Workers’ Stadium

Pojemność 68 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
Miasto Pekin
Kluby Beijing Guoan
Kategoria Projekt zrealizowany
Koszt ?
Czas budowy 08/2020 – 12/2022
Wykonawca Sinobo Group

Reklama

Workers’ Stadium – opis projektu

Jak doszło do budowy nowego Workers' Stadium?

Workers' Stadium (Stadion Robotniczy, znany też jako „Gongti”) został otwarty w 1959, na 10-lecie Chińskiej Republiki Ludowej. Przez lata był to główny stadion w chińskiej stolicy, odbywały się na nim liczne imprezy, w tym igrzyska azjatyckie (1990), uniwersjada (2001) czy piłkarski Puchar Azji (2004). Przed igrzyskami olimpijskimi w 2008 obiekt został zmodernizowany. Jednocześnie, wraz z powstaniem „Ptasiego Gniazda”, utracił on status głównego stadionu w Pekinie.

Od pewnego czasu planowano przebudowę wysłużonego obiektu, a dodatkowym impulsem ku temu było przyznanie w 2019 organizacji w Chinach piłkarskiego Pucharu Azji 2023. Stary Workers' Stadium miał zostać rozebrany, by w jego miejscu stanąć mógł zupełnie nowy obiekt. Na nowej arenie miał się odbyć m.in. finał Pucharu Azji 2023 oraz ceremonia otwarcia tego turnieju.

Kiedy powstanie nowy Workers' Stadium?

Stary stadion został rozebrany w sierpniu 2020, a następnie w jego miejscu rozpoczęto budowę nowej areny. Głównym wykonawcą obiektu jest Sinobo Group. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2022. W międzyczasie, w maju 2022, Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023 z powodu okoliczności związanych z pandemią COVID-19.

Jak wyglądać będzie nowy Workers' Stadium?

Nowy stadion powstanie dokładnie w miejscu swojego poprzednika. Będzie to jednak typowo piłkarski obiekt, bez bieżni lekkoatletycznej. Pojemność stadionu wyniesie 68 000 widzów, nieznacznie więcej, niż mógł pomieścić stary stadion. Trybuny stadionu będą w pełni zadaszone, w odróżnieniu od poprzedniego obiektu, gdzie większość miejsc dla widzów pozostawała odkryta. Stadion oferować ma szerokie funkcje komercyjne i cateringowe.

Nowy stadion będzie posiadał liczne nawiązania do tradycji związanych ze starym Workers' Stadium, jednym z najistotniejszych będzie odtworzenie charakterystycznej, betonowej fasady z 80 kolumnami. Obiekt ma być przystosowany do organizacji wielu imprez sportowych i pozasportowych, w tym dużych koncertów. Na co dzień użytkownikiem stadionu będzie klub piłkarski Beijing Guoan FC, uczestnik Chinese Super League, który występował także na dawnym obiekcie.

Trybuny stadionu otoczą boisko ze wszystkich stron, a pierwsze rzędy znajdą się na podwyższeniu. Widownia będzie składać się z czterech kondygnacji, choć druga i trzecia (zwłaszcza trzecia) będą stosunkowo wąskie. Wyjątkiem będzie trybuna za północną bramką, która zostanie podzielona tylko na dwa piętra. Ma być ona przeznaczona dla najzagorzalszych kibiców Beijing Guoan FC.

Górna krawędź trybun będzie lekko falowała, dopasowując się do owalnego obrysu stadionu. Co ciekawe, trybuny za bramkami będą nieco wyższe od tych wzdłuż boiska. Na trybunach zamontowane zostaną składane krzesełka w kolorze zielonym, nawiązując do barw Beijing Guoan FC.

Nad trybunami powstanie dach, przypominający swym kształtem kopułę. Jego szkielet stworzą stalowe belki, tworzące powtarzające się, trójkątne wzory. Poszycie wykonane zostanie z przeźroczystego materiału, a zewnętrzny obwód będzie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Pod dachem znajdą się reflektory oświetleniowe, a także dwa telebimy, umieszczone nad trybunami za bramkami.

Stadion położony będzie w odległości kilku kilometrów od ścisłego centrum Pekinu. W 2023 przy stadionie ma zostać otwarta nowa stacja metra, na której będą krzyżować się dwie linie. Do dyspozycji gości będą także parkingi.

Reklama

Wizualizacje