Estadio Benito Villamarín

Pojemność 60 379
Kraj Hiszpania
Miasto Sewilla
Kluby Real Betis Balompié
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt € 70 M ($76.3 M)
Czas budowy 2025–2027
Projekt Rafael de la-Hoz, Gensler

Reklama

Estadio Benito Villamarín – opis projektu

Jak prezentuje się Estadio Benito Villamarín?

Estadio Benito Villamarín istnieje od 1929, od II połowy lat 30. XX wieku obiekt jest domem Realu Betis, jednego z dwóch dużych klubów piłkarskich w Sewilli (obok Sevilla FC). Stadion przechodził znaczące modernizacje w latach 70. i tuż przed mundialem w 1982.

Pod koniec XX wieku ówczesny prezydent klubu, Manuel Ruiz de Lopera, miał ambicję przeprowadzenia kolejnej dużej rozbudowy stadionu. W 1998 powstał projekt stworzony przez architekta Antonio Gonzáleza Cordóna, który częściowo wcielono w życie w latach 1998–1999, kiedy rozbudowano trybuny po stronie północnej i wschodniej.

Kontynuacją rozbudowy było powstanie nowej trybuny za południową bramką w latach 2016–2017, według tego samego projektu. Stadion otrzymał wówczas w miarę spójną, symetryczną formę, choć do pełnej realizacji koncepcji brakowało jeszcze przebudowy trybuny głównej i instalacji zadaszenia nad całą widownią.

Obiekt może pomieścić 60 721 widzów i jest to czwarty co do wielkości stadion w Hiszpanii.

Kiedy powstał plan dokończenia przebudowy Estadio Benito Villamarín?

16 listopada 2021 prezydent klubu, Ángel Haro, ogłosił zamiar dokończenia przebudowy stadionu. W listopadzie 2022 wiceprezydent klubu stwierdził, że prace budowlane powinny się rozpocząć w ciągu 18 miesięcy.

Szanse na inwestycję pojawiły się w związku z umową pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners, którą podpisano pod koniec 2021. Dzięki umowie, hiszpańskie kluby miały otrzymać dodatkowe środki w formie długoterminowej, nieoprocentowanej pożyczki, z których większość powinny wykorzystać na rozwój infrastruktury.

7 marca 2023 Real Betis ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie przebudowy stadionu. Oznaczało to, że dalsze prace nie będą prowadzone według projektu z 1998. Inwestycja miała obejmować przede wszystkim budowę nowej trybuny głównej, zadaszenie całej widowni, stworzenie kompletnej elewacji oraz zwiększenie potencjału komercyjnego stadionu.

Do konkursu zgłosiło się 30 podmiotów, w tym wiele renomowanych pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy, spośród których 7 zakwalifikowano do fazy finałowej. Ogłoszenie zwycięskiej koncepcji miało miejsce 17 sierpnia 2023. Najlepsza w opinii jurorów okazała się wizja stworzona wspólnie przez pracownie Rafael de la-Hoz z Hiszpanii i Gensler ze Stanów Zjednoczonych, które zostały zaproszone do przygotowania pełnej dokumentacji projektowej.

Kiedy zostaną przeprowadzone prace związane z rozbudową Estadio Benito Villamarín?

Wstępne plany zakładały rozpoczęcie prac latem 2024. Budowa miała potrwać od 18 do 24 miesięcy, a koszt inwestycji to 70 mln €. Na czas przebudowy Real Betis ma się tymczasowo przenieść na Estadio de La Cartuja.

W listopadzie 2023 zapowiedziano przebudowę Estadio de La Cartuja, który w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Świata 2030 ma stracić bieżnię lekkoatletyczną i zyskać typowo piłkarki układ trybun. Prace mają zostać przeprowadzone do lutego 2025, dlatego też do tego czasu obiekt ten będzie niedostępny.

W związku z tym, aby móc korzystać z Estadio de La Cartuja w trakcie przebudowy własnego obiektu, Betis zapowiedział przesunięcie terminu prac na Estadio Benito Villamarín. Według nowego planu mają się one rozpocząć na początku 2025 i zakończyć dwa lata później, na początku 2027.

Jakie są założenia koncepcji rozbudowy Estadio Benito Villamarín?

Koncepcja rozbudowy Estadio Benito Villamarín zakłada przede wszystkim rozbiórkę dotychczasowej i budowę zupełnie nowej trybuny głównej. Trybuna będzie lepiej zintegrowana z pozostałą częścią widowni, dzięki czemu stadion zyska bardziej spójną formę. Nowa trybuna główna będzie nieco wyższa od pozostałych i zostanie podzielona na kilka kondygnacji.

Na nowej trybunie znajdą się 15 754 miejsca dla widzów, w tym 4023 miejsca VIP i 180 w loży prezydenckiej. Zmiany zostaną dokonane również na pozostałych trybunach pod kątem poprawy komfortu i wrażeń meczowych. Ogółem pojemność całego stadionu po modernizacji nieznacznie spadnie, do 60 379 widzów, a liczba miejsc premium wynosić będzie 4436, z możliwością jej zwiększenia na wypadek dużego zapotrzebowania.

Istotną częścią inwestycji ma być pełne zadaszenie trybun, a także stworzenie nowej elewacji, która złożona będzie z 13 poziomych listew (nawiązanie do klubowego herbu) i radykalnie zmieni wygląd zewnętrzny obiektu. Wykorzystana zostanie również przestrzeń przed trybuną główną, gdzie powstanie przylegający do trybuny kaskadowy budynek oraz publiczny skwer.

Stadion po rozbudowie ma posiadać znacznie więcej możliwości komercyjnych. Obiekt ma tętnić życiem każdego dnia i generować znaczne przychody dla klubu. Na stadionie znajdą się nowe restauracje i kioski gastronomiczne, powiększone zostanie klubowe muzeum i poszerzony zakres zwiedzania obiektu. Stadion będzie posiadał centrum eventowe, a na szczycie trybuny głównej powstanie szeroki taras widokowy.

Na stadionie będą również udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach, a także podziemny parking. Modernizacja przeprowadzona zostanie zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju.

Dzięki rozbudowie, stadion stanie się obiektem sportowym wysokiej klasy, zdolnym do organizacji imprez sportowych i kulturalnych na najwyższym światowym poziomie. Ponadto obiekt stanowić będzie wyróżniający się w tkance miejskiej element krajobrazu, miejsce do spędzania wolnego czasu, a nawet atrakcję turystyczną.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023