New Cleveland Browns Stadium
Pojemność | 70 000 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Cleveland |
Kluby | Cleveland Browns |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | $2.4 B |
Czas budowy | ? |
Projekt | HKS Architects |
Reklama
New Cleveland Browns Stadium – opis projektu
Jak w skrócie przedstawia się projekt nowego stadionu dla Cleveland Browns?
Umowa dzierżawy dotychczasowego Cleveland Browns Stadium wygasa w 2028. Właściciele Browns już w 2017 zaczęli zastanawiać się nad tym, gdzie zespół będzie występował po 2028. Po analizie różnych możliwości, dwie opcje uznano za najdogodniejsze: pozostanie na dotychczasowym stadionie (i jego renowacja) lub budowa zupełnie nowego obiektu na przedmieściu Brook Park.
Browns woleliby wybudować nowy obiekt i opracowali wraz ze znaną pracownią HKS Architects koncepcję przyszłego stadionu w Brook Park, którą zaprezentowano w sierpniu 2024. Nowy obiekt ma być bardzo nowoczesny i w pełni zadaszony, ale koszt jego budowy to aż 2,4 mld $ i to kwestie finansowe będą kluczowe dla powodzenia realizacji tego projektu.
Kim są Cleveland Browns?
Cleveland Browns to zespół futbolu amerykańskiego występujący w lidze NFL, w Dywizji Północnej konferencji AFC. Drużyna powstała w 1944 i po raz pierwszy przystąpiła do rozgrywek w 1946. Nazwa zespołu nawiązuje do Paula Browna, współzałożyciela i pierwszego trenera drużyny. Browns swoje największe triumfy święcili w pierwszych latach istnienia, a ostatnie mistrzostwo ligi zdobyli w 1964.
W 1996 drużyna została de facto relokowana do Baltimore (przyjmując nazwę Baltimore Ravens) po kontrowersyjnej decyzji jej ówczesnego właściciela. W ramach kompromisu, w ciągu kilku lat w Cleveland miała jednak powstać nowa drużyna NFL, która kontynuowałaby tradycję Browns, a miasto miało wybudować dla niej nowy stadion.
Stary Cleveland Stadium rozebrano na przełomie 1996 i 1997. Nowy obiekt Cleveland Browns, który powstał w jego miejscu, został otwarty w 1999 i wtedy też odtworzona drużyna Browns na nowo przystąpiła do rozgrywek. Od 2012 właścicielem Browns jest małżeństwo przedsiębiorców, Jimmy i Dee Haslam.
Gdzie do tej pory występują Cleveland Browns?
Otwarty w 1999 stadion drużyny Cleveland Browns znajduje się w ścisłym centrum Cleveland, na nabrzeżu jeziora Erie. Obiekt posiada typowo futbolowy profil (w przeciwieństwie do poprzednika, na którym rozgrywano także mecze baseballa) i może pomieścić ok. 67 tys. widzów.
Jak powstały plany budowy nowego stadionu dla Cleveland Browns?
Umowa dzierżawy Cleveland Browns Stadium wygasa w 2028. Właściciele Browns już w 2017 zaczęli prace nad długofalową strategią i możliwymi scenariuszami po 2028. W grę wchodziło pozostanie na dotychczasowym obiekcie i przeprowadzenie jego modernizacji, jak również budowa nowego stadionu w innej lokalizacji.
Od 2022 w mediach zaczęło pojawiać się coraz więcej spekulacji dotyczących przyszłości stadionu Browns. W lutym 2024 na blogu NEOtrans pojawiły się informacje, że drużyna zamierza kupić teren o powierzchni 176 akrów na przedmieściu Brook Park, tuż obok międzynarodowego lotniska (Cleveland Hopkins International Airport), ale Browns oświadczyli, że analizowane są różne opcje w kwestii stadionu.
W maju 2024 na NEOtrans opublikowano pierwszą, niepotwierdzoną jeszcze wtedy wizualizację nowego stadionu mającego powstać w Brook Park.
