Macquarie Point Stadium
Pojemność | 23 000 |
---|---|
Kraj | Australia |
Miasto | Hobart |
Kluby | |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | A$ 715 M ($ 476.4 M) |
Czas budowy | 2025–2028 |
Reklama
Macquarie Point Stadium – opis projektu
Dlaczego w Hobart potrzebny jest nowy stadion?
Ponieważ futbol australijski cieszy się w Tasmanii ogromną popularnością, od czasu przekształcenia ligi stanu Wiktoria (VFL) w rozgrywki ogólnokrajowe (AFL) w 1990 trwają dyskusje na temat ustanowienia w Tasmanii drużyny, która uczestniczyłaby w tych zawodach. Przez lata jednak celu tego nie udało się zrealizować, a jedyną namacalną obecnością ligi na wyspie są okazjonalnie rozgrywane mecze drużyn mających swą siedzibę w Melbourne.
Jeszcze w 2019 powstał raport stwierdzający, że żaden z dwóch największych stadionów na wyspie, ani Bellerive Oval w stolicy stanu, Hobart, ani York Park w Launceston (drugie co do wielkości miasto Tasmanii, zlokalizowane w północnej części wyspy i również aspirujące do goszczenia zespołu AFL), mogących pomieścić po ok. 20 000 widzów, nie stanowi poważnej oferty na stanie się domowym obiektem potencjalnej drużyny AFL.
Pożądanym rozwiązaniem, będącym jednym z kluczowych warunków dołączenia drużyny z Tasmanii jako 19. zespołu ligi, jest budowa nowego, większego i bardziej nowoczesnego stadionu.
Jaka była poprzednia koncepcja nowego stadionu w Hobart?
1 marca 2022 premier Tasmanii, Peter Gutwein, przedstawił plan powstania nowego stadionu w Hobart. Stadion miał stanąć nad brzegiem rzeki Derwent, na sztucznie usypanym nabrzeżu, w tzw. Regatta Point. Obiekt miał posiadać rozsuwany dach i trybuny na 27 000 widzów. Koszt budowy stadionu szacowano na 750 mln dolarów australijskich.
Kiedy powstała nowa wizja stadionu w Macquarie Point?
Po konsultacjach z działaczami ligi AFL nastąpił jednak zwrot i we wrześniu 2022 na preferowaną lokalizację wyznaczono tzw. Macquarie Point. Miejsce to znajduje się w niedużej odległości od Regatta Point, w pobliżu obelisku „The Cenotaph”. Wybór Macquarie Point eliminuje konieczność usypywania sztucznego nabrzeża.
Co zakłada koncepcja nowego Macquarie Point Stadium?
Poprzednia koncepcja stadionu z rozsuwanym dachem została zarzucona. Nowa wizja zakłada budowę obiektu o pojemności 23 000 widzów, ze stałym, w dużej mierze przeźroczystym dachem, pokrywającym zarówno trybuny, jak i boisko. Jako obiekt przystosowany do rozgrywek futbolu australijskiego, będzie wyposażony w owalne pole gry. Wstępne wizualizacje ukazujące nową koncepcję pojawiły się w listopadzie 2022.
Brak konieczności usypywania nabrzeża, rezygnacja z ruchomego dachu i zmniejszenie pojemności miały pozwolić zredukować koszty. Te rzeczywiście zostały zmniejszone, choć stosunkowo niedużo, bo tym razem koszt powstania obiektu szacuje się na 715 mln A$.
Komu służyć będzie Macquarie Point Stadium?
Głównym gospodarzem Macquarie Point Stadium będzie nowy zespół AFL, który w założeniu ma reprezentować całą Tasmanię. Oprócz nowego stadionu w Hobart, jego bazą będzie także York Park w Launceston, który ma zostać zmodernizowany. Drużyna prawdopodobnie będzie nosić nazwę „Devils”. Zespół ma przystąpić do rozgrywek ligi AFL w 2028, a jeśli do tego czasu nowy stadion nie będzie jeszcze ukończony, zespół swoje pierwsze mecze w Hobart rozgrywać będzie na Bellerive Oval.
