Puchar Azji 2027: Zamieszanie wokół wyboru gospodarza turnieju

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Puchar Azji 2027: Zamieszanie wokół wyboru gospodarza turnieju 3 grudnia 2019 AFC ogłosiła rozpoczęcie procesu wyboru gospodarza Pucharu Azji 2027. Federacje zainteresowane organizacją turnieju miały czas do 31 marca 2020 na zgłaszanie swoich kandydatur, w związku z pandemią COVID-19 termin ten wielokrotnie przesuwano. Po kilku latach znamy zarówno kraj, jak i stadiony, które ugoszczą piłkarzy.

Reklama

Początkowe kandydatury

Do wyścigu zgłosiło się 5 krajów: Indie, Iran, Katar, Arabia Saudyjska i Uzbekistan. 16 grudnia 2020 swoją kandydaturę wycofał ostatni z wymienionych krajów i na placu boju pozostały cztery nacje. Wyboru zamierzano dokonać w listopadzie 2021 roku, później przełożono to na 2022 rok, a następnie na początek 2023 roku. Okres wyboru przypadł na czas pandemii COVID-19, z powodu której w maju 2022 roku Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023. W ich zastępstwie gospodarzem turnieju został Katar, co zostało ogłoszone 17 października 2022 roku. W związku z tym Katar przestał być kandydatem na gospodarza Pucharu Azji 2027.

W walce pozostały już tylko Indie i Arabia Saudyjska, ponieważ 13 października z wyścigu wycofał się Iran. 5 grudnia 2022 również Indie wycofały się z kandydatury, przez co Arabia Saudyjska pozostała jedynym kandydatem. Chociaż Arabia Saudyjska nigdy nie organizowała Pucharu Azji, odbywały się tu już m.in. turnieje o Puchar Konfederacji, młodzieżowe mistrzostwa świata, Puchar Narodów Arabskich czy Puchar Zatoki Perskiej.

Projekt jednego z arabskich stadionów© Saudi 2027

Arabia gotowa na piłkarskie święto

Puchar Azji 2027 będzie 19. edycją zawodów o piłkarskie mistrzostwo Azji. Turniej będzie trzecim z rzędu, w którym udział weźmie rekordowa liczba 24 uczestników. Arabia Saudyjska nigdy wcześniej nie była gospodarzem Pucharu Azji, chociaż imprezę organizowały już kraje z regionu - tak jak Katar, który miał okazję gościć najlepsze reprezentacje Azji już trzykrotnie. Piłkarze Arabii Saudyjskiej trzy razy triumfowali w tych rozgrywkach, a reprezentacja tego kraju zalicza się do najsilniejszych i najbardziej utytułowanych na kontynencie. Arabia Saudyjska dosyć poważnie podeszła do organizacji Pucharu Azji. Należy pamiętać, że nie jest to impreza tak popularna, jak choćby mistrzostwa Europy, a podczas meczów tego turnieju często widać pustki na trybunach.

Co ciekawe, tylko trzy z ośmiu zgłoszonych stadionów to obiekty które już istnieją: imponujący 60-tysięcznik z Dżuddy, niedawno gruntownie rozbudowany Prince Abdullah Al Faisal Stadium i King Saud University Stadium z Rijadu, oddany do użytku 8 lat temu. Pozostałe stadiony mają albo powstać od zera, tak jak Dammam Stadium, Qiddiya Stadium i Riyadh Stadium, albo zostać gruntownie przebudowane - do tych zalicza się King Fahd International Stadium i Prince Faisal bin Fahd Stadium. Również dwa stadiony zgłoszone jako rezerwowe są obiektami, które mają przejść gruntowną przebudowę (Prince Mohammed bin Fahad Stadium i Prince Saud bin Jalawi Stadium).

 King Abdullah Sports City Jeddah

© King Abdullah Sports City Jeddah

Arabia Saudyjska zaprezentowała całkiem ambitny projekt i wygląda na to, że turniej odbędzie się na ciekawych, nowoczesnych arenach. W kraju tym wciąż jednak brakuje nowych stadionów. Z przygotowanego przez organizatorów “bid booka” można się dowiedzieć, że wiele świeżych projektów wykonała utytułowana pracownia Populous. Na tak ambitne podejście do tematu z pewnością wpływ miał przykład sąsiedniego Kataru, który organizował mistrzostwa świata, budując przy tym wiele nowoczesnych stadionów.

Reklama