Aramco Stadium
Pojemność | 46 096 |
---|---|
Kraj | Arabia Saudyjska |
Miasto | Ad-Dammam |
Kluby | Al Qadsiah FC |
Kategoria | Projekt realizowany |
Koszt | SAR 3.7 B ($1 B) |
Czas budowy | 2024–2026 |
Inne nazwy | Dammam Stadium |
Projekt | Populous |
Wykonawca | BESIX, Al Bawani |
Reklama
Aramco Stadium – opis projektu
Jak powstał projekt budowy Aramco Stadium?
Projekt nowego, reprezentacyjnego stadionu dla aglomeracji Ad-Dammamu we wschodniej Arabii Saudyjskiej powstał w związku z kandydaturą tego kraju na organizację Pucharu Azji 2027, jak również z planami organizacji mundialu.
Jak początkowo nazywany był projekt Aramco Stadium?
Projekt początkowo otrzymał nazwę Dammam Stadium. Obiekt faktycznie miał powstać w sąsiednim mieście Al-Chubar, a nie w samym Ad-Dammamie, choć wyznaczona działka znajduje się przy granicy administracyjnej obu miast, które stanowią część tej samej aglomeracji.
Kiedy zaprezentowano koncepcję nowego stadionu w Ad-Dammamie?
1 lutego 2023 Arabia Saudyjska została potwierdzona jako gospodarz Pucharu Azji 2027. Wówczas zaprezentowano również stadiony, na których zaplanowano przeprowadzenie turnieju, w tym także projekt nowego Dammam Stadium.
Czy na nowym stadionie w Ad-Dammamie odbędą się mecze mundialu?
W tym samym czasie Arabia Saudyjska chciała, razem z Egiptem i Grecją, stworzyć kandydaturę na organizację Mistrzostw Świata 2030. Z planów tych ostatecznie nic nie wyszło, ale kraj skupił się na tym by, tym razem już samodzielnie, powalczyć o organizację kolejnego mundialu, w 2034.
Proces wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2034 oficjalnie ruszył 4 października 2023, a już 31 października 2023 prezydent FIFA Gianni Infantino ogłosił, że turniej odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Na jedną z aren tego turnieju wyznaczono również planowany Dammam Stadium.
Kiedy zaprezentowano zaktualizowane informacje dotyczące projektu Aramco Stadium?
Oficjalna oferta Arabii Saudyjskiej (tzw. „bid book”) na organizację mundialu w 2034 została opublikowana 31 lipca 2024. W ofercie znalazły się informacje na temat stadionów, na których mają się odbyć zawody, w tym także nowe informacje i wizualizacje dotyczące nowego obiektu w Ad-Dammamie.
Z oferty można było dowiedzieć się m.in., że projekt zmienił nazwę na Aramco Stadium. Aramco to państwowy koncern paliwowo-chemiczny, największy na świecie pod względem dziennej produkcji, a także druga firma na świecie pod względem przychodów. Siedziba Aramco znajduje się zaledwie ok. 10 km na południowy-zachód od miejsca, gdzie ma powstać nowy stadion.
Kto będzie gospodarzem Aramco Stadium?
31 lipca 2024 również samo Aramco wydało oświadczenie, stwierdzając że razem z państwowym deweloperem Roshn pracuje nad powstaniem nowego stadionu. Aramco od 2023 jest właścicielem klubu piłkarskiego Al Qadsiah FC, który w 2024 awansował do Saudi Pro League.
Al Qadsiah FC występuje na Prince Saud bin Jalawi Stadium, który oddalony jest o 2,5 km od miejsca, gdzie ma stanąć nowy obiekt. Po otwarciu nowego stadionu, Al Qadsiah FC ma zostać jego gospodarzem.
Kiedy powstanie Aramco Stadium?
Pierwsze prace przygotowujące teren pod inwestycję ruszyły już w drugiej połowie 2023. Firmy zainteresowane budową stadionu złożyły swoje oferty pod koniec 2023. W lutym 2024 dokonano wyboru głównego wykonawcy, którym zostało konsorcjum dwóch firm, belgijskiego BESIX i lokalnego Al Bawani. Kontrakt wart jest 3,7 mld saudyjskich riali.
Po podpisaniu umowy ruszyły właściwe prace budowlane. Budowa powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2026, dzięki czemu obiekt będzie gotowy na Puchar Azji 2027 i powstanie na długo przed Mistrzostwami Świata 2034.
Jak wyglądać będzie Aramco Stadium?
Chcąc nadać stadionowi oryginalny charakter, związany z miejscem w którym powstanie, za motyw przewodni przyjęto wiry, które występują naturalnie w wodach Zatoki Perskiej w pobliżu Ad-Dammamu. Obiekt otrzyma więc dynamiczną, spiralną formę, mającą z lotu ptaka przywodzić na myśl wir wodny.
