Volgograd Arena
Pojemność | 45 568 |
---|---|
Kraj | Rosja |
Miasto | Wołgograd |
Kluby | Rotor |
Kategoria | Projekt zrealizowany |
Turniej | Mundial 2018 |
Koszt | RUB 16,37 mld / bln |
Czas budowy | 2014 - 26.11.2017 |
Projekt | PI Arena, GMP Architekten |
Data projektu | 2013 |
Wykonawca | Stroytransgaz |
Reklama
Volgograd Arena – opis projektu
Ostateczna koncepcja nowego stadionu w Wołgogradzie zakłada – podobnie do poprzednich – całkowitą rozbiórkę starego stadionu Rotoru nad brzegami Wołgi i budowę w jego miejscu nowego stadionu. Stworzony przez GMP Architekten plan zakłada budowę stadionu nawiązującego do plecionej wikliny.
Jego powstanie podzielono na trzy fazy. W pierwszej mają powstać trybuny o dwóch poziomach, z których ten niższy będzie znacznie skromniejszy i osiągalny dla widzów z poziomu wejścia na stadion. Dopiero znacznie okazalszy górny poziom będzie wymagał wspinania się po klatkach schodowych. Między obydwoma strefami nie powstanie w tym wypadku pas miejsc VIP/biznes, ponieważ te skupią się w osobnej strefie trybuny zachodniej.
Fazy druga i trzecia to powstanie wokół trybun stalowego pierścienia ściskanego, na którym oprze się konstrukcja dachu ze stalowych lin. Część poszycia będzie wykonana z membrany, a niewielka część wewnątrz – ze szkła.
W fazach 4-6 zaplanowano stworzenie fasad, które nie będą przylegały bezpośrednio do obiektu, lecz otoczą go szeroko. W ten sposób powstanie dodatkowe miejsce na funkcje komercyjne za trybunami, które będzie wymagało dodatkowego zadaszenia.
Reklama
Wizualizacje
-
2013:
Powiązane aktualności
2019
2018
-
Nowy stadion: Perełka w Wołgogradzie czeka na Polaków
To jeden z najciekawszych i najmniej kontrowersyjnych stadionów nadchodzących Mistrzostw Świata. Już czeka na Reprezentację Polski, a na Was czeka jego kompletna prezentacja na Stadiony.net!
-
Rosja 2018: Volgograd Arena już pęka?
Po pierwszym meczu testowym wybuchł skandal, ponieważ Internet obiegło zdjęcie pękającej konstrukcji nowego stadionu w Wołgogradzie, gdzie ma zagrać Polska podczas Mundialu. I choć wykonawca uspokaja, to mleko się już rozlało.
-
Rosja 2018: Stadion w Wołgogradzie ma pozwolenie
Nie ma tygodnia, by kolejny rosyjski stadion nie został oddany. Czas najwyższy, w końcu do Mistrzostw Świata zostało już tylko 72 dni. To ledwie wystarczy na przeprowadzenie testów.
-
Rosja 2018: Moskwa pozywa wykonawców sześciu (!) stadionów za opóźnienia
Ministerstwo Sportu Rosji żąda ponad miliarda rubli (60 mln zł) od wykonawcy stadionów w Niżnym Nowogrodzie i Wołgogradzie. Stroitransgaz liczy, że sąd oddali powództwo, ponieważ jest ono bezpodstawne. W podobnej sytuacji są też inni wykonawcy.
-
Rosja 2018: Prace w Wołgogradzie na finiszu
Sam stadion jest prawie gotowy, natomiast wokół niego pozostaje do zrobienia jeszcze ok. 10% robót. Właśnie przyszła pozytywna opinia na temat zgodności wykonanych prac z projektem i normami.
2017
-
Rosja 2018: Zobacz wielkie podnoszenie w Wołgogradzie
To była największa tego typu operacja wśród stadionów rosyjskiego Mundialu. Zakończona sukcesem i doprawdy imponującą koroną ze stalowych „żeberek” wiszących nad trybunami.
