Bank of America Stadium

Pojemność 75 000
Kraj Stany Zjednoczone
Miasto Charlotte
Kluby Panthers, Charlotte FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt $800 M
Czas budowy 2026–2029

Reklama

Bank of America Stadium – opis projektu

Jak prezentuje się Bank of America Stadium?

Bank of America Stadium (do 2004 jako Ericsson Stadium) powstał w latach 1994–1996 dla nowej drużyny NFL, Carolina Panthers. Przez blisko trzy dekady obiekt przechodził różne renowacje, jednak ogólny kształt areny pozostaje niezmieniony od momentu otwarcia. Stadion może pomieścić ok. 75 tys. widzów i znajduje się w ścisłym centrum Charlotte.

Obiekt od początku służy zawodnikom Carolina Panthers, a od 2022 występują na nim również piłkarze Charlotte FC, nowego uczestnika ligi MLS. Stadion jest aktywnie wykorzystywany, poza meczami dwóch regularnie występujących na nim zespołów odbywają się tu różne okazjonalne spotkania piłkarskie i futbolowe, w tym np. coroczny Duke's Mayo Bowl, a także koncerty muzyczne i inne wydarzenia.

Kiedy powstały plany modernizacji Bank of America Stadium?

W 2018 nowym właścicielem Carolina Panthers został miliarder David Tepper, stając się przy okazji jednym z najbogatszych spośród właścicieli drużyn NFL. Po przejęciu zespołu przez Teppera zaczęły się pojawiać sugestie o możliwej dużej modernizacji Bank of America Stadium, a nawet o budowie zupełnie nowej areny.

Konkrety pojawiły się dopiero 3 czerwca 2024, kiedy ogłoszono szczegóły proponowanego partnerstwa między Carolina Panthers i władzami miasta. Zaprezentowano wówczas plan największej modernizacji w historii Bank of America Stadium i upubliczniono pierwsze wizualizacje. Modernizacja ma pochłonąć 800 mln $.

Co zakłada plan modernizacji Bank of America Stadium?

Plan modernizacji Bank of America Stadium zakłada dostosowanie obiektu do nowoczesnych standardów, poprawę komfortu widzów i doświadczeń meczowych, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego charakteru stadionu. Zakres prac jest duży, ale nie zakłada żadnej rewolucji, a pojemność trybun po przebudowie nie powinna ulec większym zmianom.

Jedną z najciekawszych zmian ma być stworzenie specjalnej strefy premium we wschodnim narożniku, który przekształci się w kilkupoziomowy taras z barami oraz widokami z jednej strony na boisko, a z drugiej na okolicę stadionu. Wybór wschodniego narożnika jest nieprzypadkowy, ponieważ za nim znajduje się centrum Charlotte wraz z jego wysokimi wieżowcami, co stwarza możliwość podziwiania efektownej panoramy miasta.

Plan zakłada wymianę wszystkich krzesełek na stadionie, instalację nowych telebimów oraz nowoczesnego systemu dźwiękowego. Zmodernizowane zostanie zaplecze, a stoiska z jedzeniem mają oferować więcej lokalnych produktów. Zmieni się także elewacja stadionu, która ma się prezentować bardziej nowocześnie, a jej elementami będą duże ekrany LED.

Poprawie ulegnie dostęp na stadion, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem. Na zewnątrz mają powstać nowe przestrzenie, w których będzie można się spotykać przy okazji różnych wydarzeń. Krajobraz wokół stadionu zostanie wzbogacony o nowe ścieżki, zieleń, oświetlenie i artystyczne detale.

Jakie są koszty modernizacji Bank of America Stadium?

Renowacja ma kosztować 800 mln $, z czego 650 mln $ ma pochodzić z funduszy miejskich, a 150 mln $ (i ewentualne nadwyżki kosztów) od Davida Teppera (przez Tepper Sports & Entertainment). Wkład miasta ma zostać pokryty za pomocą istniejących już podatków od posiłków w barach i restauracjach oraz od wynajmu pokoi hotelowych – plan nie wymaga natomiast wprowadzania nowych podatków ani ich podnoszenia.

Jakie dodatkowe warunki niesie ze sobą plan modernizacji Bank of America Stadium?

Częścią umowy z miastem jest klauzula, zgodnie z którą Panthers mają się zobowiązać do pozostania w Charlotte przez kolejne 20 lat (ewentualna relokacja byłaby możliwa dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat z tego okresu, choć w takim przypadku Panthers musieliby spłacić resztę zobowiązań miasta zaciągniętych w związku z modernizacją stadionu).

David Tepper od momentu objęcia zespołu Panthers zainwestował już w różne modernizacje na stadionie 117 mln $. Poza bezpośrednim wkładem w nową modernizację (150 mln $), właściciel Panthers ma w ciągu 20 lat obowiązywania umowy przeznaczyć dalsze 421 mln $ na konieczne remonty i utrzymanie obiektu.

Jakie będą skutki modernizacji Bank of America Stadium?

Przyjęcie planu zapewnia miastu pozostanie drużyny Panthers w Charlotte na kolejne lata. Funkcjonowanie stadionu daje lokalnej społeczności nie tylko prestiż i rozrywkę na wysokim poziomie, ale również wymierne korzyści ekonomiczne.

Panthers unikną większych zmian i pozostaną w doskonałej dla siebie lokalizacji. Sprawa ewentualnej budowy nowego stadionu bądź też nawet relokacji zostanie odłożona na długie lata.

Bezpośrednim skutkiem przyjęcia planu będzie oczywiście zmodernizowany stadion. Obiekt będzie prezentował się bardziej okazale, widzowie otrzymają lepszy komfort oglądania meczów i zwiększą się możliwości komercyjne.

Z drugiej strony zakres zmian nie jest przełomowy i obiekt w dużej mierze pozostanie nadal w swojej dotychczasowej formie. Zwłaszcza brak zadaszenia sprawia, że trudno mu będzie konkurować o największe wydarzenia, jak Super Bowl, z coraz nowocześniejszymi stadionami w NFL. Przy tym wszystkim wątpliwości budzi niezwykle wysoka cena modernizacji (800 mln $).

Kiedy nastąpi modernizacja Bank of America Stadium?

24 czerwca 2024 Rada Miasta zagłosowała za przyjęciem planu, umożliwiając tym samym jego realizację. Prace budowlane mają zostać przeprowadzone w latach 2026–2029. Modernizacja ma być prowadzona w taki sposób, aby nie zakłócała funkcjonowania stadionu.

Reklama

Wizualizacje