Allianz Stadium
Pojemność | 42 500 |
---|---|
Kraj | Australia |
Miasto | Sydney |
Kluby | Sydney Roosters RLC, New South Wales Waratahs, Sydney FC |
Inauguracje | 28.08.2022 |
Czas budowy | 2019–2022 |
Koszt | 828 mln AU$ (578 US$) |
Projekt | Cox Architecture |
Wykonawca | John Holland |
Adres | Driver Ave, Moore Park NSW 2021 |
Reklama
Allianz Stadium – opis stadionu
Jak doszło do budowy nowego Allianz Stadium w Sydney?
We wrześniu 2015 rząd stanu Nowa Południowa Walia ujawnił pierwsze plany budowy nowego stadionu w miejscu istniejącego już Allianz Stadium w Sydney. Nowa arena miałaby pomieścić ok. 50-55 tys. widzów. Kolejne plany rząd zaprezentował w 2017. Zgodnie z nimi, nowy stadion miałby pojemność zbliżoną do swojego poprzednika, ok. 45 tys. widzów.
Plany te były o tyle zaskakujące, że Allianz Stadium był jeszcze stosunkowo młodym obiektem, powstałym w 1988. Na przebudowę planowano wydać też niebagatelną kwotę, ówczesne szacunki przewidywały wydatek rzędu 700 mln dolarów australijskich, pokryty wyłącznie z funduszy publicznych.
Mimo głosów krytycznych, inwestycję postanowiono zrealizować. 5 października 2018 odbyło się ostatnie oficjalne wydarzenie na starym stadionie (koncert Michaela Buble), a tydzień później zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego obiektu, którą stworzyło biuro Cox Architects, to samo, które projektowało poprzedni stadion z 1988.
Jak przebiegała budowa nowego Allianz Stadium w Sydney?
W grudniu 2018 zawarto umowę z firmą Lendlease na rozbiórkę starego obiektu, a następnie budowę w jego miejscu nowego stadionu. Porozumienie zakładało wykonanie wszystkich prac za kwotę 729 mln dolarów. W lipcu 2019, kiedy większość prac rozbiórkowych było już wykonanych, zerwano jednak porozumienie z Lendlease, które domagało się wyższej kwoty za przeprowadzenie inwestycji.
W grudniu 2019 podpisano umowę z nowym wykonawcą, firmą John Holland, która zobowiązała się dokończyć inwestycję za kwotę 735 mln dolarów (całkowity koszt projektu wzrósł tym samym do 828 mln dolarów). Prace nie zostały spowolnione przez pandemię COVID-19 i nowy wykonawca prowadził je zgodnie z harmonogramem. W marcu 2022 ogłoszono, że sponsorem tytularnym stadionu będzie, podobnie jak to było w przypadku jego poprzednika, firma ubezpieczeniowa Allianz.
Kiedy otwarto nowy Allianz Stadium w Sydney?
Uroczysta inauguracja stadionu miała miejsce 28 sierpnia 2022. W dniu otwarcia zorganizowano szereg atrakcji, chętni mogli m.in. zwiedzić wnętrza stadionu, spotkać się ze sportowcami czy wejść na murawę. Wieczorem odbyły się pokazy multimedialne, taneczne oraz pirotechniczne, połączone z występami australijskich gwiazd, Guy Sebastiana i Baker Boya.
Komu służy Allianz Stadium w Sydney?
Głównymi użytkownikami stadionu są trzy kluby, jeden piłkarski – Sydney FC, występujący w rozgrywkach A-League i dwa zespoły rugby: Sydney Roosters, grający w National Rugby League oraz New South Wales Waratahs, uczestnik rozgrywek Super Rugby. Obiekt ma być również jedną z aren piłkarskich mistrzostw świata kobiet w 2023 i olimpijskiego turnieju piłki nożnej w 2032. Stadion jest także rozważany jako część potencjalnej kandydatury Australii na organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2034. Obiekt może gościć też inne wydarzenia, jak np. koncerty. Operatorem areny jest Sydney Cricket Ground Trust.
Jak wygląda Allianz Stadium w Sydney?
Obiekt znajduje się w niedużej odległości od centrum aglomeracji Sydney, tuż obok Sydney Cricket Ground. Stadion posiada prostokątne boisko, przeznaczone głównie do rozgrywek piłki nożnej i rugby. Boisko ze wszystkich stron otoczone jest trybunami, dwupiętrowymi na całym obwodzie, z dodatkową kondygnacją wzdłuż linii bocznych. Pojemność obiektu wynosi 42 500 widzów.
Krzesełka na trybunach tworzą ciekawy układ kolorystyczny, z motywami nawiązującymi do natury i bazujący na kulturze Aborygenów. Na trybunach za bramkami zainstalowano dwa szerokie telebimy. Widownię w pełni przykryto zadaszeniem, które wykonane jest z membrany i zakończone wąskimi, przeszklonymi fragmentami. Pod dachem zamontowano reflektory zapewniające oświetlenie areny.
Trybuny zostały obudowane dookoła, dzięki czemu przygotowano szerokie zaplecze komercyjne. Elewację stworzono z wykorzystaniem efektownych listew z brązu, które nadają arenie estetyczny wygląd. Pomimo prostokątnego układu trybun, z zewnątrz stadion posiada owalną formę. Stadion powstał w miejscu rozebranego wcześniej poprzednika, choć z nieznacznie obróconą płytą boiska.
Czym nowy Allianz Stadium różni się od swojego poprzednika?
W porównaniu do starego stadionu, nowy obiekt oferuje m.in. znacznie większe możliwości komercyjne, bardziej strome trybuny czy pełne przykrycie widowni (podczas gdy na starym stadionie zadaszonych było mniej niż ⅓ siedzisk). Pojemność jest nieznacznie niższa (42 500 w porównaniu do poprzednich 45 000). Nowo wybudowana arena należy jednak do najnowocześniejszych tego typu obiektów w całym kraju.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
-
Stadium of the Year 2022: Odkryj Allianz Stadium
Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych aren w tym roku znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Allianz Stadium w Sydney. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią zagłosować w konkursie na Stadion Roku 2022!
-
Stadium of the Year 2022: Czas na Wasze propozycje!
Pożegnaliśmy stary rok i z wielkimi nadziejami czekamy na to, co przyniesie 2023. Dla naszej redakcji to czas podsumowania tego, co wydarzyło się na stadionowej mapie świata w 2022 roku. Lada moment ruszy kolejna edycja naszego plebiscytu na Stadion Roku. Zapraszamy Was do wzięcia aktywnego udziału w naszym konkursie i zaproponowanie swoich kandydatów.