhen Sports Center?

W styczniu 2018 Shenzhen przyznano organizację WTA Finals, prestiżowych kobiecych zawodów tenisowych, rozgrywanych na koniec każdego sezonu. Shenzhen miało organizować WTA Finals przez 10 lat (2019–2028). Możliwość goszczenia tej imprezy, była impulsem do przeprowadzenia, planowanej już od jakiegoś czasu, kompleksowej modernizacji Shenzhen Sports Center, które wyznaczono na miejsce rozgrywania zawodów.

Jak przebiega przebudowa kompleksu Shenzhen Sports Center?

Relację z budowy nowego Shenzhen Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Już latem 2018 ogrodzono teren i zaczęto prace przygotowawcze. Ponieważ priorytetem była organizacja WTA Finals, w pierwszej kolejności zamierzano wybudować nową halę sportową, w której miały odbywać się te zawody.

Pierwsze plany zakładały otwarcie nowej hali do czerwca 2020, jednak inwestycja znacznie wydłużyła się w czasie. Pierwszy turniej WTA Finals w Shenzhen odbył się w kompleksie Shenzhen Bay Sports Center, kolejne dwie edycje, z uwagi na pandemię COVID-19, przeniesiono do Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

8 lipca 2019, podczas rozbiórki starej hali, doszło do niekontrolowanego zawalenia się konstrukcji, w wyniku czego śmierć poniosło trzech pracowników. Rozbiórka trwała do przełomu lat 2019 i 2020. 24 maja 2020 miała miejsce ceremonia rozpoczęcia kolejnej fazy prac, obejmującej intensywne prace ziemne.

W lipcu 2021 przetarg na budowę wygrało China Construction Eighth Engineering Bureau i rozpoczęła się właściwa faza konstrukcji. Wartość kontraktu wynosiła 1,297 mld yuanów. Jako pierwsza zaczęła powstawać nowa hala. W listopadzie 2021 rozpoczęła się również przebudowa stadionu.

Przebudowa kompleksu powinna się zakończyć na przełomie 2023 i 2024. W 2023 rozgrywki WTA Finals powrócą do Shenzhen, jednak nowa hala nie będzie jeszcze wówczas w pełni ukończona i zawody jeszcze raz mają się odbyć w kompleksie Shenzhen Bay Sports Center.

Jakie są założenia przebudowy kompleksu Shenzhen Sports Center?

Projekt przebudowy Shenzhen Sports Center zawiera kilka istotnych aspektów, przede wszystkim budowę nowej hali sportowej, gruntowną przebudowę stadionu, powstanie parkingu podziemnego, a także rearanżację całego otoczenia.

Gruntowna przebudowa ominie jedynie krytą pływalnię, najmłodszą z trzech głównych aren kompleksu, oddaną do użytku w 2002. Stara hala sportowa z 1985 (Shenzhen Gymnasium) ma zostać rozebrana i wybudowana na nowo, plan zakłada też wyposażenie jej w rozsuwany dach.

Nowa hala z rozsuwanym dachem powstanie w miejsce starej Shenzhen Gymnasium i będzie od niej znacznie większa (15 tys. miejsc w porównaniu do 6 tys. w poprzedniej hali) i nowocześniejsza. Impulsem do budowy hali była możliwość organizacji zawodów tenisowych WTA Finals, ale będą się mogły w niej odbywać również inne zawody, np. w koszykówce czy w hokeju na lodzie, a także imprezy kulturalne.

Duże zmiany zajdą w otoczeniu głównych aren kompleksu, które zostanie zrewitalizowane, wraz z modernizacją i budową nowych boisk oraz kortów. Istotnym problemem ośrodka był brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych, dlatego ważną częścią inwestycji jest także budowa podziemnego parkingu na 2000 pojazdów.

Jak przebudowany zostanie Shenzhen Stadium?

Największą inwestycją realizowaną w ramach projektu będzie jednak przebudowa Shenzhen Stadium. Nowy obiekt powstanie niemalże od podstaw, zachowując jedynie zewnętrzny żelbetowy szkielet dawnego stadionu, który stworzy charakterystyczną elewację nowej areny.

Stadion zostanie pozbawiony bieżni lekkoatletycznej i otrzyma typowo piłkarski układ. Pod wieloma względami modernizację Shenzhen Stadium można przyrównać do przeprowadzonej w latach 2020–2022 przebudowy Workers’ Stadium w Pekinie.

Nowe trybuny zostaną podzielone na dwa poziomy, a za bramkami będą one nieznacznie wyższe od tych wzdłuż boiska. W związku z przebudową pojemność stadionu wzrośnie z 32 500 do 45 000 widzów. Stadion otrzyma również nowe zadaszenie, zakończone przeszklonym fragmentem, a w narożnikach staną telebimy.

Jaką rolę pełnić będzie nowy Shenzhen Stadium?

Stary Shenzhen Stadium przez lata był głównym stadionem w mieście, jednak w ostatnich latach w dynamicznie rozwijającej się metropolii, mającej status specjalnej strefy ekonomicznej, powstało kilka dużych i nowoczesnych obiektów: Longgang Stadium, Bao’an Stadium i Shenzhen Bay Sports Center.

W odróżnieniu od tych aren, nowy Shenzhen Stadium ma być jednak typowo piłkarskim obiektem, dzięki czemu, choć nie będzie największy, odzyska status najważniejszego stadionu piłkarskiego w mieście. Stadion będzie przystosowany do organizacji meczów i wydarzeń kulturalnych na najwyższym, światowym poziomie.

Po rozwiązaniu Shenzhen FC, który występował na dawnym Shenzhen Stadium przez większą część swojej historii, m.in. w 2004, kiedy zdobywał tytuł mistrza kraju, prawdopodobnym gospodarzem nowej areny będzie Shenzhen Peng City FC, który na początku 2024 przeniósł się z Chengdu.

Reklama

Wizualizacje