Guangzhou Football Park

Pojemność 73 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
Miasto Kanton
Kluby Guangzhou FC
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2020–2025
Projekt Guangdong Province Architectural Design and Research Institute
Wykonawca China Construction Fourth Engineering Bureau

Reklama

Guangzhou Football Park – opis projektu

Jaka jest historia projektu budowy nowego, reprezentacyjnego stadionu w Kantonie?

W drugiej dekadzie XXI wieku klub piłkarski Guangzhou Evergrande FC z Kantonu, ogromnego miasta (i jeszcze większej aglomeracji) na południu Chin, wspierany przez giganta rynku nieruchomości Evergrande Group, odnosił serię nadzwyczajnych sukcesów sportowych i cieszył się dużym zainteresowaniem kibiców.

Dzięki możliwościom, jakie posiadało Evergrande Group, planowano wybudować dla zespołu nowy stadion. Nie byłby to zwyczajny stadion, bowiem z pojemnością 100 tys. widzów stałby się największym (typowo piłkarskim) stadionem na świecie, przynajmniej do czasu rozbudowy Camp Nou. Obiekt miał powstać ok. 20 km na południe od centrum Kantonu, w pobliżu stacji kolejowej Guangzhou South.

W pierwotnej wersji projektu stadion miał wyglądać jak kwitnący kwiat lotosu. Chociaż była to wizja bardzo imponująca, wzbudziła również sporo kontrowersji, dlatego kilka miesięcy po prezentacji przyjęto zmodyfikowany, bardziej stonowany wariant, zgodnie z którym stadion miał przypominać zarówno kwiat, jak i diament.

Budowa ruszyła w 2020 i początkowo przebiegała bardzo sprawnie, jednak w jej trakcie Evergrande Group popadło w ogromne tarapaty finansowe i nie było w stanie dalej utrzymywać klubu, ani płacić za budowę stadionu. Od połowy 2021 prace przebiegały już w znacznie wolniejszym tempie. W połowie 2022 budowę całkowicie wstrzymano, a projekt przejęła spółka kontrolowana przez miasto.

Budowę postanowiono dokończyć, jednak już według zupełnie innego projektu. Pojemność zmniejszono do 73 tys. widzów, co wciąż ma uczynić stadion największym – przynajmniej w samych Chinach. Prace wznowiono w marcu 2024, a zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025.

Jak w szczegółach przedstawia się historia realizacji projektu nowego stadionu w Kantonie?

Więcej szczegółów dotyczących początków projektu i planów budowy stadionu Evergrande z widownią na 100 tys. osób można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy rozpoczęto budowę nowego stadionu w Kantonie?

Budowa stadionu według pierwotnej koncepcji, zakładającej powstanie 100-tysięcznika, rozpoczęła się w kwietniu 2020. Prace realizowało przedsiębiorstwo China Construction Fourth Engineering Bureau, a kontrakt na budowę warty był 4,3 mld yuanów. Razem z innymi kosztami (w tym ogromną ceną działki – 6,81 mld yuanów), wydatki inwestora, Evergrande Group, miały przekroczyć 12 mld yuanów.

Prace początkowo przebiegały zgodnie z planem. Po wykonaniu fundamentów w 2020, w pierwszej połowie 2021 powstał dolny pierścień trybun.

Dlaczego wstrzymano budowę nowego stadionu w Kantonie?

W 2021 pojawiły się informacje o ogromnych problemach Evergrande Group i długach przekraczających 300 mld $ (problemy te później doprowadziły przedsiębiorstwo do bankructwa i likwidacji).

W związku z problemami Evergrande, w połowie 2021 budowa stadionu zwolniła. Nadzór nad inwestycją przejęła miejska spółka Guangzhou City Investment Group. Prace wciąż były prowadzone, choć w ciągu kolejnego roku nie zanotowano już znaczących postępów.

