Stadium Australia (Accor Stadium)
Pojemność | 83 500 |
---|---|
Kraj | Australia |
Miasto | Sydney |
Kluby | brak klubu |
Inne nazwy | Stadium Australia (1999–2002), Telstra Stadium (2002–2007), ANZ Stadium (2008–2020) |
Inauguracja | 06.03.1999 |
Czas budowy | 09.1996 – 02.1999 |
Renowacje | 2001–2003 |
Koszt | 690mln $ (1999) |
Projekt | Populous, Bligh Lobb Sports Architects |
Rekord frekwencji | 114 714 (01.10.2000) |
Adres | Edwin Flack Avenue, Sydney Olympic Park NSW 2127, Australia |
Reklama
Accor Stadium – opis stadionu
Po ogłoszeniu Sydney gospodarzem Igrzysk Olimpijskich 2000 gospodarze postawili przed zespołem architektów trudne zadanie: na zachodzie metropolii miał powstać największy w historii stadion (na ok. 118 tys. widzów), który po imprezie miał funkcjonować optymalnie jako 85-tysięcznik.
Efekt pracy dwóch uznanych biur projektowych to wyrazisty w formie budynek, którego dominującymi elementami stały się ogromne(długie na 295m) przęsła dachu rozpięte z północy na południe. Obszerne zadaszenie pomogło zrealizować jeden z najlepszych w swoim czasie systemów zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej.
Tymczasowe trybuny zaplanowano za bramkami i pierwszy raz w historii udało się zrealizować tak wielki stadion możliwy do późniejszej rekonfiguracji. Ostatecznie nie udało się dobrnąć do widowni rzędu oczekiwanych 118 tysięcy, ale i tak do dziś stadion dzierży szereg rekordów: dla ceremonii olimpijskiej (114 714), dla lekkoatletyki na Igrzyskach (112 524), dla meczu piłkarskiego na Igrzyskach (104 098), dla meczu rugby league (107 558) i rugby union (109 874).
Era rekordów dobiegła jednak końca w 2001 roku, gdy ruszyła operacja pomniejszania stadionu. Tymczasowe sektory za bramkami zniknęły, a nowe niskie trybuny pokrył dach z membrany. Dodatkowo część najniższych trybun wzdłuż boiska stała się ruchoma, by pomieścić zarówno boisko do futbolu/rugby, jak i krykieta/futbolu australijskiego.
Dzięki tej modyfikacji od 2003 roku ze stadionu korzystały reprezentacje narodowe w różnych dyscyplinach, a także kilkanaście klubów sportowych – głównie rugby i futbolu australijskiego, ale też krykieta i piłki nożnej. Co więcej, stadion stał się miejscem takich wydarzeń jak finał narodowej ligi rugby, finał Mistrzostw Świata Rugby (2003) czy finał piłkarskich Mistrzostw Azji (2015).
Stadion z tytułu umów sponsorskich nazywany Telstra Stadium i ANZ Stadium ma plan na przyszłość: to kompleksowa modernizacja i rozbudowa o ruchomy dach czy rozchylane trybuny za bramkami.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
-
Australia: Tłumy kibiców na piłkarskim finale Mistrzostw Świata kobiet
Accor Stadium, znany także jako Stadium Australia, stał się sceną finału Mistrzostw Świata kobiet w piłce nożnej. Mecz rozegrany przez drużyny Anglii i Hiszpanii spełnił oczekiwania, dostarczając mnóstwo emocji. Jak ze swoich zadań wywiązał się stadion?
-
Australia: Sydney Olympic Park przygotowuje się na półfinał Mistrzostw Świata Kobiet
Sydney Olympic Park szykuje się do przyjęcia półfinału Mistrzostw Świata Kobiet FIFA. Legendarny obiekt stanie się areną, na której narodowa drużyna piłkarska kobiet Australii zmierzy się z Anglią. Fani z całego kraju z pewnością licznie pojawią się na trybunach.
2021
-
Sydney: Accor sponsorem tytularnym Stadium Australia
Gigant hotelowy Accor podpisał wieloletnią umowę sponsoringu tytularnego ze Stadium Australia. Zgodnie z niedawno opublikowanym harmonogramem, na tym obiekcie odbędzie się finał mistrzostw świata kobiet w 2023 roku.
-
Australia weźmie udział w wyścigu o MŚ 2034?
Po przyznaniu Brisbane prawa do goszczenia Olimpiady 2032, teraz przyszedł czas na przygotowanie oferty organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej. Gdyby się udało, byłby to pierwszy raz Australii.
