Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Pojemność 7 949
Kraj Polska
Miasto Rzeszów
Kluby Resovia
Kategoria Projekt realizowany
Koszt PLN 194 M ($48 M)
Czas budowy 2024–2026
Projekt K+ARCHITEKCI
Wykonawca Mirbud

Reklama

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki – opis projektu

Koncepcja budowy na terenach Resovii regionalnego centrum lekkoatletycznego pojawiła się w 2010 roku, a gotowy plan pokazano w 2011. Wizja zakłada zachowanie historycznej głównej trybuny, a niskie wały z pozostałych stron mają być zastąpione nowymi trybunami na konstrukcji żelbetowej.

Kluczowym elementem inwestycji jest zaplecze pod trybunami. Mają się tu znaleźć nie tylko szatnie, ale też bieżnia treningowa i mniejsze hale sportowe dla zapewnienia całorocznego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. Nowa 7-torowa bieżnia lekkoatletyczna wokół boiska zapewni odpowiednie warunki na letnie miesiące, a skorzystają też piłkarze, którzy mają otrzymać podgrzewane boisko.

W wyjściowej koncepcji zakładano, że uda się osiągnąć imponującą – choć niepotrzebną na co dzień – pojemność 16 tysięcy miejsc. W zaprezentowanej w 2020 roku zaktualizowanej dokumentacji pojawiło się również zadaszenie większości widowni, za to jej pojemność obniżono do 9,5 tys. miejsc.

Inwestycja ma być finansowana z trzech źródeł publicznych: Urzędu Miasta w Rzeszowie, Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pod koniec grudnia 2022, przy okazji ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę stadionu, zaprezentowano kolejną koncepcję, różniącą się nieco od poprzednich. Zgodnie z nowymi założeniami pojemność obiektu wyniesie niespełna 8 tys. widzów. Kolejne wizualizacje, przygotowane przez K+ARCHITEKCI, pojawiły się w 2023.

Według nowej wizji trybuna główna ma być bardziej zintegrowana z pozostałą częścią trybun, które będą miały jednakową wysokość i zostaną całkowicie zadaszone. Na jednym z łuków, od strony ul. Wyspiańskiego, w miejsce widowni powstanie przestrzeń, która posłuży np. do organizacji imprez kulturalnych. Plan zakłada rozbiókrę dotychczasowego obiektu.

Umowę z wykonawcą, którym została firma Mirbud, podpisano 24 kwietnia 2024. Prace mają się rozpocząć latem 2024 od rozbiórki starego stadionu. Nowy obiekt powinien być gotowy do 31 października 2026. Koszt inwestycji to 194 mln zł, z czego 104 mln mają pochodzić z budżetu miasta, 60 mln z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a 30 mln od województwa.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2015