Stadion Miejski Hutnik Kraków

Pojemność 8 051
Kraj Polska
Miasto Kraków
Kluby Hutnik Kraków
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt ?
Czas budowy 2026–2029 ?
Projekt Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak

Reklama

Stadion Miejski Hutnik Kraków – opis projektu

Jak obecnie prezentuje się stadion Hutnika Kraków?

Stadion Hutnika Kraków, znany potocznie jako „Suche Stawy”, został oficjalnie zainaugurowany 12 maja 1957. Obiekt rozbudowano przed Turniejem Juniorów UEFA w 1978, a w XXI wieku przechodził jeszcze doraźne modernizacje.

W 2020 wzdłuż boiska, po stronie zachodniej, powstały prowizoryczne trybuny, by spełnić wymagania 2 Ligi. Stare trybuny odtąd w większości wyłączone są z użytkowania, a stadion może pomieścić skromne 1669 widzów.

Kim są gospodarze stadionu przy ul. Ptaszyckiego?

Hutnik Kraków (dawniej pod nazwą Stal) został założony w 1950. Jest to klub wielosekcyjny, choć najpopularniejsza jest sekcja piłkarska. Klub jest reprezentantem Nowej Huty, północno-wschodniej, przemysłowej dzielnicy Krakowa, powstałej po II wojnie światowej (i początkowo planowanej jako osobne miasto).

Hutnik w latach 1990–1997 występował na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a do największych sukcesów zespołu należy 3. miejsce w lidze w 1996 i występy w Pucharze UEFA w kolejnym sezonie.

W XXI wieku klub spędził jednak wiele sezonów na czwartym i piątym szczeblu ligowym, doszły też problemy finansowo-organizacyjne i powstanie stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010. W 2020, po zawirowaniach związanych z pandemią COVID-19, Hutnik awansował jako 19. drużyna do 2 Ligi, powracając po 18 latach przerwy na szczebel centralny.

Ambicją działaczy klubu jest dalszy postęp i w przyszłości awans do Ekstraklasy.

Jak powstały plany nowego stadionu Hutnika Kraków?

Działacze Hutnika od dłuższego czasu lobbowali u władz miejskich za budową nowego stadionu. Stan obecnego obiektu jest zły, a ostatnia modernizacja w 2020 miała bardzo prowizoryczny charakter.

W 2022 media obiegła koncepcja nowego stadionu Hutnika Kraków, stworzona przez arch. Piotra Grabowskiego z gliwickiej pracowni projektowej OBA. Była to jednak wizja stworzona niezależnie, w ramach pasji i zainteresowania tematyką oraz jako głos w debacie nad potencjalnym nowym obiektem Hutnika.

Władze Krakowa ostatecznie zainteresowały się inwestycją w obiekt czołowego klubu Nowej Huty. Na początku 2023 poinformowano o podpisaniu umowy na stworzenie wstępnej koncepcji nowego stadionu. Jej wykonaniem, na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej (ZIS), zajęła się Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak.

Koncepcję nowego stadionu przedstawiono na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która miała miejsce 21 marca 2024 (w 74. rocznicę powstania klubu) na stadionie Hutnika.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu Hutnika Kraków?

Nowy stadion ma powstać w miejsce dotychczasowego obiektu. Stadion ma posiadać trybuny rozmieszczone w układzie piłkarskim, znacznie bliżej boiska. Widownia będzie zadaszona i znajdzie się na niej 8051 miejsc dla kibiców. Obiekt ma spełniać kryteria kategorii 3 UEFA oraz wymogi do rozgrywania spotkań w Ekstraklasie.

Co znajdzie się w pomieszczeniach nowego stadionu Hutnika Kraków?

Trybuna główna, zgodnie z najnowszymi standardami, zostanie przeniesiona ze wschodu na zachód. W jej pomieszczeniach znajdzie się niezbędne zaplecze do organizowania meczów piłkarskich i innych imprez, m.in. szatnie dla zawodników i pokoje dla sędziów.

Pomieszczenia trybuny wschodniej będą przeznaczone głównie na użytek klubu. Znajdzie się w nich m.in. część administracyjna, sala konferencyjna, sale treningowe, a także strefa komercyjna, w tym klubowy sklep i muzeum. Pod trybunami za bramkami znajdą się wyłącznie pomieszczenia techniczne, związane z obsługą stadionu.

Ponad trybuną wschodnią i zachodnią powstaną przeszklone pomieszczenia z widokiem na boisko, w których znajdą się sale z cateringiem oraz skyboxy. W związku z tym dach nad trybunami wzdłuż boiska znajdzie się wyżej, niż w przypadku trybun za bramkami.

Dlaczego nowy stadion Hutnika Kraków nie może być zbyt wysoki?

Jednym z kluczowych problemów nad którym trzeba było się pochylić przy planowaniu budowy nowego stadionu jest wysokość budynku. W 2016 konieczny był demontaż masztów oświetleniowych, które w 2009 przeniesiono na stadion Hutnika z obiektu Cracovii, ponieważ zakłócały one widok z Kopca Wandy na opactwo Cystersów w Mogile.

Projektanci zastosowali się do zaleceń konserwatora zabytków, zgodnie z którymi wysokość budynku nie powinna przekraczać w tym miejscu 22 m. Wysokie maszty mają być zastąpione reflektorami osadzonymi na dachu oraz niskimi masztami, które staną jedynie za bramkami.

Jak nowy stadion Hutnika Kraków będzie się prezentował z zewnątrz?

Stadion ma się również wpisywać w kontekst otoczenia, czego wyrazem są trójkątne, szpiczaste detale w elementach konstrukcji dachu, współgrające z architekturą pobliskiej hali sportowej.

Plan zakłada zachowanie możliwie jak najwięcej istniejącej zieleni w otoczeniu stadionu – zwłaszcza po stronie północnej, którędy na stadion docierać będzie większość kibiców, a ich droga prowadzić ma przez obszar parkowy.

Oprócz tego planuje się wdrożenie rozwiązań zgodnych z ideami zrównoważonego rozwoju, jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła czy zbiornik na wodę deszczową.

Kiedy powstanie nowy stadion Hutnika Kraków?

Miasto zarezerwowało w budżecie na lata 2024–2025 łącznie 2,5 mln zł na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a miastu uda się wygospodarować środki potrzebne na inwestycję, budowa mogłaby ruszyć w 2026 i zakończyć się w 2029. Warto przy tym zauważyć, że w 2030 Hutnik będzie obchodził 80-lecie istnienia.

Nie wiadomo jeszcze czy Hutnik będzie musiał wyprowadzić się w inne miejsce na czas budowy. Klub preferowałby realizację inwestycji etapami, tak by zespół mógł cały czas rozgrywać swoje spotkania na własnym obiekcie.

Jaki będzie koszt budowy nowego stadionu Hutnika Kraków?

Koszt budowy nowego stadionu ma być znany dopiero po wykonaniu pełnej dokumentacji projektowej. Wstępne, nieoficjalne szacunki mówią o kwocie rzędu 150 mln zł.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024