-
Wołgograd: Czas na wielki mundialowy „big lift”
To jeden z dwóch dachów Mistrzostw Świata w Rosji oparty na stalowych linach i właśnie szykują się do jego podnoszenia. 88 podnośników czeka w gotowości na start operacji.
2016
-
Rosja 2018: Trybuny w Wołgogradzie postawione w pół roku!
Pod koniec 2015 roku mieli tylko wylane fundamenty, a już wczoraj skończyli budowę trybun dla 45 tysięcy widzów! Teraz przybywa stalowej elewacji zewnętrznej.
-
Nowa budowa: Ostatni stadion Mundialu od dziś u nas!
Mistrzostwa w Rosji coraz bliżej, dlatego od dziś możecie u nas śledzić już wszystkie projekty realizowane przez wschodnich sąsiadów na imprezę FIFA. Ostatni jest Wołgograd.
2015
-
Rosja 2018: Niebezpieczny wypadek na budowie w Wołgogradzie
W Wołgogradzie runęło wysokie zbrojenie, na którym przebywało czterech pracowników. Dwóch z nich jest w bardzo poważnym stanie, z licznymi złamaniami.
-
Rosja: Wołgograd ma opóźnienie, przekroczą termin FIFA?
Prace ziemne przysporzyły sporych problemów, przez co Arena Pobeda już na wstępie ma 1,5 miesiąca poślizgu. Jeśli nie uda się nadgonić, zrobi się gorąco jak w Brazylii.
-
Rosja 2018: Presja rośnie, czas ucieka, kasa topnieje
„Główne zadanie: cena nie może wzrosnąć nawet o rubla” – to słowa ministra sportu Rosji, które dziś brzmią jak pobożne życzenie. Jeśli uda się uniknąć wzrostów, to tylko kosztem jakości.
-
Rosja 2018: Stadiony droższe jeszcze o jedną trzecią, może więcej
Minister sportu Rosji potwierdził, że koszt wzniesienia nowych stadionów na Mistrzostwa Świata 2018 może wzrosnąć jeszcze o 30-40% z powodu wahań w kursach walut. Już teraz urosły o 50-100%.
-
Rosja: Stadiony Mundialu 2018 muszą walczyć z cenami
Premier Rosji zalecił odchudzanie stadionów przez unikanie importu elementów oraz upraszczanie projektów. Jakie będą efekty tych zaleceń?
2014
-
Rosja 2018: „Nasze stadiony nie będą drogie”. Będą najdroższe
Dyrektor generalny firmy pilotującej budowę siedmiu stadionów przekonuje Rosjan, by nie wierzyli w doniesienia o „najdroższych stadionach świata”. Tyle że manipuluje faktami, ukrywając skandaliczne koszty.
-
Mundial 2018: Niewybuchy spowolniły rozbiórkę stadionu w Wołgogradzie
Zanim powstanie Rotor Arena, trzeba zburzyć resztki stadionu nad Wołgą. Ale w starych nasypach znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej.
-
Rosja: (Zbyt) drogie stadiony wkrótce w budowie
W ostatnich miesiącach były negatywnymi bohaterami doniesień medialnych. Dwa z najmniejszych stadionów budowanych w Rosji będą znacznie droższe niż ich odpowiedniki na świecie. I są w przededniu budowy.
-
Rosja: Stadion w Wołgogradzie zatwierdzony
Wczoraj rząd rosyjski zatwierdził budowę planowanego stadionu w Wołgogradzie. Nie zdradzono jednak szczegółów dotyczących finansowania, a to one budziły największe wątpliwości.
-
Rosja 2018: Władze wydały na projekty dwukrotnie więcej niż powinny
Państwowy audyt ujawnił, że na siedem projektów, które jeszcze nie weszły w fazę konstrukcji, wydano dotąd już ok. 520 mln zł! Tymczasem zdaniem kontrolerów suma powinna być poniżej 250 milionów.