Al-Ahly Stadium

Pojemność 42 400
Kraj Egipt
Miasto Madinat asz-Szajch Zajid
Kluby Al-Ahly
Kategoria Projekt realizowany
Koszt EGP 9 B ($177.7 M)
Czas budowy 2025–2028
Projekt Gensler

Reklama

Al-Ahly Stadium – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt nowego stadionu Al-Ahly?

Oczekiwanie na nowy stadion dla Al-Ahly z Kairu trwa już od wielu lat. Własny obiekt to marzenie nie tylko prezydenta i zarazem legendy klubu, Mahmouda „Bibo” El Khatiba, ale również całych pokoleń kibiców jednego z największych klubów w Afryce.

Wykonanie „Projektu Stulecia” powierzono amerykańskim architektom ze studia Gensler. Prezentacja efektownej wizji miała miejsce 14 lutego 2025, podczas uroczystej gali zorganizowanej przed Świątynią Hatszepsut w Luksorze. Tego samego dnia rozpoczęto również budowę, która ma potrwać równo 200 tygodni.

Obiekt ma powstać w Sheikh Zayed City, na odległych, zachodnich przedmieściach kairskiej aglomeracji. Nieco poniżej oczekiwań części kibiców, arena pomieści „zaledwie” 42,4 tys. widzów.

Stadion zostanie wyposażony w najnowsze technologie, w tym w panoramiczny telebim zawieszony pod dachem. Znajdzie się w nim także muzeum Al-Ahly, a jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ma być wielki łuk, który stworzy ogromne „okno” nad trybuną główną.

Dlaczego Al-Ahly potrzebuje nowego stadionu?

Czym jest Al-Ahly?

Al-Ahly to najbardziej utytułowany i jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Afryce. Kairski klub powstał w 1907, a dziś jest zdecydowanym liderem pod względem liczby zdobytych tytułów w lidze egipskiej, a także w Lidze Mistrzów CAF. Zespół posiada liczne rzesze sympatyków w Egipcie i na całym świecie.

Gdzie do tej pory występował Al-Ahly?

Mokhtar El Tetsh Stadium

Pierwszym permanentnym domem Al-Ahly był Mokhtar El Tetsh Stadium. Drużyna występowała na nim przez wiele lat, ale po otwarciu Cairo International Stadium przeniosła się na nowy obiekt. Mokhtar El Tetsh Stadium znajduje się w centrum Kairu, na wyspie Zamalek. Obecnie daleko jest mu do współczesnych standardów i wykorzystywany jest głównie jako obiekt treningowy.

Cairo International Stadium

Cairo International Stadium został otwarty w 1960. Obiekt powstał według planów Wernera Marcha, architekta Stadionu Olimpijskiego w Berlinie. Przez wiele lat był to największy stadion w Egipcie, który służył nie tylko Al-Ahly, ale również innym klubom oraz reprezentacji kraju.

Inne stadiony

Al-Ahly często rozgrywa też swoje mecze na innych, mniejszych obiektach, okazjonalnie bądź też przez krótsze lub dłuższe okresy. Latem 2020 zespół przeniósł się na Al Salam Stadium na północno-wschodnich przedmieściach, który miał być nowym, permanentnym domem klubu (przynajmniej do czasu budowy nowego obiektu), jednak na początku 2023 drużyna powróciła do rozgrywania spotkań na Cairo International Stadium.

Czy Cairo International Stadium odpowiada potrzebom Al-Ahly?

Choć wydawać by się mogło, że monumentalny stadion znakomicie pasuje do wielkiego klubu, to na co dzień jest on dla Al-Ahly zwyczajnie za duży. Poza meczami z najważniejszymi rywalami, jak słynne derby z Zamalek SC czy spotkania afrykańskiej Ligi Mistrzów, na trybunach często było sporo wolnych miejsc, a sprawy pogorszyły się jeszcze po zamieszkach na stadionie w Port Saidzie w lutym 2012 i nałożeniu na kluby ogromnych restrykcji.

Stadion ponadto nie jest już tak nowoczesny, jak na standardy XXI wieku. Obecność bieżni lekkoatletycznej sprawia, że trybuny oddalone są od boiska, a oglądanie meczów jest mniej atrakcyjne. Obiekt nie należy też do Al-Ahly, przez co klub nie może się z nim jednoznacznie identyfikować, a brak dostatecznych funkcji komercyjnych ogranicza możliwości uzyskiwania przychodów.

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu dla Al-Ahly?

