Estadio Banorte (Estadio Azteca)

Pojemność 90 000
Kraj Meksyk
Miasto Meksyk
Kluby Club América
Kategoria Projekt realizowany
Koszt MXN 1.51 B ($75.9 M)
Czas budowy 2024–2026
Projekt Populous

Reklama

Estadio Banorte (Estadio Azteca) – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt modernizacji Estadio Azteca?

Największa modernizacja w historii Estadio Azteca, największego i najważniejszego stadionu w Meksyku, ma miejsce w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Świata 2026. Prace rozpoczęły się w połowie 2024 i mają się zakończyć na początku 2026 – w tym czasie obiekt będzie wyłączony z użytkowania.

Prace mają szeroki zakres, ale zmiany nie będą rewolucyjne – Estadio Azteca zachowa swój dotychczasowy styl i charakter.

Wygląd zewnętrzny stadionu uatrakcyjnią bandy LED, które zostaną zamontowane na elementach żelbetowego szkieletu – charakterystycznych kolumnach i poprzecznych belkach. Remont przejdzie też dach oraz wejścia na stadion.

Wewnątrz obiekt zwiększy swoją pojemność do 90 tys. widzów, przebudowane zostaną loże VIP, sektor prasowy zostanie przeniesiony do narożnika, a nowe szatnie będą położone centralnie, pod wschodnią trybuną – zamiast dotychczasowej lokalizacji za jedną z bramek.

Stadion zostanie kompleksowo unowocześniony i dostosowany do współczesnych standardów, aby zapewnić widzom maksymalny komfort oraz podnieść jakość oferty VIP. Zmiany mają przygotować obiekt na prestiżowy mecz otwarcia oraz pozostałe spotkania mundialu, a także podtrzymać jego wiodącą rolę na kolejne lata.

Dlaczego podjęto się modernizacji Estadio Azteca?

Plany modernizacji Estadio Azteca powstały w związku z piłkarskimi Mistrzostwami Świata 2026, które mają odbyć się w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wybór krajów z Ameryki Północnej na organizatorów mundialu w 2026 miał miejsce w czerwcu 2018. Ma to być największy jak dotąd mundial w historii – po raz pierwszy zawody zostaną rozegrane w trzech krajach i weźmie w nich udział rekordowa liczba 48 reprezentacji.

W czerwcu 2022 ogłoszono obiekty mundialu – większość aren ma się znajdować w Stanach Zjednoczonych, a w Meksyku mecze rozegrane zostaną tylko na trzech stadionach, w tym na Estadio Azteca.

Dla legendarnego Estadio Azteca będzie to już trzeci mundial w historii – poprzednio (1970, 1986) stadion stanowił najważniejszą arenę mistrzostw i gościł mecze finałowe, tym razem zaplanowano na nim „tylko” mecz otwarcia.

Kiedy powstały plany modernizacji Estadio Azteca?

Pierwsze plany modernizacji Estadio Azteca pojawiły się już w czerwcu 2022, tuż po ogłoszeniu aren mundialu. Wówczas zakładano nie tylko remont stadionu, ale również duże zmiany w otoczeniu – na zachód od Estadio Azteca stanąć miało ogromne centrum handlowe.

Ostatecznie z budowy centrum handlowego zrezygnowano i skupiono się wyłącznie na modernizacji stadionu. Pierwsze szczegóły inwestycji oraz nowe wizualizacje pojawiły się w mediach na początku 2024. Za projekt odpowiedzialne jest znane amerykańskie studio Populous.

Kiedy Estadio Azteca zostanie zmodernizowany?

Przebudowa ruszyła po finałowym dwumeczu turnieju Clausura 2024 (rewanż rozegrano 26 maja 2024 na Estadio Azteca). Prace miały się zakończyć pod koniec 2025; według późniejszych informacji, zakończenie przebudowy ma nastąpić w lutym 2026.

Dlaczego Estadio Azteca zmienił nazwę na Estadio Banorte?

W marcu 2025 ogłoszono partnerstwo z Banorte, jednym z największych banków w Meksyku. W zamian za przyznanie 12-letniego kredytu, zabezpieczającego finansowanie przebudowy stadionu przed mundialem, Banorte zostało sponsorem tytularnym obiektu, który po raz pierwszy otrzymał komercyjną nazwę: Estadio Banorte.

Kwota, na jaką udzielona została pożyczka wynosi 2,1 mld pesos, choć z wcześniejszych informacji wynika, że na modernizację stadionu wystarczy nieco ponad 1,5 mld pesos.

Co zakłada projekt modernizacji Estadio Azteca?

Modernizacja jest największą w dotychczasowej historii Estadio Azteca – prace wymagają zamknięcia stadionu na cały okres prac, które potrwają ponad półtora roku. Pomimo stosunkowo dużego zakresu robót, zmiany na stadionie nie będą rewolucyjne i w dużej mierze zachowa on swoją dotychczasową formę.

Prace mają objąć m.in. reorganizację części lóż VIP, przebudowę fragmentów dolnych partii trybun oraz zwiększenie liczby miejsc dla widzów do 90 tys. Loże prasowe mają zostać przeniesione do północno-wschodniego narożnika.

Istotną zmianą będzie budowa nowych szatni dla zawodników, które będą położone centralnie, pod wschodnią trybuną, a nie jak dotychczas za jedną z bramek. Modernizacja obejmie też utworzenie nowych punktów gastronomicznych, wymianę telebimów, remont toalet czy nowy system monitoringu.

Na zewnątrz żelbetowe belki i filary zostaną wzbogacone o bandy LED, które uatrakcyjnią wygląd stadionu i umożliwią tworzenie barwnych choreografii. Przebudowa dotyczyć będzie również wejść na stadion. Remont przejdzie też zadaszenie, które dodatkowo otrzyma translucentne, podświetlane panele.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2025

2024