Longxing Football Stadium

Pojemność 60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
Miasto Chongqing
Kluby
Kategoria Projekt zrealizowany
Koszt CNY 2.8 mld / bln
Czas budowy 04.2020 – 10.2022

Reklama

Longxing Football Stadium – opis projektu

Jak powstały plany nowego, piłkarskiego stadionu w Chongqing?

Impulsem do powstania projektu nowego stadionu w Chongqing, było przyznanie Chinom w czerwcu 2019 praw do organizacji piłkarskiego Pucharu Azji 2023. Pod koniec 2019 ogłoszono, że Chongqing będzie jednym z miast-gospodarzy imprezy. W Chongqing rozgrywano mecze Pucharu Azji już w 2004, kiedy Chiny po raz pierwszy gościły tę imprezę. Spotkania odbywały się wówczas na nowo wybudowanym Chongqing Olympic Sports Center Stadium.

Na kolejny turniej powstać miał jednak zupełnie nowy stadion, w układzie typowo piłkarskim (bez bieżni lekkoatletycznej), pierwszy tego typu w regionie. Początkowo planowano go wybudować bliżej centrum aglomeracji, ostatecznie wybrano jednak teren w Longxing, na północno-wschodnich przedmieściach Chongqing, oddalony o ponad 40 km od centrum. Obszar ten w ostatnich kilku latach przed budową stadionu zaczął się gwałtownie rozwijać, tracąc swój dotychczasowy, rolniczy charakter.

Jak powstaje nowy stadion w Chongqing?

Pierwsze prace nad budową stadionu rozpoczęły się 24 kwietnia 2020. Zakończenie budowy planowane jest na koniec października 2022, a otwarcie ma nastąpić w grudniu tego samego roku. Koszt realizacji projektu to 2,8 mld yuanów. Potencjalnym gospodarzem stadionu mógł zostać klub Chongqing Lifan, występujący w Chinese Super League. W maju 2022, z przyczyn finansowych, zespół został jednak rozwiązany. Również w maju 2022 Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023, w związku z sytuacją wynikającą z pandemii COVID-19.

Negatywne okoliczności nie wpłynęły jednak na budowę, którą w dalszym ciągu kontynuowano. Pomimo rozwiązania Chongqing Lifan, lokalni sympatycy futbolu nie tracą nadziei na odtworzenie w przyszłości profesjonalnej drużyny piłkarskiej, która będzie reprezentować 17-milionową metropolię. Obiekt mógłby się stać również częścią potencjalnej kandydatury Chin na organizację mundialu. Ponadto, chociaż obiekt przeznaczony ma być głównie do rozgrywania meczów piłkarskich, będzie także przystosowany do organizacji wielu innych imprez sportowych i pozasportowych, np. dużych koncertów.

Jak będzie wyglądać nowy stadion w Chongqing?

Pojemność stadionu wyniesie 60 000 widzów, co pozwoli zaliczyć go do grona największych, typowo piłkarskich stadionów w kraju. Boisko ze wszystkich stron otoczą żelbetowe trybuny. Widownia zostanie podzielona na trzy piętra, za wyjątkiem trybuny za południową bramką, gdzie zrezygnowano ze środkowego poziomu na rzecz powiększenia dolnej kondygnacji. Poszerzony w ten sposób dolny poziom ma pomieścić 9000 widzów i będzie przeznaczony dla najzagorzalszych kibiców rezydującego klubu. Będzie to największa tego rodzaju trybuna w Chinach.

W miejsce dolnego poziomu trybun za północną bramką pozostawiono natomiast pustą przestrzeń, która będzie mogła zostać wykorzystana np. jako miejsce dla sceny w przypadku organizacji koncertu. Przy okazji meczów, w tym miejscu ustawiana będzie składana trybuna. Trybuny stadionu wyposażone zostaną w składane krzesełka o ciepłych barwach, ułożone w falujące wzory. Górna krawędź trybun będzie wznosić się i opadać, dopasowując się do owalnej formy obiektu.

Trybuny zostaną obłożone stalowym szkieletem, który nada stadionowi ostateczny, zewnętrzny kształt. Szkielet da podstawę dla elewacji oraz poszycia dachu. Na powłoce fasady znajdą się delikatne zagięcia, biegnące pod skosem w górę. Metaliczna fasada poprzecinana będzie czterema pasami stworzonymi z przeźroczystego materiału. Motyw ten będzie kontynuowany także w zadaszeniu, dzięki czemu obiekt otrzyma jednolitą i jednocześnie oryginalną prezencję. Na panelach zostaną zamontowane lampy LED, dzięki którym nocą fasadę można będzie zamienić w olbrzymi, multimedialny ekran.

Nad trybunami za bramkami zawieszone zostaną dwa telebimy. Na stadionie znajdą się m.in. powierzchnie komercyjne i miejsca VIP na trybunach. W ramach projektu powstaną także boiska treningowe oraz ponad 2000 miejsc parkingowych.

Reklama

Wizualizacje