Warszawa: Właściciel Polonii jest gotowy zainwestować w stadion „nawet miliard”

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Warszawa: Właściciel Polonii jest gotowy zainwestować w stadion „nawet miliard” W listopadzie 2024 roku uzyskano zgodę na modernizację “Ośrodka Konwiktorska 6”. Cała inwestycja oprócz stadionu piłkarskiego dla Polonii obejmuje powstanie hali sportowej, Centrum Wsparcia Sportu, placu miejskiego i parkingu.

Reklama

Głosuj na najlepszy stadion

Polonia zaproponowała zmiany w pierwotnym projekcie

Kilka tygodni po ogłoszeniu tej decyzji Polonia Warszawa przedstawiła szczegółowy plan zmian w projekcie, który zakłada przekształcenie stadionu w multifunkcyjny kompleks sportowo-widowiskowy. Obiekt ma stać się przestrzenią dla ponad 100 wydarzeń rocznie, obejmujących nie tylko mecze piłkarskie, ale także koncerty, konferencje i festiwale.

W tej wizji nowy stadion Polonii został wyposażony w rozsuwany dach, który umożliwiłby organizację wydarzeń przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Liczba miejsc zostałaby zwiększona do ponad 20 000, z czego co najmniej 3 000 to miejsca premium, w tym 30 luksusowych lóż biznesowych. Obiekt zostałby również w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażony w technologie akustyczne i oświetleniowe najwyższej klasy, a murawa syntetyczna byłaby zgodna z wymogami UEFA i FIFA.

 Zaktualizowany projekt opublikowany przez Polonię Warszawa Zaktualizowany projekt opublikowany przez Polonię Warszawa 

Klub chce innych rozwiązań także w kwestii własności

Władze Polonii Warszawa zwróciły wówczas także uwagę na istotne niedociągnięcia w propozycji modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), który miałby być podstawą realizacji inwestycji. Brak zadaszenia ogranicza możliwość organizowania wydarzeń przez cały rok, co znacznie zmniejsza potencjał zarobkowy stadionu. Dodatkowo projekt nie przewiduje wystarczającej liczby stref VIP, lóż biznesowych ani przestrzeni gastronomicznych, które są kluczowe dla generowania przychodów i przyciągania sponsorów. Infrastruktura nie jest także dostosowana do organizacji wydarzeń innych niż sportowe, co ogranicza funkcjonalność obiektu.

Model PPP, w obecnej formie, rodzi poważne ryzyko finansowe dla miasta. Koszty miałyby wynosić władze około 100 milionów złotych rocznie przez 15 lat, co daje łączną kwotę 1,5 miliarda złotych. Klub wskazuje również na ograniczenia operacyjne wynikające z tego modelu – Polonia Warszawa nie miałaby pełnej kontroli nad zarządzaniem obiektem, co istotnie ograniczałoby jej przychody. Dodatkowym problemem jest ryzyko konkurencji ze strony partnera prywatnego, który mógłby prowadzić działalność komercyjną, utrudniając klubowi generowanie zysków.

Projekt Polonii Warszawa z 2019 roku© JSK Architekci

Odważna deklaracja właściciela Polonii

Władze klubu zaproponowały więc trzy alternatywne modele realizacji inwestycji: zmodyfikowane partnerstwo publiczno-prywatne, spółka celowa lub pełna własność stadionu przez Polonię Warszawa. I to właśnie ta ostatnia opcja jest najbardziej preferowana przez klub.

Więcej na ten temat w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego ujawnił właściciel Polonii Warszawa, Gregoire Nitot: Ja jestem gotów zainwestować w stadion nawet miliard złotych, ale muszę wtedy nim zarządzać. Miasto szuka inwestora, który będzie zarządzał parkingiem i budynkiem komercyjnym, ale chce dalej zarządzać stadionem i halą. Ja bym chciał zarządzać wszystkim. [...] Ja chcę od miasta tylko teren, dzierżawę na 50 lat i nie chcę od nich ani grosza. Żeby jednak obiekt się zwrócił, trzeba zorganizować na nim około 100 eventów rocznie - zadeklarował Nitot.

Reklama