USA: Zmiany klimatyczne a koszt Mistrzostw Świata FIFA 2026

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

USA: Zmiany klimatyczne a koszt Mistrzostw Świata FIFA 2026 Według raportu Climate X, tylko w Ameryce Północnej straty infrastrukturalne mogą sięgnąć 800 mln $ do 2050 roku. Okazuje się, że obiekty Mistrzostw Świata 2026, jak na przykład stadion na Florydzie, znajdują się na pierwszej linii ryzyka.

Reklama

Rosnące zagrożenia klimatyczne dla stadionów

W 2026 roku Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone będą gospodarzami jednych z najbardziej oczekiwanych Mistrzostw Świata FIFA. Turniej, który po raz pierwszy zgromadzi aż 48 drużyn, będzie organizowany na 12 różnych obiektach. Jednak za kulisami przygotowań do tego wydarzenia pojawia się pytanie: jak zmiany klimatu wpłyną na infrastrukturę turniejową i lokalne gospodarki?

Według raportu Climate X, renomowanej firmy zajmującej się analizą ryzyka klimatycznego, 12 obiektów turniejowych w Ameryce Północnej może ponieść straty sięgające 800 mln $ do 2050 roku. Biorąc pod uwagę szerszy obraz, szczególnie zagrożone są stadiony położone na Florydzie, które znajdują się na pierwszej linii ryzyka klimatycznego.

Climate X przeanalizował obiekty w USA oraz 25 największych stadionów w Europie, oceniając je pod kątem dziesięciu kluczowych zagrożeń klimatycznych, takich jak powodzie, ekstremalne upały, cyklony tropikalne czy pożary. Każde z tych zagrożeń niesie ze sobą poważne konsekwencje dla infrastruktury stadionów i ich funkcjonowania w przyszłości.

Hard Rock Stadium© Grzegorz Kaliciak | Hard Rock Stadium

Analiza oparta na wysokoemisyjnym scenariuszu klimatycznym RCP 8.5 przewiduje, że straty stadionów wzrosną z 130 milionów dolarów w 2020 roku do aż 800 milionów dolarów w 2050 roku. Dane te są wyraźnym przypomnieniem rosnących zagrożeń, jakie zmiany klimatu stwarzają dla infrastruktury stanowiącej podstawę globalnych wydarzeń — podkreśla Lukky Ahmed, dyrektor generalny Climate X.

Floryda w epicentrum ryzyka

Floryda jest szczególnie narażona na negatywne skutki zmian klimatycznych. Wśród najbardziej zagrożonych stadionów znajdują się Inter&Co Stadium i Camping World Stadium. Te obiekty odznaczają się wyjątkowo wysokim ryzykiem, wynikającym z ich lokalizacji i specyfiki regionalnych zagrożeń klimatycznych.

Wysokie ryzyko dotyczy również innych stadionów w Stanach Zjednoczonych, takich jak Lincoln Financial Field w Pensylwanii czy TQL Stadium w Ohio i Hard Rock Stadium. Nie tylko obiekty w Ameryce Północnej są zagrożone – Estadio Benito Villamarín w Hiszpanii, Stade Velodrome oraz Principality Stadium w Walii również znalazły się wśród stadionów najbardziej narażonych na straty związane z powodziami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Inter&Co Stadium© Orlando City SC | Inter&Co Stadium

Konsekwencje dla lokalnych gospodarek

Straty finansowe stadionów to tylko część problemu. Zagrożenia klimatyczne mogą prowadzić do wzrostu kosztów ubezpieczeń, częstszych napraw infrastruktury, a także zakłóceń w harmonogramie wydarzeń. Dodatkowo, negatywny wpływ na wizerunek miast-gospodarzy może ograniczyć zainteresowanie turystów.

W obliczu takich wyzwań Climate X apeluje o natychmiastowe działania mające na celu zabezpieczenie obiektów sportowych. Firma, założona w 2020 roku, specjalizuje się w tworzeniu cyfrowych modeli ryzyka dla rzeczywistych aktywów. Jej zaawansowane technologie analizują setki bilionów punktów danych, dostarczając precyzyjnych prognoz i rekomendacji.

Reklama