3 sierpnia 2022 podpisano porozumienie, na mocy którego teren wraz z niedokończonym stadionem został przekazany z powrotem lokalnym władzom. Zadłużone Evergrande otrzymało za oddanie działki 5,52 mld yuanów. Prace budowlane zostały wstrzymane całkowicie.

Kiedy powstała nowa, zredukowana koncepcja Guangzhou Football Park?

We wrześniu 2022 miasto ogłosiło nowy przetarg na sprzedaż działki. Cenę wyjściową określono na poziomie 3,155 mld yuanów (znacznie niższa, niż w 2020, kiedy wynosiła 6,81 mld yuanów). Rozstrzygnięcie przetargu miało miejsce 10 października 2022, a nabywcą (za cenę bazową 3,155 mld yuanów) zostało Guangzhou City Investment Group, ta sama spółka, która faktycznie przejęła zarząd nad projektem już w 2021.

Guangzhou City Investment Group zaprosiło architektów do pracy nad optymalizacją projektu oraz ogłosiło zmianę nazwy stadionu na Guangzhou Football Park (z wcześniej używanej Guangzhou Evergrande Football Stadium).

6 września 2023 Guangdong Province Architectural Design and Research Institute ogłosiło zwycięstwo w konkursie na koncepcję optymalizacji projektu Guangzhou Football Park i opublikowało pierwsze wizualizacje nowej koncepcji.

Kiedy budowa Guangzhou Football Park zostanie dokończona?

Dokończenie budowy stadionu powierzono przedsiębiorstwu China Construction Fourth Engineering Bureau (to samo, które rozpoczęło budowę i prowadziło ją aż do zawieszenia w związku z problemami Evergrande). Wartość nowego kontraktu to 2,356 mld yuanów. Prace zostały wznowione 26 marca 2024, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2025.

Relację z budowy Guangzhou Football Park można zobaczyć na osobnej podstronie

Co zakłada koncepcja Guangzhou Football Park?

Nowy projekt zakłada dokończenie budowy stadionu w ograniczonym zakresie, w porównaniu do pierwotnych planów. Zmiany obejmują redukcję pojemności trybun do 73 tys. widzów (w porównaniu do wcześniej zakładanych 100 tys.), a wysokość budynku ma wynosić 63,6 m (zamiast 91,85 m).

Kompletnej przemianie uległ wygląd zewnętrzny: zamiast nawiązania do kwiatu lotosu oraz diamentu, nowa koncepcja inspirowana jest wzorem starożytnego artefaktu ze smokiem i feniksem, który odnaleziono w Mauzoleum Króla Nanyue, a także lokalną sztuką rzeźbienia w kości słoniowej.

Trybuny zostaną podzielone na trzy piętra (w tym dosyć wąski, środkowy poziom) i będą przykryte lekkim, membranowym zadaszeniem. Na sześciu kondygnacjach zaplecza (w tym dwóch podziemnych) znajdą się parkingi, szatnie, pokoje funkcyjne, sala konferencyjna, powierzchnie komercyjne oraz sale gimnastyczne.

Jaką rolę pełnić będzie Guangzhou Football Park?

Pomimo redukcji pojemności do 73 tys. widzów, Guangzhou Football Park wciąż ma być największym stadionem piłkarskim w Chinach i zaliczać się do największych w całej Azji. Będzie to reprezentacyjny stadion nie tylko samego Kantonu, ale i całego obszaru metropolitalnego Delty Rzeki Perłowej.

Gospodarzem nowego obiektu najprawdopodobniej będzie drużyna Guangzhou FC (dawniej Guangzhou Evergrande FC), chociaż po wycofaniu się Evergrande Group ze sponsoringu, zespół stracił wiodącą pozycję i w 2022 spadł do China League One. Stadion będzie przystosowany do organizacji najważniejszych imprez krajowych oraz międzynarodowych, jak spotkania piłkarskiego Pucharu Azji czy mistrzostw świata FIFA.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020