Coopers Stadium (Hindmarsh Stadium)

Pojemność16 500
Kraj Australia
MiastoHindmarsh
KlubyAdelaide United FC
Inauguracja 1960
Adres Holden Street, Hindmarsh, South Australia 5007

Reklama

Coopers Stadium – opis stadionu

Jak powstał Hindmarsh Stadium?

Piłkarski związek Południowej Australii (SASA) miał początkowo wykupioną działkę w innym miejscu, ale okazało się, że nie da się tam utrzymać naturalnej trawy, a dodatkowo teren jest regularnie zalewany. Dlatego już w latach 50. XX wieku SASA przejęła stary stadion do krykieta w Hindmarsh, niedaleko centrum Adelajdy.

Dawny Hindmarsh Oval przekształcono w obiekt z prostokątnym boiskiem. Początkowo wybudowano trybunę główną na 2000 widzów (otwarta w 1960), do której później doszły terasowe trybuny wokół całego pola gry. W połowie lat 70. zainstalowano pierwsze maszty oświetleniowe.

Jaką rolę odegrał Hindmarsh Stadium podczas igrzysk olimpijskich Sydney 2000?

Stadion został wybrany jako jeden z obiektów zawodów piłkarskich w ramach igrzysk olimpijskich Sydney 2000. Przed turniejem stadion przeszedł znaczącą modernizację, kosztem 27 mln $ rozbudowano trybunę główną, a terasowe trybuny zostały zlikwidowane i zastąpione nowymi konstrukcjami. Zainstalowano też nowe maszty oświetleniowe, a na czas igrzysk również dodatkowe, tymczasowe trybuny, które zwiększyły pojemność obiektu do 20 000 widzów.

Podczas igrzysk na stadionie odbyło się sześć meczów fazy grupowej i jeden ćwierćfinał turnieju piłkarskiego. Spotkania grupy A drużyny Włoch z Hondurasem i Nigerią oraz ćwierćfinał pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Japonią oglądało z trybun za każdym razem ponad 18 000 widzów. Były to najwyższe frekwencje w historii tego obiektu.

Jakie imprezy gościł Hindmarsh Stadium?

Poza meczami turnieju olimpijskiego, obiekt miał okazję gościć spotkania Pucharu Narodów Oceanii 2004 i kobiecego Pucharu Azji 2006 (w tym finał tych zawodów). 12 listopada 2008 odbyło się tu rewanżowe spotkanie finałowego dwumeczu Azjatyckiej Ligi Mistrzów, w którym Adelaide United uległo japońskiemu Gamba Osaka 0:2 (w dwumeczu 0:5). 15 marca 1987 Hindmarsh Stadium gościł też finał inauguracyjnych klubowych mistrzostw Oceanii. Od lat 70. do początków XXI wieku na obiekcie grywała piłkarska reprezentacja Australii, od czasu do czasu występuje tu również kadra kobiet.

Na stadionie rozgrywano także mecze finałowe rozgrywek National Soccer League oraz finały krajowych rozgrywek pucharowych. W przeszłości występowały tu drużyny Adelaide City Zebras i West Adelaide Hellas, a od 2003 gospodarzem areny są piłkarze Adelaide United FC (niektóre swoje spotkania rozgrywa tu również kobieca drużyna tego klubu). Hindmarsh Stadium jest głównym obiektem piłkarskim w Adelaide (większy Adelaide Oval wykorzystywany jest przede wszystkim do krykieta i futbolu australijskiego). Na stadionie odbywały się też mecze rugby czy koncerty muzyczne.

Kiedy Hindmarsh Stadium zyskał sponsora tytularnego?

W 2013 sponsorem tytularnym stadionu został Coopers Brewery i obiekt przemianowano na Coopers Stadium. Co ciekawe, Coopers Brewery już wcześniej, w 2007, wykupiło także prawa do nazwy nieodległego Norwood Oval, w związku z czym dwóm stadionom w Adelaide nadano tę samą nazwę.

Jakie są plany na Coopers Stadium odnośnie kobiecych Mistrzostw Świata 2023?

W czerwcu 2020 Australia i Nowa Zelandia zostały ogłoszone gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata kobiet w 2023. Będzie to największa impreza sportowa organizowana w Australii od czasów igrzysk w Sydney w 2000. W listopadzie 2020 władze stanu Australia Południowa zatwierdziły przyznanie środków z własnego budżetu na modernizację Coopers Stadium, by mógł on stać się jedną z aren kobiecego mundialu. W marcu 2021 ogłoszono listę obiektów turnieju, na której znalazł się również stadion z Adelaide. Mają się na nim odbyć cztery mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie ⅛ finału.

W lipcu 2021 rozpoczęła się warta 53 mln $ modernizacja Coopers Stadium. Prace w największym stopniu skupią się na trybunie wschodniej, która ma zostać rozbudowana o nowe przestrzenie biznesowe, a nad widownią pojawi się dach, podobny do tego z naprzeciwległej trybuny. Plany zakładają też m.in. powstanie nowych szatni, toalet, bramek wejściowych, punktów cateringowych, poprawę oświetlenia, infrastruktury prasowej, dostępności dla osób niepełnosprawnych czy wymianę płyty boiska. Modernizacja została podzielona na trzy etapy i ma się zakończyć w grudniu 2022.

Jak wygląda Coopers Stadium?

Stadion wyposażony jest w prostokątne boisko, które otacza ze wszystkich stron rząd trybun, a na każdej z czterech stron znajduje się także druga, oddzielna kondygnacja. Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej i jako jedyna wyposażona jest w zadaszenie. Na trybunie za północną bramką umieszczono telebim. Bliskość ulic wymusiła pewne ograniczenia w rozbudowie obiektu w okolicach północnych narożników. Pojemność stadionu wynosi 16 500 widzów. Areną zarządza Adelaide Entertainments Corporation.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2012