Optus Stadium

Pojemność60 000
65 000 (W układzie piłkarskim)
800 (w lożach) (Miejsca VIP)
2000 (Miejsca premium)
777 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Australia
MiastoPerth
KlubyWest Coast Eagles FC, Fremantle Dockers FC, Western Force
Inauguracja 21.01.2018
Czas budowy 07.12.2014 - 11.12.2017
Koszt 1,6 mld A$
Projekt HKS Architects, Arup, Cox Architects, Hassell Studio
Wykonawca Brookfield Multiplex
Adres Victoria Park Dr, Burswood WA 6100, Perth, Australia

Reklama

Optus Stadium – opis stadionu

Jeden z najnowocześniejszych stadionów Australii i aktualnie trzeci pod względem pojemności, Optus Stadium otworzył z początkiem roku 2018 swoje drzwi dla publiczności. Obiekt zachwyca swoją wielofunkcyjnością, zastosowaniem zaawansowanej technologii, nowoczesnym urbanistycznym podejściem jako miejsce codziennego życia towarzyskiego mieszkańców Perth, pracy, odpoczynku i rozrywki. Projektowany zgodnie z hasłem „fans first” zapewnia widzom i użytkownikom wszelkie możliwe do wyobrażenia udogodnienia oraz doskonale komponuje się w klimat nowoczesnego miasta XXI wieku.

Budowa obiektu planowana już od roku 2007, rozpoczęła się ostatecznie z końcem 2014 z powodu zmiany początkowej lokalizacji. Nienadający się na zastosowania mieszkalne teren w Burswood, będący od 1927 roku miejscem pracy cementowni, był znacząco zanieczyszczony rakotwórczym azbestem. W związku z tym postanowiono częściowo wymienić i zasypać skażoną glebę, a na tym miejscu posadowić na 2000 betonowych pali nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny.

Z powodu sąsiedztwa Rzeki Łabędziej, pale wbito aż na 35 metrów głębokości. Trwającą 3 lata budowę obsługiwało łącznie 5800 pracowników, 8 żurawi, a jej koszt przekroczył 1,6 miliarda dolarów australijskich, prawie dwukrotność pierwotnie zakładanej kwoty.

Wyjściowo nie planowano sprzedawać praw do nazwy stadionu, proponowane były „Swan Stadium” oraz „River Stadium”. Zmiana układu politycznego w lokalnym rządzie wpłynęła na zmianę decyzji. Prawa do nazwy sprzedano na dekadę australijskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Optus, jednak z zakazem używania tej nazwy na wydarzeniach międzynarodowych.

Stadion zaprojektowany jako wielofunkcyjny obiekt klasy światowej, przystosowany jest do rozgrywania meczów futbolu australijskiego, krykieta, piłki nożnej (zgodnie z najwyższymi standardami FIFA), rugby (zgodnie z najwyższymi standardami IRB) oraz Igrzysk Wspólnoty Narodów. Owalne trawiaste boisko może zostać przykryte betonowymi płytami, tworząc w ten sposób przestrzeń dla zawodów lekkoatletycznych (zgodnie z najwyższymi standardami IAAF) czy światowych koncertów nawet na 70 000 widzów. Sam stadion posiada możliwość rozbudowy w przyszłości o dodatkowe 10 000 miejsc, ale w przypadku meczów na boiskach o kształcie prostokątnym dokładane są dodatkowe miejsca siedzące na płycie, zwiększając pojemność stadionu nawet do 65 000.

Obiekt swoim kształtem wpisuje się w tradycyjny model australijskiej architektury stadionowej. Trybuny podzielone na 3-poziomowe owalne okręgi zapewniają doskonałą widoczność pola gry, zastosowano na nich wygodne szerokie krzesełka dla widzów – każde wyposażone dodatkowo w uchwyt na kubek. 85% publiczności osłonięte jest membranowym dachem i znajduje się w strefie „under the drip line”. Odbiór wydarzeń uprzyjemnić mają 2 ogromne ekrany o powierzchni 340 m2 każdy oraz 1000 pomniejszych IPTV ulokowanych na 5 poziomach pod trybunami stadionu.

Dla klientów wymagających wydzielono 18 przestrzeni klasy Premium, które służą zarówno podczas wydarzeń sportowych, jak również eventów firmowych, okazjonalnych, prywatnych w dni powszednie. Dostępne są ponadto 84 prywatne boksy dla VIPów, ponad 1500 nowoczesnych toalet, 777 miejsc dla osób niepełnosprawnych (w tym 450 na 3 poziomach trybun dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów). Operator obiektu jako pierwszy w Australii dysponuje też 3 toaletami mobilnymi dla niepełnosprawnych z dostępem elektronicznym.

Bezpieczeństwa pilnuje 650 kamer CCTV, zintegrowanych z lokalnym komisariatem policji umiejscowionym na stadionie. W następstwie licznych ataków terrorystycznych na świecie, postanowiono wyciągnąć wnioski – zamontowano specjalnie zaprojektowane metalowe słupki przy chodnikach w parku, by zapobiec taranowaniu widzów przez pojazdy, dojazd do stadionu jest tylko dla wybranych osób z przepustką, a parking dla widzów został oddalony na tereny poza okolicą budynku.

Nazywany przez wielu przydomkiem „state-of-the-art stadium” zaprojektowany został jako aktywna miejska przestrzeń do życia. Otoczony jest parkiem z licznymi miejscami do grillowania, placami zabaw, strefą aktywności dla dzieci, miejscami ekspozycji sztuki, amfiteatrem na 1000 osób, zewnętrznymi siłowniami na otwartym powietrzu. Rekreacja to słowo klucz w kreowanej tu przestrzeni, dlatego na piętrach stadionu umiejscowiono restauracje i puby z widokiem na Perth, Rzekę Łabędzią czy sam park. Zewnętrzna fasada złożona ze szkła oraz brązowych listew anodyzowanego aluminium wtapia się w krajobraz parkowy, harmonijnie wypełniając go odbijającymi się promieniami światła.

Transport został przewidziany na szybkie i sprawne rozprowadzenie tłumu po meczach: wydzielono miejsca postojowe dla taksówek, dużą pętlę autobusową, zbudowano dworzec dla szybkiej miejskiej kolei oraz postawiono prawie 600 stojaków na rowery. W połowie 2018 roku oddane będzie do użytku molo, skąd do centrum kursować będzie wodny tramwaj. Stadion oferuje też swoją własną aplikację na smartfony, z wyszczególnionymi atrakcjami i wydarzeniami kulturalnymi, możliwością kupna biletów, kuponami zniżkowymi na jedzenie czy możliwością umówienia się na zwiedzanie parku i obiektu z przewodnikiem.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2019

2018