Nowy stadion, choć przeznaczony przede wszystkim dla nowego zespołu AFL, ma stać się miejscem organizowania wielu różnych imprez sportowych i kulturalnych. Pełne zadaszenie obiektu pozwoli zaliczyć go do grona najnowocześniejszych tego typu aren w kraju i zwiększy możliwości ściągania dużych imprez. Z drugiej strony istnieją obawy, że stały dach może uniemożliwić organizację międzynarodowych meczów krykieta.
Gdzie powstanie nowy stadion w Hobart?
Macquarie Point, które wyznaczono na lokalizację nowego stadionu, znajduje się tuż obok ścisłego centrum Hobart, u brzegów rzeki Derwent. Miejsce to dawniej posiadało przemysłowy charakter. Znajdował się tutaj duży punkt przeładunku towarów. Po otwarciu w 2014 na północ od miasta nowego Brighton Transport Hub, zamknięto linię kolejową prowadzącą do Macquarie Point i terminal stracił na znaczeniu.
Postindustrialny obszar położony niemal w samym centrum miasta postanowiono zrewitalizować. W tym celu powstało Macquarie Point Development Corporation. Pojawiły się różne pomysły na przyszłe zagospodarowanie terenu.
Plan z 2016 zakładał budowę obiektów o charakterze komercyjnym, m.in. obiektów handlowych i apartamentów, a także galerii sztuki czy centrum badań antarktycznych. Istniał też pomysł na urządzenie w tym miejscu centrum prawdy i pojednania, mającego poruszać tematykę historii współegzystencji Aborygenów i białej ludności.
Co ciekawe, już w przeszłości proponowano tutaj budowę stadionu, żadna z dwóch powstałych koncepcji nie doczekała się jednak realizacji. Po pojawieniu się w 2022 nowych planów budowy stadionu, stały się one głównym przedmiotem dyskusji w kontekście przyszłego rozwoju Macquarie Point.
Jak planuje się sfinansować budowę Macquarie Point Stadium?
Według szacunków, do budowy stadionu wymagane będzie 715 mln A$. Rząd Tasmanii planował przeznaczyć na ten cel 375 mln A$. 15 mln A$ miało dołożyć AFL. 85 mln A$ planowano pozyskać z pożyczek lub z zysków z wynajmu. Brakujące 240 mln A$ Tasmańczycy chcieli otrzymać z budżetu federalnego.
Kiedy zapadły kluczowe decyzje dla budowy Macquarie Point Stadium?
Pod koniec kwietnia 2023 rząd Australii zatwierdził 240 mln A$ dofinansowania na budowę nowego stadionu w Hobart. Niedługo później, na początku maja, komisja AFL jednogłośnie przyjęła wniosek o rozszerzenie ligi o dodatkowy, 19. zespół z Tasmanii. Drużyna otrzymała licencję na grę w AFL od 2028.
Jakie kontrowersje wzbudzają plany budowy nowego stadionu w Hobart?
Plany budowy stadionu wzbudzają jednak niemałe kontrowersje. Niektóre analizy finansowe wykazują, że projekt jest nierentowny i stadion będzie przynosił spore straty. Istnieją także obawy, że obiekt zakłóci widok spod obelisku „The Cenotaph”.
Niedługo po kluczowych decyzjach z przełomu kwietnia i maja 2023 pod parlamentem Tasmanii zorganizowano protest przeciwko powstaniu stadionu. W demonstracji uczestniczyło ok. 6 tys. osób, domagających się by pieniądze przeznaczone na stadion wykorzystać na bardziej potrzebne cele, jak opieka medyczna i budowa przystępnych cenowo mieszkań.
Dwoje deputowanych Izby Zgromadzenia Tasmanii, głównie na znak protestu przeciwko dużym wydatkom na stadion, w maju 2023 wystąpiło z Partii Liberalnej, przez co partia straciła większość w tasmańskim parlamencie.
Kiedy powstanie nowy stadion w Hobart?
Protesty i inne przeszkody pokazują, że inicjatywę może czekać jeszcze sporo wyzwań na drodze do powstania stadionu i nowego zespołu AFL. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa mogłaby się rozpocząć w 2025, a stadion miałby być gotowy w 2028 lub 2029.
Reklama