Coliseum Getafe

Pojemność 19 500
Kraj Hiszpania
Miasto Getafe
Kluby Getafe CF
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2025–2027
Projekt IDOM
Wykonawca Amenabar

Reklama

Coliseum Getafe – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się projekt przebudowy stadionu Getafe CF?

Budowa nowoczesnego stadionu dla Getafe CF była od wielu lat marzeniem prezydenta klubu, Ángela Torresa. Stało się to realne dopiero dzięki umowie LaLiga z funduszem CVC Capital Partners, podpisanej pod koniec 2021, która zapewniła hiszpańskim klubom dodatkowe fundusze na rozwój infrastruktury.

Choć dawniej Ángel Torres zapowiadał budowę zupełnie nowego stadionu, ostatecznie zdecydowano się gruntowną modernizację dotychczasowego obiektu Getafe CF – Coliseum.

W październiku 2022 klub przedłużył z miastem umowę dzierżawy stadionu, a w czerwcu 2023 zaprezentowano pierwsze wizualizacje przebudowy Coliseum. W czerwcu 2025 zawarto umowę z głównym wykonawcą i rozpoczęto prace budowlane. Modernizacja ma potrwać 2,5 roku i będzie prowadzona etapami, aby klub nadal mógł rozgrywać mecze na swoim stadionie.

Projekt zakłada przemodelowanie górnej kondygnacji trybun, która utworzy jednolity pierścień wokół całej areny. Trybuny zostaną w pełni zadaszone, a na zewnątrz powstanie dekoracyjna elewacja. Ze stadionu znikną też maszty oświetleniowe. Pojemność zwiększy się o 3 tys. miejsc, a obiekt zyska bardziej spójną, zamkniętą i atrakcyjną formę.

Jakie były poprzednie plany budowy nowego stadionu dla Getafe CF?

Stadion w podmadryckim Getafe, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze klubu Getafe CF, został zainaugurowany w 1998. Obiekt przeszedł skromną rozbudowę w 2005, kiedy dobudowano brakującą drugą kondygnację na trybunie za południową bramką i zainstalowano nowy, większy dach nad trybuną główną. Pojemność stadionu od tego czasu wynosiła 16,5 tys. widzów.

W 2006 prezydent Getafe CF, Ángel Torres, wspólnie z burmistrzem miasta, Pedro Castro, zaprezentował plany budowy nowego obiektu, który miał powstać obok dotychczasowego stadionu, w miejsce boisk treningowych. Stadion miał pomieścić do 25 tys. widzów. Projekt miał być częścią kandydatury Madrytu na organizację Igrzysk Olimpijskich 2012.

Z planów tych ostatecznie nic nie wyszło, choć dyskusje na temat nowego stadionu dla Getafe ożywały jeszcze w kolejnych latach. W 2013 Ángel Torres zapowiadał budowę obiektu na 32 tys. osób. W 2018 prezydent klubu informował o planach wykupu stadionu od miasta i jego rozbudowy w nieco skromniejszym zakresie.

Kiedy powstała najnowsza koncepcja rozbudowy Coliseum?

Kolejna szansa na inwestycję w stadion pojawiła się w związku z umową pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners, którą podpisano pod koniec 2021. Dzięki umowie, hiszpańskie kluby miały otrzymać dodatkowe środki, z których większość powinny wykorzystać na rozwój infrastruktury. Getafe CF z tego tytułu miało mieć do dyspozycji dodatkowe 53 mln €.

Pierwszym krokiem na drodze do rozbudowy stadionu było przedłużenie umowy jego wynajmu. Porozumienie z miastem osiągnięto w październiku 2022. Umowa zawarta została na okres 40 lat, z opcją przedłużenia o kolejne 10 lat.

13 czerwca 2023 podczas prezentacji nowych strojów Getafe CF, prezydent klubu Ángel Torres przedstawił nową koncepcję rozbudowy Coliseum. Koncepcja przygotowana została przez renomowaną pracownię IDOM. Warto dodać, że w 2023 stadion Getafe CF obchodził 25-lecie istnienia.

W październiku 2023 zmieniono też nazwę stadionu, usuwając z niej patrona Alfonso Péreza i pozostawiając samo „Coliseum”.

Kiedy przebudowany zostanie Coliseum?

6 czerwca 2025 klub poinformował o zawarciu umowy z firmą Amenabar, która została głównym wykonawcą przebudowy stadionu. Prace ruszyły już trzy dni później i mają zostać zakończone w ciągu 30 miesięcy. Przebudowa rozpoczęła się od południowej trybuny i będzie przebiegała etapami, tak aby klub mógł nadal rozgrywać spotkania na swoim obiekcie.

Przy okazji ogłoszenia zawarcia umowy na przebudowę stadionu, zaprezentowano także nowe wizualizacje, na których widać zmiany w wyglądzie zewnętrznym w stosunku do pierwotnej wersji projektu z 2023.

Co zakłada koncepcja przebudowy Coliseum?

Przebudowa ma obejmować likwidację otaczającej boisko fosy. Duże zmiany zajdą w górnych partiach trybun – górna kondygnacja otrzyma zabudowane narożniki i utworzy jednolity pierścień dookoła całego obiektu. Trybuny będą miały jednakową wysokość, za wyjątkiem trybuny głównej, która będzie nieco wyższa od pozostałych i otrzyma dodatkową, wąską kondygnację między dwoma piętrami widowni.

Istotnym ulepszeniem będzie zadaszenie wszystkich miejsc na stadionie. Nad trybunami za bramkami zawieszone zostaną dwa nowe telebimy. Dotychczasowe maszty oświetleniowe zastąpią reflektory przymocowane do zadaszenia. Obiekt będzie oferował 69 lóż VIP.

Na zewnątrz powstanie jednolita elewacja z ukośnymi słupami oraz rozmieszczonymi w odstępach, dużymi, prześwitującymi panelami, na których będzie można wyświetlać materiały multimedialne.

Dzięki przebudowie obiekt otrzyma bardziej spójną, nowoczesną i zamkniętą formę. Pojemność po modernizacji zwiększy się o 3 tys. widzów. Klub ma także zamiar pozyskać sponsora tytularnego areny, która w nazwie powinna jednak zachować człon „Coliseum”.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2025

2024

2023