Stadion Polonii Warszawa
Pojemność | 16 000 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Warszawa |
Kluby | Polonia |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | PLN 500 M |
Czas budowy | ? |
Projekt | JSK Architekci |
Reklama
Stadion Polonii Warszawa – opis projektu
Zwycięską koncepcję stadionu dla Polonii Warszawa opracował krajowy potentat – JSK Architekci. By uszanować trudne założenia konkursowe dotyczące układu przestrzennego i architektury, całość podzielono na trzy bryły: stadion, halę sportową (północny zachód) oraz Centrum Wsparcia Sportu (południowy zachód). Wszystkie utrzymane są w podobnej formie, z lekkimi kolumnadami wyznaczającymi rytm i granice budynków.
Dwa obiekty po zachodniej stronie zaplanowano z wysokością 16 metrów, podczas gdy dominujący stadion jest o 3 metry wyższy. Dzięki temu możliwe było zawieszenie dachu nad historycznym zachodnim frontem stadionu, wpisując go w efektowną „ramę”.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca między frontem a boiskiem, znaczna część funkcji zwykle przypisanych głównej trybunie została przeniesiona do budynku za południową trybuną. Tu znajdą się biura Polonii Warszawa czy zaplecze treningowe dla piłkarzy i innych sekcji. Budynek będzie jednocześnie oferował przestrzenie komercyjne i muzeum klubowe dostępne z poziomu ulicy. Na najwyższym piętrze znajdą się sale konferencyjne z widokiem na boisko.
Bez zwartej fasady, stadion będzie oferował zadaszoną promenadę wokół trybun, umożliwiającą obejście go i przejście do pobliskiego parku. Trybuny o jednolitej wysokości zaoferują 22 rzędy, osiągając pojemność 16 tys. widzów. Ma zostać zachowany tradycyjny układ, tj. z sektorem gości na północy i „młynem” na nowej wschodniej trybunie Kamiennej.
Istotną częścią projektu jest budowa trzykondygnacyjnego parkingu podziemnego od strony ul. Bonifraterskiej. Znajdzie się w nim 778 miejsc parkingowych, które poza dniami meczowymi będą ogólnodostępne. Podziemia połączą ze sobą stadion i obie hale.
Realizacja projektu ma przebiegać w trzech etapach. W pierwszym powstać ma hala sportowa (pomieści 2 tys. widzów), Centrum Wsparcia Sportu i parking podziemny. Właściwa budowa stadionu rozpocznie się dopiero w drugim etapie, kiedy powstaną trzy nowe trybuny (północ, południe i wschód). Trzeci etap to przebudowa trybuny głównej.
Boisko ma pozostać na swoim miejscu przez cały czas, umożliwiając nieprzerwane korzystanie ze stadionu. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 500 mln zł, z czego miasto zamierza pokryć jedynie ok. 20% tej kwoty. Resztę wyłożyć ma prywatny inwestor, który w zamian będzie mógł zarządzać obiektami przez 30 lat.
Reklama
Wizualizacje
-
Powiązane aktualności
2024
-
Warszawa: Jest pozwolenie na budowę stadionu dla Polonii! Co myślą kibice?
Od rozrysowania projektu nowego obiektu dla warszawskiej drużyny minęło już kilka lat. Wyczekiwany przełom, jakim jest pozwolenie na budowę, w końcu nadszedł. Co o inwestycji myślą kibice i mieszkańcy?
-
Warszawa: Kiedy rozpocznie się budowa nowego stadionu Polonii?
Ostatnio powrócił temat budowy nowego stadionu dla Polonii Warszawa, którego wstępny projekt powstał już w 2019 roku. Od tego czasu trwają intensywne prace mające na celu jego realizację. Kiedy możemy spodziewać się konkretnych działań w tej sprawie?
2023
2022
2021
-
Warszawa: Umowa na projekt stadionu Polonii podpisana
Wczoraj wykonano ważny krok ku powstaniu nowego obiektu dla „Czarnych Koszul”. Władze stolicy podpisały umowę z firmą JSK Architekci na stworzenie projektu stadionu. Jest to tak naprawdę początek długiej drogi, oby zakończonej happy endem.
-
Warszawa: Miasto wraca do Polonii, budowa w 2023?
Rafał Trzaskowski hucznie zapowiada wpompowanie 114 milionów, jego zastępczyni mówi o pracach projektowych. Nikt dotąd jednak nie wspomniał, czy projekt będzie realizowany wspólnie z Polonią.
-
Warszawa: Polonia gotowa wyłożyć 300 mln na stadion?!
Kiedy klub z czwartej ligi obiecuje zainwestować tak gigantyczne pieniądze, pozostaje tylko zaśmiać się do łez. Ale poczekajcie z oceną, bo to może naprawdę mieć ręce i nogi.
-
Warszawa: Czy nowy stadion Polonii kiedykolwiek powstanie?
Wydawało się, że w marcu 2020 roku nastąpił przełom w sprawie budowy stadionu dla „Czarnych Koszul”. Miasto było gotowe do rozmów, wcześniej w Polonii pojawił się inwestor. Od tego czasu minął już prawie rok, a konkretów jak nie było, tak nie ma.
2020
-
Warszawa: Miasto i Polonia rozmawiają
Choć wydawało się to mało realne, Polonia Warszawa może doczekać się nowego stadionu. Pojawienie się francuskiego inwestora i zapowiedź sporych inwestycji oznaczają, że miasto i klub wznowiły rozmowy.
-
Warszawa: Cień szansy dla Polonii?
Tylko do 19 marca Polonia Warszawa ma czas, by przekonać miasto do realizacji nowego stadionu. Jeśli to się nie uda, projekt przepadnie. Sama Polonia do tego czasu nie upadnie, ale może się to stać niedługo później.
2019
-
Podsumowanie Roku: Najciekawsze projekty 2019
Przez ostatnie 12 miesięcy prezentowaliśmy Wam prawie 40 nowych koncepcji stadionów z całego świata. Nie wszystkie z nich doczekają się realizacji, dlatego warto zapamiętać te najciekawsze dodane w 2019 roku.
-
Warszawa: Czarne chmury nad Czarnymi Koszulami
Miasto skreśla projekt nowego stadionu z budżetu na 2020 rok. To bardzo poważny cios we wszystkie sekcje Polonii Warszawa i w młodzież Muranowa. Ale jest szansa na zmianę sytuacji...
-
Warszawa: Miasto wstrzymuje prace nad modernizacją stadionu Polonii
Stołeczne władze zdecydowały o tymczasowym zawieszeniu prac nad planowaną modernizacją stadionu przy Konwiktorskiej. Nie ruszą, dopóki klub nie rozwiąże swoich problemów.
-
Warszawa: Polonia w budowie od 2021?
Warszawski ratusz podał wstępną datę rozpoczęcia prac budowlanych nad stadionem, który dziś wyceniany jest na 150 milionów złotych. Najpierw jednak trzeba dogadać się z architektami.
-
Warszawa: JSK zaprojektuje (też) dla Polonii
Konkurencja była duża i zacięta. Ostatecznie nagrodzono pięć prac, a wygrali – jak zwykle – JSK Architekci. Firma oczekuje teraz 11,6 mln zł za wykonanie projektu, na podstawie którego ma być budowany stadion.