Nuevo estadio Osvaldo Domínguez Dibb

Pojemność 46 000
Kraj Paragwaj
Miasto Asunción
Kluby Club Olimpia
Kategoria Projekt realizowany
Koszt $60.025 M
Czas budowy 2024–2029
Projekt Nicole Hellmers, Diego Suárez / PATH URBAN

Reklama

Nuevo estadio Osvaldo Domínguez Dibb – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt przebudowy stadionu Club Olimpia?

Plany rozbudowy stadionu należącego do Club Olimpia, najstarszego i najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Paragwaju, ogłoszono 23 kwietnia 2024, a już trzy dni później oficjalnie rozpoczęto prace. W ciągu kilku miesięcy pojawiły się jednak doniesienia, że klub pracuje nad czymś znacznie większym, niż projekt przedstawiony w kwietniu.

11 grudnia 2024 ogłoszono wielką nowinę: na stadionie Club Olimpia ma się odbyć jedno spotkanie w ramach Mistrzostw Świata 2030, a sam stadion przejdzie znacznie większą przebudowę, niż pierwotnie zakładano, by stać się największym i najnowocześniejszym w całym kraju.

Jeszcze pod koniec 2024 rozebrano trybuny po stronie wschodniej i południowej. Nowe mają być gotowe w 2027, a następnie przebudowa ma dotyczyć trybuny głównej oraz za północną bramką. Ten etap ma się zakończyć do 2029.

Dlaczego Club Olimpia potrzebuje nowego stadionu?

Club Olimpia to najstarszy i najbardziej utytułowany klub piłkarski w Paragwaju. Zespół ma na koncie m.in. rekordową liczbę tytułów mistrza kraju, a także trzy triumfy w prestiżowym Copa Libertadores oraz jedno zwycięstwo w Pucharze Interkontynentalnym.

Drużyna rozgrywa swoje spotkania na Estadio Osvaldo Domínguez Dibb. Obiekt został zainaugurowany w 1965, a w XXI wieku daleko jest mu już do współczesnych standardów i z pewnością nie jest to obiekt godny tak utytułowanego zespołu.

Najbardziej interesujące spotkania Club Olimpia zazwyczaj odbywają się zresztą nie na ich domowym obiekcie, ale na znacznie większym Estadio Defensores del Chaco.

Jaką nazwę nosi stadion Club Olimpia?

Stadion Club Olimpia przez długi czas nosił nazwę Estadio Manuel Ferreira (na cześć prezesa klubu, za kadencji którego powstał stadion), ale w marcu 2024 nowym patronem mianowany został zmarły niedługo wcześniej Osvaldo Domínguez Dibb, również były prezes klubu, za czasów którego Olimpia odnosiła najbardziej spektakularne sukcesy. Co ciekawe, jego synem jest prezydent CONMEBOL, Alejandro Domínguez.

Kiedy powstały pierwsze plany rozbudowy stadionu Club Olimpia?

Jeszcze zanim doszło do przebudowy stadionu, przeszedł on kilka mniejszych remontów, m.in. w połowie 2017 na trybunie głównej zamontowano nowe krzesełka, a na początku 2020 trybuna po przeciwnej stronie otrzymała dodatkowe, dolne rzędy widowni. Były to jednak raczej drobne zmiany, które nie wpłynęły znacząco na ogólny stan obiektu.

Duże zmiany zapowiedziano 23 kwietnia 2024, kiedy zaprezentowano projekt rozbudowy stadionu, nad którym pracowała architekt Nicole Hellmers.

Już trzy dni później zorganizowano uroczystą ceremonię rozpoczęcia prac budowlanych. Gośćmi ceremonii były ważne osobistości, obok prezesa Club Olimpia Rodrigo Noguésa, również prezydent Paragwaju Santiago Peña oraz szefowie paragwajskiej federacji piłkarskiej i CONMEBOL, Robert Harrison oraz Alejandro Domínguez.

Co zakładały pierwsze plany rozbudowy stadionu Club Olimpia?

Według planów przedstawionych w kwietniu 2024, nad trybuną główną, wzdłuż całej jej długości, miały zostać nadbudowane balkony z lożami. Trybuny z pozostałych stron miały otrzymać drugie piętro, a pojemność stadionu wzrosłaby do 32 tys. widzów. Obiekt zostałby też gruntownie odnowiony i unowocześniony, a za bramkami zamierzano zainstalować dwa telebimy.

Rozbudowa miała potrwać zaledwie ok. pół roku, tak by obiekt był gotowy na organizację finału Copa Sudamericana, zaplanowanego na 23 listopada 2024. Koszt zakładano na poziomie 7 mln $.

Jaki rozwój miała sprawa rozbudowy stadionu Club Olimpia?