1 sierpnia 2024 burmistrz Cleveland, Justin Bibb, wystosował list do właścicieli Browns i zaoferował wkład miasta w wysokości 461 mln $ w modernizację dotychczasowego obiektu. W ramach umowy, dzierżawa stadionu miałaby zostać przedłużona o 30 lat. Tym samym Browns porzuciliby plany budowy nowego obiektu.
Z kolei 7 sierpnia 2024 Cleveland Browns wystosowali list do fanów i oficjalnie zaprezentowali wizualizacje nowego stadionu, który miałby powstać w Brook Park. Koncepcję opracowało HKS Architects, jedna z wiodących pracowni w zakresie projektowania obiektów sportowych.
Browns w liście do fanów stwierdzili też, że poważnie rozważane są w tym momencie dwie opcje, renowacja dotychczasowego stadionu albo budowa nowego obiektu w Brook Park.
Ile ma kosztować nowy stadion Cleveland Browns?
W każdym przypadku Browns liczą na to, że uda im się uzyskać z funduszy publicznych połowę kwoty potrzebnej na inwestycję. Koszt renowacji Cleveland Browns Stadium szacuje się na 1-1,2 mld $, a budowa nowego stadionu miałaby kosztować ok. 2,4 mld $, co pozwoliłoby zaliczyć obiekt do grona najdroższych na świecie.
Drużyna oczekuje więc wsparcia w wysokości 500-600 mln $ gdyby miało dojść do renowacji starego stadionu lub 1,2 mld $, gdyby zdecydowano się na budowę nowego obiektu. Browns oświadczyli, że pracują nad innowacyjnym modelem finansowania, który zapewni instytucjom publicznym zwrot z poniesionych inwestycji.
Czy powstanie nowy stadion Cleveland Browns?
Preferowaną przez Browns opcją jest budowa nowego stadionu. Ogromną zaletą nowej areny ma być jej pełne zadaszenie, które byłoby niezwykle przydatne w warunkach chłodnego klimatu Cleveland. Obiekt oferowałby znacznie więcej możliwości komercyjnych i stwarzałby szansę organizacji dużych imprez, jak Super Bowl czy koncerty światowej sławy wykonawców.
Jest to jednak rozwiązanie dwa razy droższe i wyprowadziłoby to zespół z atrakcyjnej lokalizacji w centrum Cleveland. Z drugiej strony rozwiązałoby to wiele problemów komunikacyjnych, gdyż w okolicy jest sporo przestrzeni na budowę dostatecznej ilości miejsc parkingowych, a teren znajduje się w pobliżu dużego węzła autostradowego, przy międzynarodowym lotnisku i prowadzi do niego linia szybkiej kolei miejskiej (RTA Rapid Transit).
Z kolei budowa pełnego zadaszenia nad starym Cleveland Browns Stadium byłaby niezwykle trudna z uwagi na sąsiedztwo lotniska (Cleveland Burke Lakefront Airport) i związane z tym ograniczenia, dlatego taka opcja nie jest nawet brana pod uwagę. Ewentualna modernizacja tego stadionu skupiałaby się na innych aspektach, choć szczegółów potencjalnej renowacji jeszcze nie przedstawiono.
Burmistrz Cleveland jest zwolennikiem pozostania Browns w centrum miasta, wykluczył on też możliwość dofinansowania budowy nowego stadionu w Brook Park ponieważ teren ten znajduje się tuż poza granicami administracyjnymi Cleveland. Renowację dotychczasowego obiektu (zamiast budowy nowego stadionu) wsparły również władze hrabstwa Cuyahoga.
Budowa nowego stadionu w Brook Park zależy przede wszystkim od możliwości zebrania przez Browns odpowiednich funduszy. Bez wsparcia ze strony władz publicznych może być o to bardzo trudno, dlatego dość prawdopodobna wydaje się jednak opcja modernizacji starego stadionu.
Kiedy powstanie nowy stadion Cleveland Browns?