2019
2016
-
USA: Rekord rekordów dla mniejszego z futboli
W sobotę udało się pobić rekord frekwencji dla futbolu amerykańskiego o całe 40 tysięcy widzów! Takiego skoku nie uda się powtórzyć zbyt prędko. Chyba że futbol na stałe zagości w Bristolu…
-
Nowość na stronie: Poznaj 20 największych stadionów świata!
Takich rankingów jest cała masa? Błąd, bo zdecydowana większość jest robiona po łebkach i nigdy nie aktualizowana. My zamierzamy już zawsze pokazywać, gdzie na świecie są największe areny futbolowe.
-
Sydney: Zatwierdzony! Nowy ANZ Stadium bliżej
W niespodziewanym zwrocie akcji władze zatwierdziły plan ogromnej przebudowy ANZ Stadium. Dzięki temu w Sydney powstanie jeden z najlepszych typowo piłkarskich stadionów świata.
-
Nowy projekt: Olimpijczyk z Sydney straci bieżnię?
W Australii wciąż ważą się losy przyszłości stadionów w Sydney. Rząd zapewnił ogromne pieniądze, teraz trzeba je rozdzielić. W tym tygodniu pojawił się nowy plan przebudowy olimpijskiego ANZ Stadium.
2015
-
Australia: Wielka zmiana stadionowych planów Sydney?
Zburzenie Allianz Stadium, zaniedbanie ANZ Stadium, a zamiast tego zupełnie nowy stadion dla 65 tysięcy widzów i drugi, nieco mniejszy. Niespodziewany plan ma być wkrótce przedstawiony oficjalnie…
-
Australia: Wkrótce finał walki o Sydney
Dwa wielkie projekty rywalizują o rządowe środki. Rynek sportowo-rozrywkowy zdominuje ANZ Stadium czy Allianz Stadium? Wszystko ma się wyjaśnić przed wyborami w marcu – zapowiada „Sydney Morning Herald”.
2014
-
Nowy projekt: Najlepszy stadion świata powstanie w Sydney?
Tę charakterystyczną bryłę wszyscy znamy doskonale. Jednak do końca 2018 roku stadion olimpijski z Igrzysk w Sydney może stać się najlepszym obiektem sportowym świata. Ogromna część widowni będzie ruchoma!
-
Sydney: ANZ Stadium bliżej ogromnej modernizacji
Plan wart ok. 700 mln zł zbliża się do decydującej fazy. Operator największego stadionu w Sydney wybrał dwóch oferentów, którzy w najbliższych dniach przedstawią całość swoich koncepcji.
-
Sydney: Coraz bliżej wielkiej przebudowy ANZ Stadium
Stadion olimpijski w Sydney ma otrzymać rozsuwany dach, ruchomy cały dolny poziom trybun oraz nowe pasaże usługowe na zewnątrz. Właśnie ogłoszono zaproszenie dla zainteresowanych wykonawców.
2013
-
Australia: Tak będzie wyglądał Stadion Olimpijski z ruchomym dachem
Przedstawiono wizualizacje oraz animację, które pozwalają ocenić zmiany planowane na słynnym obiekcie w Sydney. Jednak finansowanie dla ogromnego projektu wciąż nie jest zabezpieczone – podaje „The Sydney Morning Herald”.
-
Sydney: Losy słynnego stadionu niepewne?
Operator chce odsprzedać obiekt władzom stanowym, ponieważ te odmawiają wielkiej inwestycji w jego unowocześnienie. I choć w 2013 roku dochody z imprez mają być rekordowe, miejscowy rząd nie chce odzyskać areny Igrzysk Olimpijskich 2000 – czytamy w „Daily Telegraph”.
-
Sydney: Rozsuwany dach coraz bliżej
Znamy wstępny budżet i precyzyjnie określone plany. Nie tylko jeden z największych ruchomych dachów na świecie, ale też nowe ruchome trybuny miałyby powstać na stadionie Igrzysk 2000 – podaje news.com.au.
-
Australia: Stadion olimpijski dostanie rozsuwany dach?
Operator stadionu w Sydney liczy, że uda mu się zrealizować wyjątkowo ambitny projekt i zbudować przezroczysty, rozsuwany dach nad murawą – podał „Sydney Morning Herald”.
2010
-
Mundial 2022: Jutro decyzja!
O organizację walczy 5 krajów z trzech kontynentów. O względy FIFA walczyły Australia, Japonia, Katar, Korea Południowa i USA. Ci ostatni przynieśliby największe zyski, ale czy to wystarczy, by przekonać do siebie ekspertów z 22 krajów?
-
Największe stadiony zgasną na godzinę
W sobotę o 20:30 zgasną iluminacje w milionach domów, znikną też efektowne iluminacje znanych budynków. Wśród nich nie braknie najbardziej znanych obiektów sportowych świata.