Stadium Shah Alam

Pojemność 45 000
Kraj Malezja
Miasto Shah Alam
Kluby Selangor FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt RM 787 M ($167 M)
Czas budowy 2025–2026
Projekt Populous

Reklama

Stadium Shah Alam – opis projektu

Jak prezentuje się stary Stadium Shah Alam?

Stadion w Shah Alam (zachodnie przedmieścia Kuala Lumpur) został otwarty w 1994. Obiekt wzorowany był na stadionie Poljud w Splicie, a jego pojemność z uwzględnieniem miejsc stojących przekraczała 80 tys. widzów, co (do otwarcia Stadionu Narodowego Bukit Jalil w 1998) czyniło go największym w kraju.

Gospodarzem stadionu był Selangor FC, jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Malezji. Na stadionie odbywały się m.in. finały Pucharu Malezji, mecze reprezentacji kraju, spotkania w ramach młodzieżowych mistrzostw świata w 1997 (w tym finał), a także jeden mecz podczas Pucharu Azji 2007.

Dlaczego potrzebna jest przebudowa Stadium Shah Alam?

Stadion posiadał nowoczesny wygląd i zaliczał się do najważniejszych w kraju, ale jego stan techniczny w drugiej dekadzie XXI wieku szybko ulegał pogorszeniu. Metalowe elementy rdzewiały, poszycie dachu stawało się coraz bardziej wybrakowane, a na domiar złego obiekt został kilka razy dotknięty przez powódź.

Sytuację próbowano ratować, podejmując się doraźnych napraw i modernizacji. Mimo to, od 2016 piłkarze Selangor FC musieli tymczasowo wyprowadzać się na inne obiekty, a w 2020 stadion Shah Alam został permanentnie wyłączony z użytkowania w oczekiwaniu na kompleksową modernizację.

Kiedy powstały plany przebudowy Stadium Shah Alam?

W lipcu 2022 władze stanu Selangor ogłosiły partnerstwo z przedsiębiorstwem Malaysian Resources Corporation Berhad (MRCB) w celu przebudowy stadionu. Prace miały kosztować 787 mln RM i być w całości sfinansowane przez MRCB. Firma w zamian miała otrzymać nowe tereny pod inwestycje.

30 września 2022 podane zostały nowe informacje dotyczące projektu i opublikowano pierwsze wizualizacje, przygotowane we współpracy z renomowaną pracownią architektoniczną Populous. Plan zakładał rozbiórkę starego stadionu i budowę w jego miejscu zupełnie nowej, typowo piłkarskiej areny. W styczniu 2023 upubliczniono nowy film przedstawiający koncepcję i podano kolejne szczegóły inwestycji.

Jakie są założenia projektu budowy nowego Stadium Shah Alam?

Plan zakłada rozbiórkę starego obiektu i budowę w jego miejscu zupełnie nowego, typowo piłkarskiego stadionu. Nowa arena będzie w pełni zadaszona i pomieści na trybunach 35-45 tys. widzów. Środkowa część dachu będzie pokryta przeźroczystym materiałem ETFE.

Obecny stadion częściowo wkopany jest w ziemię, co sprzyja jego zalewaniu podczas powodzi. Problem ten ma zostać rozwiązany przez podniesienie płyty boiska do poziomu otaczającego terenu.

Jednym z ważniejszych udogodnień stadionu ma być wysuwana na zewnątrz murawa. Innym wartym uwagi rozwiązaniem będzie system chłodzenia trybun. Obiekt ma prezentować wysoki standard i spełniać wymagania do organizacji najważniejszych międzynarodowych imprez.

Poza budową stadionu, przewidywana jest rearanżacja okolicznych terenów i powstanie całego kompleksu (Kompleks Sukan Shah Alam). Wokół ma powstać park rekreacyjny i obiekty do uprawiania sportu przez młodzież. Istniejąca w pobliżu stadionu hala widowiskowo-sportowa (Stadium Malawati) ma zostać rozebrana i zastąpiona nową. Obok ma też powstać hotel oraz obiekty komercyjne.

W realizacji jest nowa linia szybkiej kolei miejskiej, która ma przebiegać obok stadionu. Jedną ze stacji zaplanowano właśnie w tym miejscu – jej otwarcie ma nastąpić w 2025. W ramach projektu budowy stadionu wraz z całym kompleksem, infrastruktura wokół nowej stacji ma zostać rozbudowana, przekształcając ją w hub transportowy.

Kiedy powstanie nowy Stadium Shah Alam?

6 stycznia 2024 podpisano porozumienie w sprawie realizacji inwestycji i ogłoszono rozpoczęcie wstępnych prac rozbiórkowych. Zakończenie rozbiórki ma nastąpić dopiero w połowie 2025, po czym powinna się rozpocząć właściwa budowa.

Projekt ma być realizowany w trzech etapach. W pierwszej fazie (2025–2026) ma powstać nowy stadion, w drugiej (2027–2028) nowa hala, park i obiekty sportowe dla młodzieży, a w trzeciej fazie (2028–2029) hub transportowy oraz hotel. Koszt budowy samego stadionu to 787 mln RM, a realizacja całego kompleksu ma pochłonąć łącznie 3,28 mld RM.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024