O budowie nowego stadionu dla Al-Ahly dyskutowano od lat. Pierwszy konkretny projekt klub zaprezentował jednak dopiero w marcu 2015, na konferencji poświęconej rozwojowi ekonomicznemu Egiptu, która odbywała się w Szarm el-Szejk.

Koncepcja została przygotowana przez niemieckie biuro Albert Speer + Partner, we współpracy z ARUP Frankfurt oraz GRID Cairo. Miał to być typowo piłkarski obiekt o pojemności 60 tys. widzów, pokryty dachem i elewacją z trójkątnymi wzorami. Jego budowa miała kosztować 3 mld funtów egipskich.

Projekt nowego stadionu Al-Ahly od Albert Speer + Partner można zobaczyć na osobnej podstronie

Gdzie powstanie nowy stadion Al-Ahly?

Jako lokalizację dla nowego stadionu wybrano teren w północnej części Sheikh Zayed City. Jest to relatywnie nowe miasto wybudowane na pustynnych terenach, stanowiące odległe, zachodnie przedmieście kairskiej aglomeracji.

Działkę na północy Sheikh Zayed City klub pozyskał już w sierpniu 2005, a pod koniec 2009 uzyskał od władz zgodę na budowę na tym terenie nowych obiektów. Z racji relatywnej bliskości lotniska (Sphinx International Airport), budynki mogły mieć maksymalną wysokość 6 m, ale w toku negocjacji udało się później podnieść ten limit do 30 m.

Początkowo Al-Ahly wykorzystał ten teren do budowy trzeciej bazy klubowej (po ośrodkach na wyspie Zamalek oraz w Nasr City). Prace rozpoczęły się w połowie 2012, a w maju 2015 oddano do użytku pierwsze obiekty: budynek socjalny oraz boiska. W kolejnych latach kontynuowano rozbudowę bazy, m.in. w 2017 otwarto nowy basen, w 2021 kompleks hal sportowych, a w 2024 meczet.

Jaki rozwój miała sprawa budowy nowego stadionu Al-Ahly?

Pod koniec 2017 nowym prezydentem klubu został Mahmoud El Khatib, legendarny napastnik Al-Ahly, pierwszy Egipcjanin uhonorowany tytułem najlepszego piłkarza w Afryce (1983). Wcześniej, od 2004, pełnił on rolę wiceprezydenta klubu. El Khatib wielokrotnie deklarował, że jego wielkim marzeniem jest dożyć czasu, w którym Al-Ahly otrzyma nowy, własny stadion.

Kiedy powstał projekt nowego stadionu Al-Ahly od Populous?

Już 31 grudnia 2017 El Khatib zorganizował konferencję prasową, na której wyjawił nowe plany dotyczące budowy stadionu. Obiekt nadal miał powstać w Sheikh Zayed City i mieścić 60 tys. widzów, ale zaprezentowano zupełnie nową, efektowną koncepcję z charakterystyczną wieżą zintegrowaną ze stadionem, którą przygotowała znana firma Populous. Koszt budowy stadionu szacowano na 8 mld funtów egipskich.

Projekt nowego stadionu Al-Ahly od Populous można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy położono kamień węgielny pod budowę nowego stadionu Al-Ahly?

1 maja 2021 na terenie ośrodka Al-Ahly w Sheikh Zayed City przeprowadzono uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego stadionu. Na ceremonii obecni byli przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych.

Ceremonia miała jednak raczej symboliczny wymiar – faktycznie nie rozpoczynano jeszcze wtedy żadnych prac budowlanych, ani nie ujawniono szczegółowych planów dotyczących projektu, a na jej przeprowadzenie zdecydowano się w związku z uzyskaniem przez klub niezbędnych pozwoleń.

Kiedy zaprezentowano nową koncepcję stadionu Al-Ahly i rozpoczęto jego budowę?

Klub dosyć skąpo dzielił się informacjami na temat postępów w sprawie nowego stadionu, choć za kulisami prowadzone były intensywne prace. Na początku 2025 zaczęło się jednak pojawiać coraz więcej doniesień, m.in. o zawarciu umowy o wartości 4 mld funtów egipskich z Beltone Leasing & Factoring w sprawie finansowania projektu.

Klub nawiązał też współpracę z amerykańską pracownią architektoniczną Gensler, która we współpracy z brytyjskim Buro Happold oraz lokalnym El Qalaa El Hamraa opracowała nową koncepcję stadionu. Projekt utrzymywano w tajemnicy przed szerszą publicznością aż do momentu jego prezentacji.

