Stamford Bridge
Pojemność | 60 000 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Londyn |
Kluby | Chelsea FC |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | ₤ 1 mld / bn |
Czas budowy | ? |
Projekt | Herzog & de Meuron |
Data projektu | 2015 |
Reklama
Stamford Bridge – opis projektu
Zmuszeni brakiem możliwości przeprowadzki, w 2014 roku działacze Chelsea podjęli decyzję o całkowitej przebudowie Stamford Bridge. Przygotowanie projektu zlecono światowej sławy architektom z Bazylei (Herzog & de Meuron), a głównym założeniem było zwiększenie pojemności i potencjału komercyjnego.
Lokalne uwarunkowania są bardzo trudne, ponieważ dotychczasowy stadion ograniczają dwie linie kolejowe (ostatecznie będą przykryte promenadami dla widzów) oraz gęsta zabudowa dookoła. Architekci musieli wielokrotnie ścinać bryłę planowanego stadionu, by nie ograniczała dostępu światła mieszkańcom dookoła, trzeba było też obniżyć planowane boisko. W efekcie stadion będzie wysoki jedynie na 46,12m, czyli poniżej najwyższego punktu starego Stamford Bridge (maszty zachodniej trybuny).
Estetycznie stadion to hołd dla architektury Londynu – tej piłkarskiej, mieszkalnej i sakralnej. Można odnaleźć wiele ciekawych nawiązań, jak imponująca murowana kolumnada (w sumie 246 kolumn), zdobienia kowalskie czy sama konstrukcja dachu przywołująca ducha angielskich stadionów z początku XX wieku. Różnorodne elementy tworzą spójną i nowoczesną formę zewnętrzną.
Wewnątrz ma się znaleźć miejsce dla ok. 60 tys. widzów z podziałem na trzy poziomy w proporcjach 40%, 20% i 40%. Najmniejszy będzie tradycyjnie już środkowy balkon w większości dedykowany klientom korporacyjnym. Całkowita powierzchnia użytkowa stadionu ma się zbliżyć do 130 tys. m2.
Budowa będzie prowadzona etapami. Pierwsze znikną wolnostojące budynki należące do Chelsea oraz przylegająca do południowej trybuny Chelsea Village. Później zburzony zostanie cały stadion, którego następca ma stanąć w niewiele ponad rok! Wraz z nowymi drogami dojścia i przygotowaniem infrastruktury obiekt będzie w pełni gotowy po niespełna czterech latach od pierwszej rozbiórki.
Reklama
Wizualizacje
-
Powiązane aktualności
2023
-
Co by było gdyby - niespełnione stadionowe obietnice
Co by było gdyby? Pytanie to, mimo że często do niczego nie prowadzi, to w przypadku stadionów jest jak najbardziej zasadne. Zabierz się więc z nami do stadionowej nibylandii, gdzie znajdziemy obiekty, którym nie udało się ujrzeć światła dziennego.
-
Anglia: Jaka będzie stadionowa przyszłość Chelsea?
Chelsea kontynuuje rozważanie możliwości przeniesienia się z obecnego stadionu Stamford Bridge, mimo że klub otrzymał potwierdzenie zakupu terenu obok obecnego stadionu za 80 mln £.
2021
2020
-
Londyn: Druga szansa dla stadionu Chelsea
Choć pozwolenie na budowę wygasło z końcem marca, to rząd Wielkiej Brytanii da Chelsea FC szansę, by rozpocząć prace jeszcze przez rok. Tylko czy klub z możliwości skorzysta?
-
Londyn: Chelsea straciła pozwolenie na budowę
Dziś wygasa pozwolenie na całkowitą przebudowę Stamford Bridge i klub nie zrobi nic, by temu zapobiec. Zgodnie z decyzją podjętą w 2018, kibice na stadion będą musieli poczekać kolejne lata.
2019
2018
-
Londyn: Chelsea wstrzymuje stadionowe plany
Miało być nowe Stamford Bridge, ale nie będzie – przynajmniej na razie. W wyjątkowo krótkim oświadczeniu Chelsea ogłosiła zawieszenie planów bezterminowo. Nieoficjalnie: chodzi o problemy Abramowicza z brytyjską wizą.
