Aramco Stadium

Pojemność 46 096
Kraj Arabia Saudyjska
Miasto Ad-Dammam
Kluby Al Qadsiah FC
Kategoria Projekt realizowany
Koszt SAR 3.7 B ($1 B)
Czas budowy 2024–2026
Inne nazwy Dammam Stadium
Projekt Populous
Wykonawca BESIX, Al Bawani

Reklama

Aramco Stadium – opis projektu

Jak powstał projekt budowy Aramco Stadium?

Projekt nowego, reprezentacyjnego stadionu dla aglomeracji Ad-Dammamu we wschodniej Arabii Saudyjskiej powstał w związku z kandydaturą tego kraju na organizację Pucharu Azji 2027, jak również z planami organizacji mundialu.

Jak początkowo nazywany był projekt Aramco Stadium?

Projekt początkowo otrzymał nazwę Dammam Stadium. Obiekt faktycznie miał powstać w sąsiednim mieście Al-Chubar, a nie w samym Ad-Dammamie, choć wyznaczona działka znajduje się przy granicy administracyjnej obu miast, które stanowią część tej samej aglomeracji.

Kiedy zaprezentowano koncepcję nowego stadionu w Ad-Dammamie?

1 lutego 2023 Arabia Saudyjska została potwierdzona jako gospodarz Pucharu Azji 2027. Wówczas zaprezentowano również stadiony, na których zaplanowano przeprowadzenie turnieju, w tym także projekt nowego Dammam Stadium.

Czy na nowym stadionie w Ad-Dammamie odbędą się mecze mundialu?

W tym samym czasie Arabia Saudyjska chciała, razem z Egiptem i Grecją, stworzyć kandydaturę na organizację Mistrzostw Świata 2030. Z planów tych ostatecznie nic nie wyszło, ale kraj skupił się na tym by, tym razem już samodzielnie, powalczyć o organizację kolejnego mundialu, w 2034.

Proces wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2034 oficjalnie ruszył 4 października 2023, a już 31 października 2023 prezydent FIFA Gianni Infantino ogłosił, że turniej odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Na jedną z aren tego turnieju wyznaczono również planowany Dammam Stadium.

Kiedy zaprezentowano zaktualizowane informacje dotyczące projektu Aramco Stadium?

Oficjalna oferta Arabii Saudyjskiej (tzw. „bid book”) na organizację mundialu w 2034 została opublikowana 31 lipca 2024. W ofercie znalazły się informacje na temat stadionów, na których mają się odbyć zawody, w tym także nowe informacje i wizualizacje dotyczące nowego obiektu w Ad-Dammamie.

Z oferty można było dowiedzieć się m.in., że projekt zmienił nazwę na Aramco Stadium. Aramco to państwowy koncern paliwowo-chemiczny, największy na świecie pod względem dziennej produkcji, a także druga firma na świecie pod względem przychodów. Siedziba Aramco znajduje się zaledwie ok. 10 km na południowy-zachód od miejsca, gdzie ma powstać nowy stadion.

Kto będzie gospodarzem Aramco Stadium?

31 lipca 2024 również samo Aramco wydało oświadczenie, stwierdzając że razem z państwowym deweloperem Roshn pracuje nad powstaniem nowego stadionu. Aramco od 2023 jest właścicielem klubu piłkarskiego Al Qadsiah FC, który w 2024 awansował do Saudi Pro League.

Al Qadsiah FC występuje na Prince Saud bin Jalawi Stadium, który oddalony jest o 2,5 km od miejsca, gdzie ma stanąć nowy obiekt. Po otwarciu nowego stadionu, Al Qadsiah FC ma zostać jego gospodarzem.

Kiedy powstanie Aramco Stadium?

Pierwsze prace przygotowujące teren pod inwestycję ruszyły już w drugiej połowie 2023. Firmy zainteresowane budową stadionu złożyły swoje oferty pod koniec 2023. W lutym 2024 dokonano wyboru głównego wykonawcy, którym zostało konsorcjum dwóch firm, belgijskiego BESIX i lokalnego Al Bawani. Kontrakt wart jest 3,7 mld saudyjskich riali.

Po podpisaniu umowy ruszyły właściwe prace budowlane. Budowa powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2026, dzięki czemu obiekt będzie gotowy na Puchar Azji 2027 i powstanie na długo przed Mistrzostwami Świata 2034.

Jak wyglądać będzie Aramco Stadium?

Chcąc nadać stadionowi oryginalny charakter, związany z miejscem w którym powstanie, za motyw przewodni przyjęto wiry, które występują naturalnie w wodach Zatoki Perskiej w pobliżu Ad-Dammamu. Obiekt otrzyma więc dynamiczną, spiralną formę, mającą z lotu ptaka przywodzić na myśl wir wodny.

Kompozycję imitującą wirującą wodę nadadzą arenie powtarzające się, nachodzące na siebie segmenty tworzące dach i elewację. Luki między poszczególnymi segmentami znajdą swoje zastosowanie jako kanały wentylacyjne, którymi powietrze będzie dostawać się do wnętrza. Zostaną tam rozpięte specjalne siatki, wychwytujące wilgoć z powietrza i hamujące przedostawanie się kurzu. Od zewnątrz obiekt otoczony będzie podwyższoną promenadą.

Stadion otrzyma typowo piłkarski profil. Trybuny będą mogły pomieścić ok. 46 tys. widzów i zostaną podzielone na dwie kondygnacje, przedzielone dodatkowo pasami lóż wzdłuż boiska. Górna krawędź trybun przyjmie falujący kontur, a w narożnikach powstaną telebimy.

Gdzie powstanie Aramco Stadium?

Nowy stadion powstanie kilkanaście kilometrów na południowy-wschód od centrum Ad-Dammamu, na terenie Dammam Sports City, gdzie znajduje się przebudowany w latach 2021–2023 stadion Ettifaq FC, a także obiekt należący do Al Nahda Club. Administracyjnie obszar ten położony jest na północnych krańcach miasta Al-Chubar, które jest częścią aglomeracji Ad-Dammamu.

Działka, na której powstanie nowy stadion była dotąd w dużej mierze niezagospodarowana. Obiekt zajmie jej północną część, choć pierwsze informacje sugerowały, że stadion powstanie nieco bardziej na południe (ok. 1 km), bliżej obiektów Ettifaq FC i Al Nahda Club.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023