Niedługo po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że nie uda się ich zakończyć w zakładanym terminie.

W ciągu kilku miesięcy pojawiły się natomiast doniesienia o tym, że Club Olimpia pracuje nad czymś większym, niż plany zaprezentowane w kwietniu. Pod koniec lipca 2024 architekt Diego Suárez ze studia PATH URBAN opublikował nowe wizualizacje, z których wynikało, że stadion otrzyma również zadaszenie oraz efektowną elewację.

W październiku 2024 w mediach pojawiły się informacje, że stadion urośnie znacznie bardziej, niż wstępnie podawano i będzie największy w całym kraju. Klub unikał jednak jakichkolwiek oficjalnych oświadczeń.

Początkowo zakładano również, że stadion zostanie jedynie rozbudowany o nowe elementy, tymczasem późną jesienią 2024 zaczęto kompletnie burzyć trybuny po stronie wschodniej i południowej.

Co wspólnego ze stadionem Club Olimpia mają Mistrzostwa Świata 2030?

Paragwaj, wspólnie z Argentyną, Urugwajem i Chile, ubiegał się o organizację Mistrzostw Świata 2030. Atutem kandydatury był jubileusz 100-lecia mundiali, które po raz pierwszy odbyły się właśnie w Ameryce Południowej (w Urugwaju), mankamentem pozostawała natomiast infrastruktura.

W październiku 2023 FIFA ogłosiła przyznanie organizacji turnieju Hiszpanii, Portugalii i Maroku, jednak w związku z jubileuszem, uczyniono także gest w stosunku do krajów z Ameryki Południowej, gdzie na początku turnieju miały się odbyć trzy spotkania: po jednym w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju.

O ile w Argentynie i Urugwaju wybór aren na te mecze był raczej oczywisty (Mâs Monumental i Estadio Centenario), to w Paragwaju był duży problem ze wskazaniem stadionu, na którym można byłoby zorganizować takie spotkanie.

Początkowo pojawiły się doniesienia o budowie nowego Estadio CONMEBOL, który miałby zostać w dużej mierze sfinansowany przez południowoamerykańską konfederację piłkarską. W lipcu 2024, kiedy opublikowano ofertę wszystkich krajów (tzw. „bid book”), wskazano w niej dwie możliwe opcje dla Paragwaju: modernizację Estadio Defensores del Chaco bądź budowę nowego stadionu narodowego.

Ostateczną decyzję w sprawie paragwajskiego stadionu na mundial ogłoszono 11 grudnia 2024. Nie został nim żaden z wcześniejszych faworytów, zamiast tego wybór padł na obiekt należący do Club Olimpia. W tym samym dniu klub opublikował także nowe wizualizacje dotyczące rozbudowy stadionu.

Jakie są najnowsze założenia dotyczące rozbudowy stadionu Club Olimpia?

Plany, które pojawiały się kolejno w kwietniu, lipcu i grudniu 2024, wskazują na stopniową ewolucję projektu, a najnowszą zmianą jest znaczne powiększenie trybun, zwłaszcza tych za bramkami, które otrzymają paraboliczną krawędź i będą najwyższe na stadionie.

Stadion ma zwiększyć swoją pojemność do 46 tys. widzów, dzięki czemu wyprzedzi Estadio Defensores del Chaco oraz Estadio General Pablo Rojas i stanie się największy w całym kraju. Poza trybuną główną, wokół boiska znajdą się wysokie, trzypiętrowe trybuny.

Na trybunie głównej zamiast górnych kondygnacji powstaną kilkupoziomowe balkony z lożami. W mniejszej ilości, loże znajdą się również na pozostałych trybunach. Na stadionie powstanie też klubowy sklep i muzeum. Trybuny otrzymają zadaszenie, a z zewnątrz dekoracyjną elewację.

Dzięki przebudowie, Club Olimpia otrzyma zupełnie nowy stadion – największy i najnowocześniejszy w Paragwaju. Dla utytułowanego klubu będzie to ogromny krok naprzód, który ma pomóc w utrzymaniu wiodącej pozycji przez kolejne lata, a nawet dekady.

Kiedy przebudowa stadionu Club Olimpia zostanie zrealizowana?

W pierwszym etapie powstaną trybuny po stronie wschodniej i południowej. Stare trybuny wyburzono pod koniec 2024, a nowe mają być gotowe w 2027. W następnej kolejności przebudowa ma dotyczyć trybuny głównej oraz za północną bramką. Ten etap ma się zakończyć w 2029.

Ile będzie kosztować przebudowa stadionu Club Olimpia?

Koszt realizacji projektu oszacowano na 60,025 mln $, z czego 20 mln ma wyłożyć CONMEBOL, a resztę sfinansuje klub, który liczy na znaczne zyski z operowania nowym stadionem.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024