-
Londyn: Jest ugoda, Chelsea może budować
Klub potwierdził, że porozumiał się z rodziną blokującą budowę stadionu. Za siedmiocyfrową sumę sąsiedzi Stamford Bridge zrezygnują ze swoich roszczeń i nie będą wstrzymywać projektu.
-
Londyn: Rada jednogłośnie za stadionem Chelsea
Rada gminy Hammersmith and Fulham jednogłośnie zdecydował o wywłaszczeniu rodziny, która protestuje przeciwko budowie stadionu Chelsea. To dobra wiadomość dla klubu, choć rodzina ma jeszcze szansę coś ugrać.
-
Londyn: Ten dom powstrzyma stadion Chelsea?
W poniedziałek sądny dzień w Londynie. Jeśli radni zdecydują o przymusowym wywłaszczeniu, rodzina zapowiada dalszą walkę. Jeśli nie – nowy stadion Chelsea będzie nieaktualny.
2017
-
Londyn: Chelsea zamierza podwoić przychody na nowym stadionie
Choć zdobyli mistrzostwo, to w Premier League zajęli dopiero czwarte miejsce pod względem przychodów. Na nowym stadionie pieniędzy ma być dwukrotnie więcej.
-
Londyn: Chelsea negocjuje 2,4 miliarda złotych kredytu
Londyński klub zamierza pożyczyć pieniądze na budowę nowego stadionu od instytucji finansowych. To zaskoczenie dla niektórych, oczekujących wyłożenia wszystkich środków przez Romana Abramowicza.
-
Londyn: Chelsea zamierza dogonić Legię Warszawa
To nie żart, mistrz Anglii dopiero teraz zdecydował się na wprowadzenie na Stamford Bridge technologii bezprzewodowego internetu, która przy Łazienkowskiej jest już od dwóch lat.
-
Londyn: Termin budowy Chelsea wciąż nieznany
Po nieoficjalnych doniesieniach o opóźnieniu budowy do 2023 roku Chelsea wciąż nie podała oficjalnego harmonogramu budowy. W najnowszym wywiadzie pada jednak termin 2022.
-
Londyn: Chelsea wprowadzi się dopiero w 2023?
Sezon 2017/18 miał być ostatnim w historii, jaki Chelsea rozegra na starym Stamford Bridge. Klub zostanie jednak o rok dłużej i dopiero w 2019 wyniesie się na Wembley. Ale… czy na Wembley?
-
Londyn: Stadion Chelsea zatwierdzony przez burmistrza
Zgodnie z przewidywaniami ta decyzja była tylko formalnością. Burmistrz Sadiq Khan zatwierdził do realizacji nowe Stamford Bridge, nazywając je „perłą w koronie” piłkarskiego Londynu.
-
Londyn: Jednogłośne poparcie dla stadionu Chelsea!
Zgodnie z oczekiwaniami radni gminy Hammersmith and Fulham jednogłośnie poparli budowę nowego Stamford Bridge. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia inwestycji.
-
Londyn: W końcu przełom dla Chelsea?
Tylko niespodziewany zwrot akcji mógłby odebrać Chelsea pozwolenie na budowę. Najpewniej już tego lata ruszą prace, a w 2021 roku nowe Stamford Bridge otworzy się dla widzów!
2016
-
Londyn: Chelsea ma problemy przez cmentarz i nietoperze?
Od dłuższego czasu nic się nie mówiło o tym projekcie i okazuje się, że nie bez przyczyny. Nowy stadion Chelsea wciąż czeka na pozwolenia, a na przeszkodzie mogą stanąć miejscowy cmentarz i nietoperze.
-
Londyn: Chelsea kupi własną cegielnię pod nowy stadion?
Na fasadach nowego Stamford Bridge ma być rozmieszczonych ponad 6 milionów cegieł. Tak dużego zamówienia może nie udźwignąć lokalny rynek, dlatego Chelsea rozważa kupno cegielni.