Prezentacja miała miejsce 14 lutego 2025, a na tą okazję zorganizowano uroczystą galę przed Świątynią Hatszepsut w okolicach Luksoru, na południu kraju. Poza niezwykłą scenerią, jaką daje starożytna świątynia, wybór Luksoru wynikał również z faktu, że od 2021 Al-Ahly posiada tutaj jedną ze swoich baz, z którą wiąże nadzieje na pozyskanie nowych talentów.

Choć wcześniej unikano dzielenia się informacjami na temat projektu, to sama ceremonia miała już dość spektakularny charakter. Podczas gali przemawiał prezydent Al-Ahly, Mahmoud El Khatib, zaprezentowano prezentację multimedialną ze szczegółami nowej koncepcji i pokazano makietę nowej areny. „Gościem” ceremonii było też trofeum Klubowych Mistrzostw Świata 2025, w ramach jego tournée po 20 krajach.

Na prezentacji projektu się nie skończyło, bowiem połączono się również na żywo z Sheikh Zayed City, gdzie na miejscu była już ekipa budowlana gotowa do rozpoczęcia budowy nowego stadionu.

Podczas wideorozmowy kierownik projektu potwierdził otrzymanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, a prezydent klubu dał symboliczny sygnał do rozpoczęcia prac. Ujawniono też, że budowa ma trwać 200 tygodni i uruchomiono zegar odliczający czas do jej zakończenia.

Kiedy powstanie nowy stadion Al-Ahly?

Budowę nowego stadionu symbolicznie zainaugurowano podczas ceremonii prezentacji projektu 14 lutego 2025. Prace mają potrwać 200 tygodni (niespełna cztery lata) i powinny się zakończyć pod koniec 2028. Koszt realizacji projektu oszacowano na 8-9 mld funtów egipskich.

Jaki będzie nowy stadion Al-Ahly?

Nowy stadion Al-Ahly otrzyma asymetryczną formę, z trzema wysokimi, dwupiętrowymi trybunami oraz znacznie niższą trybuną główną po stronie wschodniej. Nad trybuną główną powstanie ogromny łuk, który ma być jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obiektu.

Ponad trybuną główną zostanie również wzniesiona platforma, stanowiąca część większego placu dostępnego dla kibiców, a z jej krawędzi będzie można obserwować boisko.

Trybuny przykryje lekki dach oparty na konstrukcji cięgnowej, przy krawędzi którego zostanie zawieszony panoramiczny telebim. Pofalowana, ażurowa elewacja zostanie pokryta panelami LED, dzięki czemu również na niej możliwe będzie wyświetlanie rozmaitych obrazów i animacji.

Choć wielu sympatyków klubu oczekiwało, że stadion Al-Ahly będzie miał monumentalne rozmiary, podczas prac nad projektem uznano, że optymalne będzie zmniejszenie planów odnośnie pojemności nowej areny. Ostatecznie zamiast 60 tys., które deklarowano podczas prezentacji poprzednich wizji, stadion ma pomieścić 42,4 tys. widzów.

Trybuna za północną bramką pomieści 11 tys. widzów i będzie przeznaczona dla najzagorzalszych kibiców Al-Ahly. Podział na górne i dolne piętro na tej trybunie będzie nieco inny, niż po stronie zachodniej i południowej, tak by górna część była w tym miejscu bardziej rozległa.

Na stadionie znajdą się loże VIP oraz skyboksy, a także oficjalny sklep i muzeum klubowe. W związku z ograniczeniami dotyczącymi maksymalnej wysokości budynku, dolne fragmenty widowni znajdą się poniżej poziomu gruntu. Pozwoli to z kolei na obniżenie temperatury wewnątrz obiektu.

Wokół stadionu znajdzie się sporo wolnych przestrzeni, w tym plac przed trybuną główną, który powstanie na podwyższonej platformie. Mury w otoczeniu stadionu zostaną pokryte plakietkami z imionami sympatyków klubu, którzy zdecydują się dołożyć symboliczną „cegiełkę” do budowy stadionu.

Stadion powstanie w północnej części Sheikh Zayed City, odległego, zachodniego przedmieścia kairskiej aglomeracji (ok. 30 km od centrum). Obiekt wejdzie w skład większego ośrodka klubu Al-Ahly, z boiskami treningowymi, kortami tenisowymi, halami sportowymi, basenem oraz meczetem.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2025