Gdyby miało dojść do budowy nowego stadionu, szacuje się że trwałaby ona ok. trzy lata. Nie podano jeszcze żadnego możliwego harmonogramu, ale Browns zapewne chcieliby, aby stadion gotowy był na sezon 2029, kiedy wygaśnie już umowa dzierżawy starego obiektu.
Co zakłada koncepcja nowego stadionu dla Cleveland Browns?
Jak nowy stadion Cleveland Browns ma wyglądać z zewnątrz?
Ponieważ stadion ma powstać w pobliżu lotniska, wysokość budynku nie może być zbyt duża, dlatego też część trybun ma zostać wkopana w ziemię, a boisko znajdzie się ok. 40 stóp (12 m) poniżej poziomu terenu.
Obiekt przyjmie złożoną, nieregularną formę, pozbawioną jednak owalnych, zaokrąglonych kształtów. Jego ściany piąć się będą pionowo w górę, a dach składać się będzie z wielu płaszczyzn o różnym kącie nachylenia.
Ściany oraz dach pokryte będą na przemian szkłem bądź ciemnymi panelami, a nad głównymi wejściami powstaną także multimedialne ekrany. Jedną z najważniejszych cech stadionu ma być jego pełne zadaszenie. Główny segment zadaszenia, nad widownią i boiskiem, będzie przeszklony.
Przeszklony dach stadionu nawiązuje do innych budynków w Cleveland, które posiadają duże pawilony ze szklanym zadaszeniem, jak galeria handlowa w Tower City Center, Cleveland Museum of Art czy Health Education Campus.
Obiekt ma wiele cech wspólnych z innym stadionem NFL, zaprojektowanym również przez HKS Architects, U.S. Bank Stadium w Minneapolis. Z drugiej strony jego nietypowa forma sprawia, że nie przypomina on z zewnątrz obiektu sportowego.
Jak nowy stadion Cleveland Browns ma się prezentować wewnątrz?
Trybuny stadionu zostaną podzielone na kilka poziomów, a podział między piętrami będzie przebiegał nierównomiernie. Nie podano pojemności obiektu, prawdopodobnie będzie to liczba w przedziale 60-70 tys. miejsc. Widzowie będą mogli skorzystać z licznych opcji premium oraz bogatej oferty cateringowej.
Najbardziej odrębny charakter otrzyma trybuna za północno-wschodnim końcem boiska, tzw. Dawg Pound (w nawiązaniu do tradycji – miano Dawg Pound nosiła jedna z trybun na dawnym Cleveland Stadium, została ona w pewnym sensie odtworzona także na nowym stadionie, otwartym w 1999).
Nad Dawg Pound znajdą się zastrzeżone numery zawodników, którzy najbardziej zasłużyli się w historii Browns. Nad każdą z trybun za końcem boiska znajdzie się również duży, podłużny telebim.
Stadion zostanie wyposażony w efektowne oświetlenie eventowe oraz inne nowoczesne systemy i technologie umożliwiające tworzenie spektakularnych choreografii i zwiększające doświadczenia widzów.
Jak ma wyglądać otoczenie nowego stadionu Cleveland Browns?
W otoczeniu stadionu powstać ma kompleks o charakterze handlowo-rozrywkowym. Budowa dodatkowych obiektów komercyjnych będzie kosztować dalsze 1-1,2 mld $, jednak ta część inwestycji ma zostać sfinansowana wyłącznie kapitałem prywatnym.
Pośród obiektów komercyjnych znajdą się szerokie promenady, a od strony południowo-zachodniej przed stadionem powstanie duży skwer. Ponadto wokół areny zaplanowano aż 20 tys. miejsc parkingowych.
Gdzie ma powstać nowy stadion Cleveland Browns?
Stadion ma powstać na przedmieściu Brook Park, ok. 10 mi (16 km) na południowy-zachód od centrum Cleveland, tuż obok międzynarodowego lotniska Cleveland Hopkins International Airport oraz węzła autostrad I-71 i I-480. Pod stadion będzie można dotrzeć szybką koleją miejską (RTA).
Reklama
Wizualizacje
-