Kompozycję imitującą wirującą wodę nadadzą arenie powtarzające się, nachodzące na siebie segmenty tworzące dach i elewację. Luki między poszczególnymi segmentami znajdą swoje zastosowanie jako kanały wentylacyjne, którymi powietrze będzie dostawać się do wnętrza. Zostaną tam rozpięte specjalne siatki, wychwytujące wilgoć z powietrza i hamujące przedostawanie się kurzu. Od zewnątrz obiekt otoczony będzie podwyższoną promenadą.
Stadion otrzyma typowo piłkarski profil. Trybuny będą mogły pomieścić ok. 46 tys. widzów i zostaną podzielone na dwie kondygnacje, przedzielone dodatkowo pasami lóż wzdłuż boiska. Górna krawędź trybun przyjmie falujący kontur, a w narożnikach powstaną telebimy.
Gdzie powstanie Aramco Stadium?
Nowy stadion powstanie kilkanaście kilometrów na południowy-wschód od centrum Ad-Dammamu, na terenie Dammam Sports City, gdzie znajduje się przebudowany w latach 2021–2023 stadion Ettifaq FC, a także obiekt należący do Al Nahda Club. Administracyjnie obszar ten położony jest na północnych krańcach miasta Al-Chubar, które jest częścią aglomeracji Ad-Dammamu.
Działka, na której powstanie nowy stadion była dotąd w dużej mierze niezagospodarowana. Obiekt zajmie jej północną część, choć pierwsze informacje sugerowały, że stadion powstanie nieco bardziej na południe (ok. 1 km), bliżej obiektów Ettifaq FC i Al Nahda Club.
Reklama
Wizualizacje
-
* * *
* * *
2023:
Powiązane aktualności
2024
-
Ronaldo: Stadiony na mundial 2034? „Najlepsze mistrzostwa w historii”
W 2030 roku Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zawitają między innymi do Portugalii. Mimo wszystko gwiazdor Al-Nassr wygłasza, na pewno nie za darmo, kontrowersyjną tezę - mundial w Arabii Saudyjskiej będzie najlepszy w historii. Cristiano jest również pod wrażeniem stadionów. Tyle że na razie one nie istnieją…
-
MŚ 2034: Wysoka ocena Arabii Saudyjskiej jako organizatora mundialu
FIFA opublikowała raport oceniający kandydaturę Arabii Saudyjskiej do organizacji Mistrzostw Świata 2034, przyznając temu państwu wyższą ocenę za wymogi przetargowe niż zwycięskiej ofercie na edycję w 2026 roku, jednocześnie określając ocenę ryzyka dla praw człowieka jako „średnią”.
-
Mundial 2034: Ruszyła budowa „skręconego” stadionu
Rozpoczęła się budowa stadionu Aramco. Projekt, którym zarządza Aramco, zakłada współpracę BESIX i ALBAWANI w zakresie projektowania i budowy stadionu. Inwestycja ma zostać ukończona do 2026 roku.
-
Arabia Saudyjska: Stadion niczym wir wodny? Przedstawiono kolejny projekt na Mistrzostw Świata 2034
Projekt stadionu autorstwa Populous oraz plan zagospodarowania otaczającego go terenu w Al-Khobar został ujawniony. Stadion będzie gospodarzem meczów Pucharu Azji AFC w 2027 roku i Mistrzostw Świata w 2034 roku.
-
Arabia Saudyjska: Saudyjczycy prezentują niesamowite stadiony na mundial 2034
Arabia Saudyjska oficjalnie podała szczegóły dotyczące mundialu w 2034 roku. Prezentacja odbyła się w Paryżu, gdzie pokazano plany wykorzystania nowoczesnych stadionów w pięciu miastach. Czy Arabia Saudyjska zdoła przekonać międzynarodową społeczność piłkarską do swojej kandydatury?
2023
-
Mistrzostwa Świata 2034: Poznaliśmy gospodarza turnieju
Nie było wątpliwości, że piłkarski mundial w 2034 roku odbędzie się w Azji i/lub Oceanii. FIFA zachęcała wszystkie federacje z tej części świata do zgłaszania swoich kandydatur. Termin składania ofert upłynął z końcem października i ostatecznie wpłynęła tylko jedna aplikacja. Kandydatura została już zatwierdzona.
-
Puchar Azji 2027: Zamieszanie wokół wyboru gospodarza turnieju
3 grudnia 2019 AFC ogłosiła rozpoczęcie procesu wyboru gospodarza Pucharu Azji 2027. Federacje zainteresowane organizacją turnieju miały czas do 31 marca 2020 na zgłaszanie swoich kandydatur, w związku z pandemią COVID-19 termin ten wielokrotnie przesuwano. Po kilku latach znamy zarówno kraj, jak i stadiony, które ugoszczą piłkarzy.