Australia: Koncept przezroczystego stadionu?

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Australia: Koncept przezroczystego stadionu? Stadion Macquarie Point w Hobart nie ma jeszcze ostatecznego projektu koncepcyjnego, ale nowo wybrani architekci, którzy zrealizują przedsięwzięcie twierdzą, że będzie on inny niż wcześniej proponowana wersja i nie stanie się betonową bryłą. Co zaproponował nowy konsultant projektowy tasmańskiej areny?

Reklama

Co pierwotnie planowano?

Ponieważ futbol australijski cieszy się w Tasmanii ogromną popularnością, a lokalna społeczność nie ma regionalnego reprezentanta, zaplanowano stworzenie zespołu, który miałby dołączyć do australijskiej ligi futbolowej – Tasmanian Football Club. Jednak aby pomysł się ziścił, jednym z kluczowych warunków dołączenia drużyny z Tasmanii jako 19. zespołu jest budowa nowego, dużego i nowoczesnego stadionu.

Po konsultacjach z działaczami ligi AFL nastąpił zwrot i we wrześniu 2022 roku na preferowaną lokalizację wyznaczono tzw. Macquarie Point. Miejsce to znajduje się w niedużej odległości od Regatta Point, drugiej, preferowanej lokalizacji powstania nowego obiektu. Wybór tego miejsca eliminuje konieczność usypywania sztucznego nabrzeża.

Rezygnacja z ruchomego dachu i zmniejszenie pojemności do 23 000 miejsc miały pozwolić zredukować koszty. Te rzeczywiście zostały zmniejszone, choć stosunkowo niedużo, bo tym razem koszt powstania Macquarie Point Stadium szacuje się na 715 mln A$ (1,9 mld zł).

Projekt Macquarie Point Stadium© AFL

Zmiana koncepcji

Australijska firma COX Architecture została mianowana głównym konsultantem projektowym stadionu. Wygrała ona przetarg opiewający na około 38 mln $. Przedsiębiorstwo zaprojektowało w przeszłości takie obiekty sportowe jak Optus Stadium w Perth, Allianz Stadium w Sydney i przeprojektowała Adelaide Oval.

Nowi architekci obiecują odmienione oblicze areny, twierdząc, że stara koncepcja nie pasuje do ich wizji, a dyrektor Alastair Richardson stwierdził, że jego firma ma kilka pomysłów na potencjalne projekty. Patrząc na wizualizacje wykonane w zeszłym roku, stadion był postrzegany jako solidna bryła, a celem jest, aby nie był on jednolity - powiedział.

W skład zespołu, który zbuduje nową arenę wchodzi lokalna tasmańska firma architektoniczna Cumulus Studio oraz wyspecjalizowani inżynierowie, technicy, lokalni eksperci i międzynarodowy partner Schlaich Bergermann Partners (SBP), który wnosi doświadczenie w wiodących na świecie projektach, takich jak SoFi Stadium w Kalifornii. Oprócz tego podczas budowy ponad 10 studentów architektury pracujących w biurach projektowych dostanie dodatkowy staż.

Ta arena musi być odpowiednio wyskalowana, przezroczysta, otwarta, czymś, co faktycznie wiąże się z miastem, a nie betonową ścianą, która blokuje dostęp do tego miejsca. Richardson stwierdził, że aby dodać lekkości arenie, dach musiałby być również prześwitujący. Jedną z kluczowych rzeczy, które chcemy zrobić, jest upewnienie się, że jest to związane z krajobrazem ulicy, że jest to związane z ludźmi spacerującymi po okolicy – powiedział. Budowa zostanie przeprowadzona w taki sposób, aby wojskowy monument z drugiej wojny światowej, Cenotaph, został nietknięty.

Projekt Macquarie Point Stadium© AFL

Dodatkowo w zeszłym roku wykonano obszerną analizę rozmiaru stadionu i płyty boiska, aby sprawdzić czy zmieści się ono w planowanym miejscu. Jak wynika z przeprowadzonego badania, wszystko jest porządku, a Macquarie Point będzie ostatecznym miejscem zakotwiczenia areny. Cena projektu zostanie utrzymana, według wyliczeń 715 mln A$ wystarczy na realizację przezroczystego projektu.

Macquarie Point Development Corporation pozostaje optymistą, jeśli chodzi o ukończenie stadionu przed sezonem w 2029 roku. Zaktualizowany projekt koncepcyjny stadionu ma zostać opublikowany w połowie tego roku. Czekamy z niecierpliwością!

Reklama